Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Bezpieczne wakacje 2022. „Traktujmy wodę jak samochód. Jeżeli człowiek wypił alkohol, nie powinien wchodzić do wody” (zdjęcia)

W piątek nad Zalewem Zemborzyckim odbył się briefing prasowy „Bezpieczne wakacje 2022″ z udziałem wojewody lubelskiego, a także komendanta wojewódzkiego Policji, lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP, lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego, zastępcy lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, prezesa zarządu Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Lublinie, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KW Policji oraz przedstawiciela Wydziału Prewencji KW Policji.

W trakcie spotkania z dziennikarzami podjęto tematykę związaną z bezpiecznym wypoczynkiem dzieci i młodzieży podczas wakacji. Głos zabrał wojewoda lubelski Lech Sprawka, a także przedstawiciele lubelskich służb – straży pożarnej, policji, inspekcji transportu drogowego, WOPR, kuratorium, a także sanepidu. Jak poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka wczoraj w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkich odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie jedynym tematem było bezpieczeństwo letniego wypoczynku.

– W tej chwili część obiektów letniego wypoczynku jest sprawdzona. Tutaj istotna rola z strony straży pożarnej, nadzoru budowlanego, ale również inspekcji sanitarnej. Najbliższy czas to ważne zadania dla policji i inspekcji transportu drogowego w celu zabezpieczenia bezpiecznych warunków przejazdu. Warto zwrócić uwagę, że w miejscach stałego pobytu kontrolujemy również kwestie organizacji czasu wypoczynku letniego. Stąd też tego typu kontrole. W nadzorze uczestniczy Kuratorium Oświaty, ale na bieżąco prowadzone są doraźne kontrole, w sytuacjach kiedy zgłaszane są uwagi lub skargi. Bardzo wiele podmiotów zaangażowanych jest w ten proces, wszystkim tym służbom serdecznie dziękuję. Za to co już, prosimy o jeszcze, bo to będzie decydowało o tym w jakich nastrojach dzieci i młodzież będą kończyć wakacje, rozpoczynając kolejny rok szkolny – powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Następnie głos zabrał komendant wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Artur Bielecki.

– Jak co roku się spotykamy i mówimy o bezpieczeństwie, o tym jak zachować się nad wodą, jak do tego wypoczynku bezpiecznie dojechać, a później podsumowujemy i te statystyki są niestety bardzo tragiczne. Za tą statystyką stoją tragedie ludzkie. Wiele osób, wiele rodzin nie dociera na wakacje, albo z tych wakacji nie wraca. Prosiłbym o tym, żeby przestrzegać zasad, które są na obiektach, jak również przepisów dotyczących ruchu drogowego, aby spokojnie bezpiecznie do tego wypoczynku dotrzeć. Na stronach internetowych komendy znajdują się informacje, gdzie można zgłosić autobus do kontroli. Gdzie będziemy wspólnie z inspektorem transportu drogowego sprawdzać stan techniczny, stan psychofizyczny kierowców i proszę o to, aby takie zgłoszenia były, bo to jest bardzo ważne, aby dzieci w bezpiecznym pojeździe dotarły do celu. Nasze działania są szerokie, bo działamy na wodach, na drogach prewencyjnie lokalnie, jak i szerzej. Każdy, kto będzie w woj. lubelskim odpoczywał, powinien czuć się bezpiecznie, bo z naszej strony będzie miał to bezpieczeństwo zapewnione, ale powinien właśnie przestrzegać tych zasad. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci, przez własne bezpieczeństwo i pokazywanie im dobrego przykładu. Bardzo dziękuję straży pożarnej, bo w tym roku włącza się do pomocy na zbiornikach wodnych, będziemy mieć wspólne patrole. Na tych obiektach powinno być bezpiecznie, ale proszę o przestrzeganie przepisów – zaapelował nadinsp. Artur Bielecki.

Lubelski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski zaznaczył, że straż pożarna w trakcie wakacji prowadzi swoje rutynowe działania, zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Strażacy prowadzą działania ratownicze, oprócz tego straż koncentruje się na działaniach kontrolno-rozpoznawczych i działaniach prewencyjnych.

– Opiniujemy wszystkie miejsca organizacji wypoczynku zbiorowego letniego. Bez naszej opinii pozytywnej nie jest możliwe zorganizowanie takiego wypoczynku w miejscach tymczasowego pobytu. Jesteśmy obecni również w miejscach obozów harcerskich, gdzie spotykamy się z organizatorami i prowadzimy spotkania edukacyjne, pogadanki na temat bezpiecznego zachowania w lesie i bezpiecznego używania ognia. Zapraszamy organizatorów tego typu wypoczynku do kontaktu z właściwą terytorialnie komendą powiatową. Tam nasi funkcjonariusze służą zawsze radą, służą spotkaniem – wyjaśnia nadbryg. Grzegorz Alinowski.

Dzięki porozumieniu pomiędzy strażą pożarna a policją łodzie należące do obu służb będą do dyspozycji tak policjantów, jak i strażaków. Chodzi tutaj m.in. o patrolowanie akwenów w regionie. Ma to poprawić bezpieczeństwo na wodach.

Następnie głos zabrał lubelski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Piotr Winiarski, który poinformował o prowadzonej akcji „Bezpieczne Wakacje”. Inspektorzy będą kontrolować kierowców autokarów, a także stan techniczny i wyposażenie pojazdów, które będą przewoziły dzieci na wypoczynek. Kontrole te będą prowadzone nie tylko w stałych punktach, ale również w miejscach atrakcyjnych dla wyjazdów turystycznych, a także na wniosek organizatora. Piotr Winiarski przypomniał, że w wakacje obowiązują również ograniczenia w poruszaniu się pojazdów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 12 ton. Ograniczenia te będą występować w weekendy – piątek, sobota i niedziela w określonych godzinach, jak również 15 sierpnia.

