Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne quady dla strażaków z woj. lubelskiego. Przekazano 39 pojazdów o wartości ponad 3 mln złotych (zdjęcia)

W piątek w Rykach odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przekazania quadów strażakom z 39 jednostek OSP z terenu pięciu powiatów województwa lubelskiego. Wartość przekazanego sprzętu przekracza 3 mln złotych.

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej PSP w Rykach odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przekazania pojazdów typu quad z przyczepami dla 39 jednostek OSP z powiatu lubartowskiego, lubelskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego.

– Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Zastępcy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Tomaszowi Podkańskiemu przez dowódcę uroczystości, po czym nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego. W uroczystości uczestniczyli także w imieniu Pana Marszałka Jarosława Stawiarskiego Pan Robert Chmura – Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, władze samorządowe z powiatów lubartowskiego, lubelskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego, przedstawiciele jednostek OSP z powiatów lubartowskiego, lubelskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego. Aktu poświęcenia przekazanych pojazdów dokonał ks. bryg. Mirosław Ładniak kapelan wojewódzki lubelskich strażaków wraz z ks. Wiesławem Nestorukiem – kapelanem ryckim – relacjonuje mł. kpt. Tomasz Stachyra z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

39 jednostek OSP z nowymi quadami

Przekazane dziś pojazdy są własnością Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie i w piątek zostały przekazane do użytkowania dla jednostek OSP włączonych do KSRG na okres 7 lat. W związku z tym zawarto stosowne umowy użyczenia pomiędzy Lubelskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie a reprezentacją Ochotniczych Straży Pożarnych.

Pojazdy typu quad otrzymały następujące jednostki OSP KSRG:

Powiat lubelski – 14 quadów
1. OSP Matczyn
2. OSP Borzechów
3. OSP Chmiel
4. OSP Dragany
5. OSP Pawlin
6. OSP Krasienin
7. OSP Płouszowice
8. OSP Strzeszkowice
9. OSP Piotrowice
10. OSP Stara Wieś Druga
11. OSP Świdnik Duży Pierwszy
12. OSP Wojciechów
13. OSP Zakrzew
14. OSP Żuków

Powiat puławski – 8 quadów
1. OSP Bałtów
2. OSP Czołna
3. OSP Gołąb
4. OSP Oblasy
5. OSP Płonki
6. OSP Pożóg
7. Nałęczów
8. Wąwolnica

Powiat rycki – 5 quadów
1. OSP Stężyca
2. OSP Dęblin-Masów
3. OSP Nowodwór
4. OSP Leopoldów
5. OSP Ułęż

Powiat lubartowski – 11 quadów
1. OSP Abramów
2. OSP Wólka Rokicka
3. OSP Firlej
4. OSP Ostrów Lubelski
5. OSP Przytoczno
6. OSP Samoklęski
7. OSP Talczyn
8. OSP Michów
9. OSP Nowa Wola
10. OSP Ostrówek
11. OSP Uścimów

Powiat łukowski – 1 quad
1. OSP Serokomla

Wartość jednego pojazdu z przyczepką i wyposażeniem to 80.600 zł. Wartość przekazanych 39 quadów w Rykach to 3 143 400 zł.

Zakup w ramach projektu

– Projekt pn. „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych” – realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021 – 2027 w ramach Priorytetu Środowiskowego – Ochrona zasobów środowiska i klimatu – pozwolił na zakup przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie – łącznie 167 sztuk pojazdów typu quad na przyczepie dla 10 jednostek PSP i dla 157 jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z terenu województwa lubelskiego. Zakupiony sprzęt trafi do wszystkich powiatów na terenie województwa – wyjaśnia mł. kpt. Tomasz Stachyra.

Całkowita wartość projektu to 130 612 910 zł w tym całkowite wydatki kwalifikowalne 129 198 190 zł. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 107 477 640 zł.

7 komentarzy

  1. No akurat Leopoldów i nowodwor im qady są tak potrzebne jak umarkemu kwiatki

  2. Strażaków lubię, ale jest pewne ALE!

  3. Ta miotła to do odgarniania śniegu??

  4. Dobrze. Że pleban pobłogosławił, to na serwisie będzie można zaoszczędzić, wiadomo, że pobłogosławione to się nie zepsuje

Dodaj komentarz

Z kraju