690 680 960

Krytycznie zagrożony wyginięciem legwan trafił do zamojskiego zoo (zdjęcia)

W zamojskim zoo zamieszkały nowe zwierzęta. Wśród nich jest legwan, który istnieje dzięki przyrodnikom. Gdyby nie ich starania, gatunek ten by już wyginął.

Do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu trafiły nowe zwierzęta. Pozyskano je w ramach wymiany między placówkami zrzeszonymi w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Organizacja ta ma na celu m.in. walkę o przetrwanie zagrożonych gatunków zwierząt poprzez ich hodowlę i odtworzenie populacji jak też wymianę gatunków pomiędzy ogrodami.

Zamość przekazał do zoo we Wrocławiu samicę pustynnego żółwia lamparciego, otrzymując w zamian agamy, gekony i jaszczurki. Łącznie jest to 11 gatunków, z czego jeden z nich to legwan wyspowy z Karaibów. Jest on krytycznie zagrożony wyginięciem w naturze. Do praktycznie całkowitej zagłady doprowadziła ten gatunek miejscowa ludność, która wyjątkowo upodobała sobie smak ich mięsa. Dzięki przyrodnikom, którzy odłowili z natury kilkadziesiąt sztuk i rozpoczęli ich hodowlę, legwany ocalały przed wyginięciem.

Odwiedzający zamojskie zoo mogą też podziwiać agamę żaglową. Do grupy agam brodatych dołączyła też pochodząca z Australii agama kołnierzasta. Z pewnością sporym wyzwaniem będzie dostrzeżenie scynkowców. Są to pochodzące z Dominikany jaszczurki, które do złudzenia przypominają scynki. Podobnie jak one, nurkują w podłożu terrarium. Jest też parę gekonów orzęsionych, w naturze występujących na Nowej Kaledonii.


(fot. Ł. Sułowski)

3 komentarze

  1. tak tam go rozmnaża i zaraz zdechnie !!

  2. wiem to ten Leon Jobałpieski , miejscowy zoofil.

Kursy walut

  • USD 4.5164zł 0.75%
  • GBP 5.4141zł -0.08%
  • EUR 4.6813zł -0.05%
  • CHF 4.7449zł -0.22%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie