Poniedziałek, 22 lipca 202422/07/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie schronisko to nie tylko psy i koty. Dziś można było poznać mieszkające tam zwierzęta egzotyczne (zdjęcia)

Kolejna edycja Dnia Otwartego w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie poświęcona była gadom. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, że oprócz psów i kotów, tymczasowy dom znajdują tam również zwierzęta egzotyczne.

W niedzielę Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie po raz kolejny zorganizowało Dzień Otwarty. Jest to cykliczne wydarzenie, które cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców i pozwala na zapoznanie się z działalnością placówki. Do tego jest okazja na poznanie mieszkańców schroniska, w którym obecnie znajdują się 133 psy i 68 kotów. Jednak to nie wszystko. Swój tymczasowy dom znalazło tam 78 zwierząt egzotycznych. I to właśnie im poświęcona była dzisiejsza edycja spotkania.

Mowa m.in. o żółwiach, jaszczurkach, wężach, pająkach, skorpionach, żabach itp. Zajmuje się nimi wspaniała grupa miłośników zwierząt na czele z Bartkiem Gorzkowskim. Wszyscy goście mogli się dowiedzieć między innymi o tym, jak prawidłowo opiekować się tymi zwierzętami, oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na ich zakup. Pracownicy schroniska wyjaśniali też, na co uważać planując kupno zwierzęcia egzotycznego na giełdach terrarystycznych oraz jak prawidłowo opiekować się gatunkami niebezpiecznymi.

Stałym punktem programu Dni Otwartych w lubelskim schronisku są też prelekcje. Tym razem poruszano tematy: „Grzechy hodowców czyli o zaburzeniach i wadach rozwojowych gadów słów kilka”, „Siedem lat w Azji południowo-wschodniej okiem herpetologa” oraz „Gady – ocena kondycji i udzielanie doraźnej pomocy”.

Oczywiście można było też zapoznać się również z historią lubelskiego egzotarium, które powstało w 2008 roku, jako pierwsza i jedyna tego typu placówka w kraju. Łączy w sobie funkcje schroniska dla zwierząt egzotycznych, centrum rehabilitacji gadów i płazów, oraz ośrodka edukacyjnego. Trafiają do niego zwierzęta porzucone, uciekinierzy z prywatnych hodowli oraz takie, których wymagania przerosły możliwości poprzednich opiekunów. Bardzo często są one zaniedbane, a niekiedy wręcz w krytycznym stanie. Dzięki pracy lekarzy, wolontariuszy oraz opiekunów udaje się doprowadzić je do normalnego stanu.

Oczywiście każdy chętny mógł też odwiedzić psy i koty. Prowadzona była też adopcja zwierząt. Portal lublin112.pl był patronem medialnym wydarzenia.

Jeden komentarz

  1. Piękna agama.😍

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport