Ma 82 metry długości i przedstawia sceny z historii Fabryki Samochodów Ciężarowych (zdjęcia)

Można już podziwiać nowy mural, jaki powstał przy ul. Mełgiewskiej. Składa się on z 12 sekwencji obrazujących dzieje Lubelskiej Fabryki Samochodów Ciężarowych.

W piątek zakończyły się prace związane z tworzeniem nowego muralu w miejskiej przestrzeni Lublina. Powstał on na murze oporowym przy ulicy Mełgiewskiej. Malowidło ma wymiary 82 metry długości i 2,3 metra wysokości. Jego autorem jest Olaf Cirut, który wygrał ogłoszony w tym celu konkurs. W projekcie muralu musiały zostać zawarte sceny z historii Fabryki Samochodów Ciężarowych, w tym między innymi związane z otwarciem fabryki oraz wydarzeniami Lubelskiego Lipca `80 i stanu wojennego `81. Do tego oczywiście nie mogło zabraknąć produkowanych przy ul. Mełgiewskiej pojazdów takich jak m.in. Lublin 51, Żuk w rożnych wersjach, Lublin I, II i III oraz SKOT.

Jak wskazuje autor, projekt składa się z 12 sekwencji obrazujących dzieje Lubelskiej Fabryki Samochodów Ciężarowych. Mural wykorzystuje fakturę i kolor betonowego muru oporowego. Pierwszy segment przedstawia początek dziejów FSC czyli zjazd z taśmy montażowej Gaza 51.Drugi segment to wizerunek I wersji Żuka malowanej w karminowo-ceglaste pasy.Scena trzecia, to kolejka po pieczywo do produkowanego od 1967 roku Żuka do przewozu artykułów spożywczych. Panel czwarty to rok 1972 i rozwinięta produkcja samochodów pożarniczych. Scena piąta to ironiczne nawiązanie do propagandy sukcesu epoki Gierka i zakładowego wyjazdu na grzyby z kultowego serialu Zmiennicy Stanisława Barei.

Panel szósty przedstawia możliwości załadunkowe Żuków i powszechność ich użycia – tu nawiązując do filmu Nie ma mocnych Sylwestra Chęcińskiego.Panel siódmy to bezpośrednie nawiązanie do Lubelskiego Lipca i drastycznego podniesienia cen mięsa, co stało się jednym z zarzewi robotniczych wystąpień. Rok 1981 to Stan wojenny, brutalne interwencje ZOMO, ORMO i wojska na wyposażeniu którego znajdowały się produkowane w Lublinie pod kryptonimem S-260 SKOT-y, wykorzystywane w czasie wolnościowych wystąpień opozycji. Lata 90. XX wieku, to okres powolnego wyłączania produkcji Żuków i pojawienie się Lublinów oraz Honkerów. Ciekawostką jest fakt wyprodukowania 17 sztuk Żuków A09 w wersji Autocamping. Końcowe panele przedstawiają samochody Lublin do prototypowej wersji Lubo. Malowidło kończy ciemna powierzchnia muru z logotypami FSC i sponsorów

Olaf Cirut otrzymał za to nagrodę w wysokości 3000 zł.

(fot. lublin112)

18 komentarzy

 1. super! tylko żeby jacyś „artyści” nie potagowali tego wrzutami.

  • Mural przedstawia lata świetności polskiej komunistycznej gospodarki…
   jak to się ma do ustawy zakazującej promowanie komunistycznych symboli…?

   • jeśli wszystko, co powstało w tamtych czasach jest złe – to twoi rodzice powinni iść siedzieć za promowanie komunizmu

    • i udowodniłeś że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem!!! ale i tak tego nie zrozumiesz gdyż j.w. …..

    • w którym miejscu „taaadaam!!!” napisał że „wszystko, co powstało w tamtych czasach jest złe”…?
     i czy zdajesz sobie sprawę że to ty napisałeś…?!?!

   • A gdzie tam masz symbole komunistyczne ?

 2. Po fabryce zostały tylko wspomnienia i zgliszcza.

  • Taka to komuna zła była że zbudowała, taki ten amerykański sen piękny że jesteśmy „foreign owned country”, co nie zniszczone to obcych.

 3. badziewie

  • lepsze niż goły mur i lepsze niż bazgroły ślepego dresiarstwa. jak miałeś fajniejszą wizję i talent, trzeba było wystartować w konkursie.

 4. Kawał historii. Pomysł i wykonanie super 🙂

 5. Brawo….aż przyjemniej teraz tamtędy jechać…

 6. Ta czcionka Lublin na ostatnim zdjęciu przypomina mi litery pewnej grupy religijnej, ciekawe dlaczego ktoś o takim dziwnym nazwisku by ją zastosował.

 7. Mogliście już poczekać do rana. światło sodowe to chyba najgorsze światło do robienia zdjęć.

 8. Znajac życie zaraz tam wymaluja jakieś przyrodzenia. U mnie na garażach sąsiad ładnie odnowił drzwi to mu wymalowali meskiego fallusa. Ręce opadają. Gdzie jest straż miejska?

 9. brawo dla Artysty.az sie tamtedy przejade rowerem.brawo!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6759zł -0.17%
  • GBP 5.204zł 0.32%
  • EUR 4.4723zł -0.17%
  • CHF 4.1043zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika