Na Placu Litewskim zgasły iluminacje. Lublin upamiętnił ofiary Wielkiego Głodu w Ukrainie (zdjęcia)
09:57 27-11-2022 | Autor: redakcja

W sobotę o godzinie 16:15 na godzinę symbolicznie wyłączono elementy oświetlenia na Placu Litewskim. Zgasły światła na budynkach, fontannach i drzewach, wyłączona została również część latarni.
Wyłączenie oświetlenia w tym centralnym punkcie miasta było częścią ogólnoświatowej akcji i ma na celu upamiętnienie Wielkiego Głodu w Ukrainie w latach 1932-1933. Uczestnicy obchodów 89. rocznicy tego wydarzenia przynieśli na Plac Litewski zapalone znicze i ułożyli je w kształt krzyża, by uczcić pamięć wszystkich niewinnych ofiar Wielkiego Głodu – Hołodomoru.
W latach 1932–1933 w Ukrainie miała miejsce sztucznie wywołana przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu. Jej przyczyną były restrykcje mające na celu doprowadzenie do kolektywizacji rolnictwa. Konfiskata płodów rolnych, bez pozostawienia rezerw nawet na zasiewy, spowodowała śmierć prawie 4 milionów obywateli tego kraju.
(fot. UM Lublin)
Tym co zmarli z powodu tego Wielkiego Głody, tyle to pomogło co każdemu umarłemu kadzidło, albo modlitwy niezupełnie świętego papieża, głodującym dzieciom w Afryce
To już nasze rocznice zastępuje się obcymi? Ciekawe czy ukraińcy będą obchodzić 11 lipca! Domyślam się w jaki sposób. To jakieś pomieszanie z poplątaniem! Dla ścisłości to wielu popleczników Stalina, którzy kierowali głodem byli Żydami!
Bardzo nie dobra o tym pisać
Żydem być to nic trefnego… popatrzcie, Żydem jest prezydent Żełenski, a Polacy to se nawet na króla wybrali Żyda,
Nawet nie bacząc, że to trup od ponad 2 tysięcy lat, i że tuż przed tym wybrali se Dudusia na prezydenta (choć ten nie Żyd).
Ale jego żona koszerna !
Tak z innej beczki – czemu od wybuchu wojny wszyscy w mediach piszą i mówią „w Ukrainie”?
Do tego czasu najczęściej były używane zwroty „na Ukrainie”, „na Ukrainę”.
Obydwie formy są poprawne, ale odkąd wybuchła wojna, wszędzie to zmieniają. Ciekawi mnie powód. Wie ktoś?
RJ, trochę myszkowałem za tym tematem i wyczytałem ,że jeśli mówi się na , to czują się poniżani coś związane z wiejskim pochodzeniem. Ale to ich jakieś ego. Nie rozumiem tego ale cóż.
O! Super! To od dziś mówię głośno: NA Ukrainie.
Trudne pytania zadajesz. Odpowiem Ci pośrednio…
W latach 70-tych ub. w. w kraju dawnych „przyjaciół” wydano znaczek pocztowy z okazji kolejnej rocznicy PRL , z napisem: „… лет Польской Народной Республики”.
Zadzwoniłem do redaktora naczelnego „Sztandaru Ludu”, który to komunistyczny szmatławiec opublikował tę wiadomośći zaytałem o użyte słowo\; ” Respublika”, zamias „Rzeczpospolita”..
Pan towarzysz redaktor, po długim zastanawianiu się odpowiedział, że dlatego użyto słowa: „republika”, bo w języku rosyjskim nie ma odpowiednika słowa „Rzeczpospolita”.
Ale miałeś problem. Dziś w 5 sekund sam byś znalazł odpowiedź na to pytanie, i to właściwą. Republika (łac. res publica – dosł. rzecz pospolita, rzecz publiczna, rzecz stworzona pospołu). Czyli znaczy, że język polski jest bogatszy od innych, bo ma często kilka wariantów do wyboru. Jak na Ukrainie, tak i w Ukrainie. I postronni narodowie niechaj wżdy to znają.
NA stosujemy do nazw geograficznych (wyspy, półwyspy, cyple). W – do nazw państw. NA było też stosowane do nazw regionów zależnych, podległych, wchodzących w skład większych jednostek (państw) – stąd mówimy: na Śląsku, na Pomorzu, itd. Jeżeli region uzyskał swoją autonomię, niezależność, państwowość to naturalnym jest stopniowe przechodzenie z formy „na” w formę „w”. Obecna sytuacja po prostu ten proces przyspieszyła i ma chyba za zadanie podkreślać odrębność Ukrainy, która od lat jest już niezależnym państwem, a nie podległą republiką w ramach ZSRR.
Byłaś kiedykolwiek na Irlandii?
nie potrafisz merytorycznie,
ale kopać po kostkach to a jakże
Na Węgrzech byłeś badaczu?
Za parę lat my przez nich będziemy upamiętniać wielki głód i nędzę. No oczywiście jak nam pozwolą z łaski bo Wołynia to już nie. Twierdzą że to oni byli poszkodowani.
Przerost formy nad treścią.
Bo my to o rocznicę ( i tu już nie wolno napisać jaką) to musieliśmy się pytać czy wolno nam zorganizować . Bo twierdzą że my kłamiemy.
Co z wybuchem ” ich” samochodu na parkingu galerii we Wrocławiu? Teraz już zamiecione pod dywan?
Jak to co z wybuchem… cykał, cykał i wybuchł 😆
Jak to co – jak powiedział niedawno Komendant główny Policji – „Co prawda od końca lutego zaobserwowano znaczny wzrost przestępczości, ale nie ma to żadnego związku z napływem ucho0dźców”. 😀
Jeszcze rok temu śmialiśmy się z głupoty politycznej i cenzury na zachodzie w kwestii muzulmanskich nachodzców a teraz u nas jeszcze gorzej jest odnośnie b anderowskich. We własnym kraju zaczynamy być traktowani jak intruzi. Co za nierząd.
Nie lękaj się
ta, szczególnie trolle, te ruskie
8 milionów przyjechało od lutego a na Litwie ok. 40 osób, z czego wszyscy pewnie fajnopolacy od H**owni z TVNu. 🙂
A czy tragiczne wydarzenia na terenie byłej Czechosłowacji i Niemiec także będą tak pieczołowicie celebrowane w Lublinie?.