Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie obchody święta Konstytucji 3 maja. Były też atrakcje dla dzieci (zdjęcia)

Na placu Litewskim odbyła się oficjalna część lubelskich obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie zgromadziło sporą rzeszę mieszkańców.

Lubelskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się o godz. 9.00 w Trybunale Koronnym. Miała tam miejsce uroczysta sesja Rady Miasta. Następnie w archikatedrze odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie zgromadzeni przemaszerowali na Plac Litewski, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tam aktorzy Teatru Muzycznego w Lublinie przedstawili inscenizację, następnie odegrano hymn państwowy i podniesiono flagę na maszt. Nie zabrakło też apelu pamięci, salwy honorowej czy też defilady kompanii honorowych.

Były również wystąpienia gości, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej, pieśni i tańce narodowe, regionalne oraz śpiewanki patriotyczne. Z kolei najmłodszych ucieszyła wystawa sprzętu wojskowego, zarówno tego historycznego jak i współczesnego.

(fot. UM Lublin, LUW)

4 komentarze

  1. Witold Janusz

    Czarny mundur to jaka to formacja?

  2. Widziałem Ptaka Cień

    żandarm z przedostatniej fotki … nawet!