Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Z naszego regionu dostrzegł Tatry. Niesamowite zdjęcie miłośnika dalekich obserwacji

Kilka dni temu mieszkaniec Rzeszowa wykonał z terenu województwa lubelskiego zdjęcie, na którym widoczny jest zarys Tatr. Tym samym wzbudził podziw miłośników dalekich obserwacji.

Fascynaci dalekich obserwacji prześcigają się w wykonywaniu fotografii jak najbardziej oddalonych miejsc. Kilka dni temu podziw wzbudził mieszkaniec Rzeszowa, który z terenu województwa lubelskiego wykonał zdjęcie, na którym widać zarys Tatr Wysokich. Widać na nim Łomnicę, czyli drugi co do wysokości po Gerlachu szczyt Tatr, Durny Szczyt oraz oddalony o 223 kilometry Lodowy Szczyt.

Zdjęcie zostało wykonane w piątek 20 kwietnia z okolic miejscowości Salomin w gminie Gościeradów w powiecie kraśnickim. Znajduje się tam punkt widokowy na skraju wzniesienia o wysokości 269 m n.p.m. Jak zaznacza autor zdjęcia, zostało ono wykonane z wysokości 261 m n.p.m. Była to jego trzecia wizyta w tym miejscu, zaś pomysł na próbę zrobienia rekordowego zdjęcia z tej okolicy, zrodził się około dwóch lat wcześniej.

Uchwycenie obiektu z tak dużej odległości nie jest przypadkowe. Osoby fascynujące się dalekimi obserwacjami wcześniej długo ustalają co i skąd można dostrzec. Potrzebny jest dobry sprzęt a także dogodny punkt obserwacyjny. Ważna jest też pora dnia a także odpowiednia pogoda. Z terenu Polski fascynaci wykonywali już zdjecia Alp czy też szczyty górskie w pasmach Rudaw i Szumawy.

(fot. astropolis.pl – Michał Skiba)
2018-04-25 12:48:42

44 komentarze

 1. Gratulacje!!! mam taki sam plan od dawna, tylko czasu brak

 2. no i smog nie przeszkadzał? jak to łatwo obalić teorie durnych ekooszołomów

 3. posiłkując się google earth widzę że nie ma takiej opcji by zobaczyć nawet Rysy przy idealnej widoczności z takiej wyskości. Czubek Rys można by zaobserwować z Salomina będąc na wyskości ok 950m npm. Autor zobaczył co chciał zobaczyć.

  • Google Earth ma słabą jakość obrazu, nie nadaje się do tego. Rysów nie widać, bo są za niskie i za daleko.

 4. Z całą pewnością są to Tatry. Jeśli ktoś uważa, że nie da się ich zobaczyć – niech to udowodni matematycznie. Wysokość Gerlacha to 2655 m n.p.m., odległość 229,4 km, promień Ziemi to 6371 km, dokładne mapy można znaleźć na Geoportalu i na ich podstawie odczytać rzeźbę terenu. Standardowy współczynnik refrakcji atmosferycznej wynosi 0,13. Kalkulator do ręki i do dzieła!

 5. Autor owego zamieszania:)

  Dziękuję bardzo za pochlebne i mniej pochlebne komentarze. Niedowiarków zapraszamy do lektury dalekich obserwacji, a do oglądania zdjęcia w pełnej rozdzielczości polecam monitor komputera aniżeli smartfona. Bardzo serdecznie pozdrawiam jak to ktoś określił z komentujących z nędznego i smutnego Rzeszowa. Dobrze że człowiek po studiach nie został w Lublinie tylko wrócił na stare śmieci. Dobrej nocy.

  • Panie Michale, serdecznie gratulujemy Panu tej nadzwyczajnej obserwacji, od jakże dawna wyczekiwanej przez dalekoobserwacyjną społeczność!
   „Niedowiarków” co poniektórych nic raczej nie przekona, skoro są w stanie wierzyć w płaskość Ziemi. Takowi też raczej nie mają w zwyczaju oddawania się lekturze, o logicznym rozumowaniu nie wspominając.
   Szkoda tylko, że dziennikarz będący autorem tej notki, zawarł w ostatnim akapicie stwierdzenie wyssane z palca: „Z terenu Polski fascynaci wykonywali już zdjecia Alp”. Z tego co nam wiadomo, Alpy ze Śnieżnika wciąż jeszcze nie padły.

   • Autor owego zamieszania:)

    Bardzo dziękuję za miłe słowa. Tak jest Alp z Polski nizdobyto no ale Klosterwappen ze Śnieżnika jest teoretycznie do zdobycia. Zapraszamy na naszą stronę Tatry z Podkarpacia na FB

 6. Ktoś tu się rozpędził. Kolega Robert J. dostrzegł jak dotąd Alpy z Pradziada a nie z Polski. Choć można uznać, że Jesioniki, Sudety to już jak nasze. No i z Polski też jest w planie 🙂

 7. Ja też kilka razy sfotografowałem Tatry z okolicy Salomina jesienią 2018 r. a ostatnio w tym miesiącu. Jest to możliwe w warunkach wyjątkowej czystości powietrza, jakie trafia się nie często, bo kilka razy w roku. Lin do strony ze zdjęciami.
  https://astropolis.pl/topic/62835-tatry-z-salomina/page/4/