Wtorek, 17 września 202417/09/2024
690 680 960
690 680 960

Jednym się podoba, innych szokuje. Uroczyście odsłonięto pomnik „Rzeź Wołyńska” (zdjęcia)

Samochodami, motocyklami, rowerami, busami, autobusami i pieszo – w niedzielę tłumy osób przybyły do Domostawy w woj. podkarpackim, aby wziąć udział w uroczystym odsłonięciu pomnika „Rzeź Wołyńska”.

Pomnik „Rzeź Wołyńska” znajdujący się w miejscowości Domostawa w województwie podkarpackim, został wzniesiony w roku 2024 w pobliżu miejsca obsługi podróżnych „Bukowa – kierunek Rzeszów” przy drodze ekspresowej S19. Poświęcenie i odsłonięcie pomnika odbyło się dzisiaj w 81. rocznicę kulminacji masowych zbrodni na Polakach na Wołyniu.

Autorem pomnika jest Andrzej Pityński. 14-metrowy monument waży 14 ton i ma kształt orła, którego korpus jest umieszczony w płomieniach. Całkowita wysokość monumentu razem z cokołem wynosi 20 metrów. W środku monumentu znajduje się wycięty krzyż, a w nim trójzębne widły, symbolizujące tryzub, na które nabite jest dziecko. U jego podstawy z jednej strony (awers), znajduje się rodzina z dziećmi w płomieniach, a z drugiej (rewers), znajdują się głowy dzieci nabite na sztachety płotu, również umieszczone w płomieniach. W górnej części pomnika, na skrzydłach orła, umieszczone zostały nazwy miejscowości, w których doszło do mordów dokonywanych przez UPA. Oficjalna nazwa tego miejsca to: Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Pomnik budził skrajne emocje ze względu na zawarty w nim drastyczny przekaz, jednak, jak przekonywał twórca i fundatorzy, zbrodnie UPA na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej były bardzo drastyczne, i taki też powinien być pomnik, aby ukazać ogrom zbrodni. Rzeźba została odlana w brązie w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych w 2018 roku. Fundatorzy chcieli, by pomnik był darem dla Narodu Polskiego od polskich weteranów ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady.

W niedzielnym wydarzeniu wzięły udział tłumy osób z całego kraju. Aby dostać się na miejsce uroczystości trzeba było odstać kilkadziesiąt minut w korku, który utworzył się już na drodze ekspresowej od strony Lublina i Rzeszowa. Uczestnicy z biało-czerwonymi flagami i transparentami wzięli udział we mszy świętej, a następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia, po których uroczyście odsłonięto i poświęcono pomnik. Uroczystość zakończyły – apel pamięci i złożenie kwiatów.

154 komentarze

  1. Słusznie ze powstał pomnik ale powinny jeszcze zostać upamiętnione morderstwa NKWD, ale to pseudokatolickim mediom prorosyjskim i antysemickim nie było by w smak.
    Szczególnie jednym które nadają z Uralu…

  2. Pomnik jest tematem kontrowersji ale przypomniał całej Polsce o rzezi jakiej dokonali na ludności polskiej ich „bracia”. Gdyby był mniej drastyczny wielu nie zwróciłoby na niego uwagi i nie byłoby takiego rozgłosu. A tak przypomniał rok 1943 starszym, a młodszych może zainspiruje do prześledzenia historii.

    • Nie widziałam na odsłonięciu tam młodego pokolenia, tylko ludzie dojrzali i starsi.

    • Młodsi w większości mają historię głęboko w d… bo jest tak zakłamana że nieprawdziwa. Politycznie zakłamana przez takich typów którym się normalnie pracować nie chce to wymyślają bajki dla naiwnych, przykładem jest działalność IPN

      • dlatego najlepiej jest się dowiedzieć, posłuchać starszych osób, którzy widzieli lub ich rodzice opowiedzieli

  3. A teraz polska ludność płaci podatki na utrzymanie „braci” m.in. dzieci/wnuków, którzy dokonali rzezi wołyńskiej.

    • Czy młode pokolenie jest odpowiedzialne za mordy przodków ? Sowieci wiele zbrodni popełnili na Polakach, a w Polsce nadal Putin ma swoich wyznawców , ruskich onuc.

    • A czy wiesz jakich zbrodni mogli dokonać twoi dziadowie i przodkowie? Też uważasz się za wspólzbrodniarza? Chyba tak, bo najprostszą metodą odwrocenia uwagi od swoich win jest obwinianie innych. Złodziej krzyczy łapać złodzieja.

      • poza banderowcami nie wyłapywał oczu,nie przybijał jeżyków, nie podpalał noworodków, nie smazył zwłok, swiat powoli się o was dowiaduje

  4. Po co oglądać i przeżywać drastyczne sceny z nabitym dzieckiem na widły ? Nigdy więcej takiego bestialstwa nie powinno być. Pomnik podoba się tym ,którzy lubią oglądać przemoc. Wystarczyłoby upamiętnić pomnikiem bez kontrowersji.

  5. Młode pokolenie Ukraińskie wymuszało na władzach Lwowa [skutecznie] aby rok 2022 był Rokiem Bandery na Ukrainie. Nadal to młode pokolenie hołubi takich ukraińskich bandytów , i mają do nich wielki sentyment. Do dziś , oficjalnie nie przeproszono Polaków za popełnione zbrodnie na Wołyniu . Pomagamy judaszom, ale nigdy od nich pomocy nie otrzymamy . Nasze społeczeństwo całkiem zgłupiało ?
    info.

    • i młode i stare

    • nawet jeść chleba nie daliby, zakazali chwilowo importu i było wielkie rozgoryczenie i pretensje do Polski, a pieniędzy tyle co Polska im dała na socjale to Polacy nie otrzymują, karetki i sprzęty nowe dali, a sami nie mają-wszędzie w służbie zdrowia braki.

  6. Pamięć tak, ale nie szok

    Moja rodzina cudem uciekła z Wołynia i u mnie w domu temat często powraca, ale z dzieckiem na obchody pod pomnik bym się nie wybrał, bo dzieci by się go bały, podobnie było z banerami anyaborcyjnymi, córka strasznie się ich bała i do kościoła nie chciała chodzić, bo jej się z tym plakatem kojarzył.

  7. Niestety nie masz racji.

    Nie. Niedobrze jak czlowiek ze względu na narodowość miałby być martwy. Szerzysz mowę nienawiści a to karalne.

  8. A co w nim jest szokującego ? Cała prawda ,kto to pisał tytuł

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport