Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jarosław Kaczyński na odsłonięciu pomnika swojego brata. Mówił o zamachu i zagrożonych wartościach (wideo, zdjęcia)

Dopiero około godziny 16:45 rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Jak już informowaliśmy, przyczyną opóźnienia było oczekiwanie, aż dojedzie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wcześniej gościł w Rzeszowie i właśnie z Podkarpacia przyjechał do Lublina.

Zgromadzeni zaczęli od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie gości powitał marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Mowa tu zarówno o Jarosławie Kaczyńskim, jak też licznym gronie parlamentarzystów, samorządowców, a także mieszkańców, którzy przyszli na wydarzenie pomimo niesprzyjającej pogody. Podziękował też Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika oraz tym, którzy kupując cegiełki, złożyli się na jego powstanie, jak też twórcom, generalnemu wykonawcy i radnym, wszystkim tym, którzy przyczynili się, aby jak określił „ta wielka postać, najwybitniejszy polityk przełomu XX i XXI wieku, jaki wydała ziemia polska, miał godne miejsce tutaj w Lublinie, który kochał„.

Marszałek wyjaśnił, iż Lech Kaczyński, pomimo że był Warszawiakiem, a karierę naukową prowadził w Gdańsku, to jednak bardzo mocno związany był z Lublinem. Przypomniał, że w 2006 roku zawarta została Deklaracja Łańcucka, kiedy to czterech ministrów transportu przyjechało do Łańcuta i pod auspicjami Lecha Kaczyńskiego podpisane zostało wzajemne zobowiązanie, że droga S19 stanie się międzynarodową trasą łączącą Węgry, Słowację, Polskę i Litwę. Obecnie jest ona drogą życia, droga rozwoju województw lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego.

Podkreślał również, że dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu Katolicki Uniwersytet Lubelski w 2008 roku uzyskał pełne finansowanie i został zrównany w prawach z wszystkimi innymi uczelniami wyższymi. Jarosław Stawiarski nawiązał też do sytuacji za naszą wschodnią granicą. Jak przypomniał, Lech Kaczyński przez wiele lat ostrzegał przed imperializmem rosyjskim. Teraz na Ukrainie trwa wojna wywołana przez ten kraj, a my, jako województwo graniczące, mamy dwie ofiary tego konfliktu. Dlatego też mieszkańcy naszego regionu jesteśmy zobowiązani aby o tych ostrzeżeniach pamiętać.

– Lech Kaczyński zasłużył na pomnik w Lublinie, w województwie lubelskim i jest to nasza danina. Tutaj będziemy mogli składać kwiaty oraz manifestować nasze przywiązanie do hasła, jakie umieszczone jest na frontonie „Warto być Polakiem”. Warto, by naród polski i jego państwo Rzeczpospolita trwały w Europie. Te słowa są fundamentem i najgłębszą formą patriotyzmu, drogowskazem dla was i dla mnie – tak mówił prezydent Lech Kaczyński – mówił marszałek.

Oprócz Jarosława Kaczyńskiego, w odsłonięciu pomnika wzięli udział Michał Moskal, Przemysław Czarnek, Sylwester Tułajew, Jarosław Stawiarski oraz Marek Wątorski. Wówczas zgromadzeni zaczęli skandować „dziękujemy”. Wskazywano, iż jest to ten moment, na który społeczeństwo naszego regionu czekało i się doczekało. Po modlitwie z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania pomnika. Wskazał, iż jest on dla tych wszystkich, którzy uważają, że polskie dzieje powinny iść w kierunku wolności i niepodległości, którzy wierzą, że „Warto być Polakiem” oraz, aby Polska trwała. Dodał, że jest to bardzo ważne wydarzenie, a ten pomnik, na razie jeden z niewielu w kraju, jest wyrazem pamięci o człowieku, który nie tylko wypowiedział te słowa, ale potrafił w swoim działaniu, które trwało kilkadziesiąt lat, dążyć do tego, aby stały się one faktem.

– Zasługi Lecha Kaczyńskiego to nie tylko to, że pełnił wiele wysokich funkcji, ale przede wszystkim to, że był człowiekiem, który zdawał sobie sprawę, w jakiej sytuacji znajduje się nasz kraj i co trzeba uczynić, aby tą sytuację zmienić. Że w Polsce po ’89 roku powstał system, który przywrócił nam największe wartości czyli niepodległość i wolność, ale jednocześnie był skrajnie niesprawiedliwy i nieefektywny jeżeli chodzi o podejmowanie wszelkich zbiorowych a potrzebnych społeczeństwu działań i podjął najróżniejsze przedsięwzięcia zmierzające do tego, aby ten stan zmienić – mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS przypomniał, że to dzięki jego bratu mogła zostać powołana pierwsza partia, która mówiła otwarcie o potrzebie zmian w kraju oraz stawiała sprawę naszego narodu w sposób rozsądny. Która chciała Polski w Europie, w Unii Europejskiej, a jednocześnie Polski silnej i niepodległej. Mowa o Porozumieniu Centrum, które, jak zaznaczył Kaczyński, miało bardzo silne wsparcie właśnie w Lublinie. Wskazał też, że bez jego brata nie byłoby możliwe powołanie Prawa i Sprawiedliwości.

– Posiadał rzadką zdolność. Nie tylko miał rację w diagnozach sytuacji, nie tylko wiedział jak tą rację wyrazić, ale potrafił także wygrywać. Potrafił wygrać, co wydawało się zupełnie niemożliwe, wybory w Warszawie, a następnie wybory prezydenckie w Polsce. Potrafił w ciągu 4 lat doprowadzić, aby nasz kraj pod bardzo wieloma względami się zmienił, że ten proces zmiany koniecznej zmiany się rozpoczął – mówił Jarosław Kaczyński.

W dalszej części swojego przemówienia wyjaśniał, że polityka prowadzona przez Lecha Kaczyńskiego była przemyślana i przynosiła wiele sukcesów. Podkreślił, iż jego brat zginął w katastrofie, która wynikała z zamachu smoleńskiego, a ten spowodowany miał być właśnie coraz skuteczniejszą polityką.

– Dzisiaj, kiedy został odsłonięty ten pomnik, wartości są zagrożone. Ten pomnik powinien nas wspierać w walce o to, aby Polska pozostała państwem demokratycznym, praworządnym i niepodległym – zakończył Kaczyński.

Na koniec uroczystości pod pomnikiem złożone zostały wieńce od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Zarządu Województwa Lubelskiego, parlamentarzystów PiS, Komitetu Budowy Pomnika i Fundacji Rodzin Solidarności, NSZZ Solidarność Regionu Środkowo-Wschodniego oraz Stowarzyszenie Piłsudczyków.

107 komentarzy

  1. Skończyła się tuba propagandy w TVP. Efektem tego będzie upadek kaczynizmu. Wizyt tego karła nie pomogą w odbudowie popracia wśród geriatrii. ***** opozycję i konfederację.

  2. won z Polski PISwski nieudaczniku

  3. Zasadność takiego pomnika w Lublinie mocno znikoma. Za to towarzystwo pierwszorzędne garnek-Czarnek, kapelusznik z różowym pomponem i lokalny fanklub tv-pis która przeminęła z przegraną partii sprzedawczyków którzy chcieli zniszczyć Polskę. Czołgi z Korei. Ropa z Rosji. Dobrze, że nawet starsi ludzie przejrzeli na oczy i zaczęli dostrzegać jak rozkradano Polskę przez ostatnie 8 lat. Jeszcze dużo trzeba ujawnić. Mam nadzieję, że Obajtka jakaś d#pa nie ułaskawi gdy już go posadzą.

  4. KUL uzyskał pełne finansowanie i z tego mamy się cieszyć? Haha Pseudo uczelnie, gdzie uczą teologii – czyli nauki o czymś co nigdy nie zostało dowiedzione że istnieje – powinny być zamykane, a nie opłacane. Teologia w 21 wieku to obraza całego rozwoju ludzkości….

  5. co by nie powiedzić preses zwariował z tą ilością pomników ,to kpernik jakiś był ,czy inna skłodowska ?? wydaje sie że dziadek sie na jakiś czas uspokoi ,w koncu przegrał wygrane wybory

Dodaj komentarz