W trakcie briefingu głos zabrali: przedstawiciel lubelskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Lublinie Jolanta Dobrzańska, prezes zarządu Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Wawruch, przedstawiciel Kuratorium Oświaty starszy wizytator Jerzy Surma, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KW Policji w Lublinie mł. insp. Mariusz Szajwaj, przedstawiciel Wydziału Prewencji KW Policji w Lublinie kom. Michał Kot.

Jolanta Dobrzańska przekazała, że trwają kontrole miejsc pobytu dzieci i młodzieży. Chodzi tutaj m.in. o bezpieczeństwo żywnościowe. Sanepid prowadzi również kontrole kąpielisk pod kątem jakości wody.

– WOPR jak co roku będzie zabezpieczał akweny woj. lubelskiego, ale także pływalnie, jak tutaj nad zalewem, Słoneczny Wrotków. Ponadto zorganizujemy 24-godzinny dyżur zespołu ratowniczego nad Wisłą w okresie letnim – lipiec, sierpień. Będzie to zespół z łodzią motorową z pełnym sprzętem ratowniczym i medycznym, żeby móc zareagować najszybciej, jak tylko można. Apel do naszego społeczeństwa, że to przede wszystkim my sami musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo. Zacznijmy od wybrania bezpiecznego miejsca. Statystyki o ostatnich lat mówią, że nie było ani jednego utonięcia w miejscach strzeżonych przez ratowników wodnych. Wszystkie niestety te tragiczne zdarzenia zaistniały w miejscach dzikich, niestrzeżonych, w miejscach które nie były przeznaczone do kąpieli. To w dużej mierze zależy od nas, czy te wakacje będą bezpieczne. Wybierzmy miejsce bezpieczne do wypoczynku, czyli kąpielisko. Pilnowanie dziecka polega na tym, aby go nie spuszczać z oczu, nawet na moment. To nie jest tak, że jak się co 10 minut podniesie głowę z kocyka i sprawdzi się czy to dziecko jest tam, gdzie było to jest dobrze – to nie jest to pilnowanie dziecka. W ten sposób dochodzi niestety do nieszczęść. Co roku między 400 a 500 osób tonie w Polsce. Jest to wynikiem kompletnego braku zdrowego rozsądku, w 100% wina leży po stronie osób, które utonęły. Traktujmy wodę jak samochód. Jeżeli człowiek wypił alkohol, nie powinien wchodzić do wody – powiedział prezes zarządu Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Wawruch.

Mł. insp. Mariusz Szajwaj i kom. Michał Kot z KWP w Lublinie poruszyli tematy bezpieczeństwa związane z ruchem drogowym, a także odpowiednim zabezpieczeniem mieszkań w trakcie letniego wypoczynku. Policjanci przypomnieli, aby nie pozostawiać w upalne dni w pojazdach dzieci ani zwierząt, może to mieć tragiczne skutki. Myśląc o podróży warto ze sobą zabrać coś do picia, czy jedzenia, na wypadek utrudnień w ruchu na trasie. Na stronie lubelskiej policji, jak co roku, rusza mapa, na które będą umieszczane informacje o tragicznych w skutkach wypadkach.

Kom. Michał Kot zaznaczył, że policjanci będą reagować na zagrożenia wynikające ze spożywania alkoholu lub zażywania narkotyków przez nieletnich, przypomniał również o odpowiednim zabezpieczeniu mienia pozostawionego w mieście na okres wakacji. Zaapelował również o właściwy nadzór nad dziećmi w trakcie wypoczynku w trakcie pobytu na wsi. Rozsądek – nadzór – opieka – w tych słowach funkcjonariusz zawarł schemat, jakim powinni posługiwać się rodzice i opiekunowie.

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

  1. „Traktujemy wodę jak samochód” – może miałoby to jakiś sens, gdyby wszyscy rozumieli, że nie wsiada się po pijaku za kółko. I co dostaną złapani na gorącym? Sądowy zakaz kąpieli?

  2. „Traktujmy wodę jak samochód” – to zły przykład, bo niektórzy traktują kierowanie samochodem po pijaku, jako coś normalnego.

  3. Panie Sprawka, a już się Pan nie boi między ludzi wchodzić? Dalej namawia Pan na szczepienia?

  4. Policjanci robią odprawę, a za ich plecami po alejkach spacerowych jeżdżą sobie ludzie: rowerami, samochodami, czy parkują w miejscach niedozwolonych.

  5. Zemsta mechanika

    Piso landu ciąg dalszy….żenada

  6. Jak kto chce po pijaku wchodzić do wody,nie należy mu w tym przeszkadzać.Będzie mniej głupich na świecie.

  7. Różnica polega na tym, że wchodząc pod wpływem alkoholu czy narkotyków do wody, nieszczęsny bohater akcji stwarza zagrożenie dla siebie samego (chyba, że pływa łódką, rowerem, etc.). Kierowca pod wpływem nieuchronnie stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu, jak i przypadkowych osób.

    • i tak i nie. przecież z brzegu pijany topiący się wygląda tak samo jak trzeźwy. ktoś, kto zechce mu pomóc i popłynie do niego, także jest narażony na śmierć. mówią, że nie pije się na pusty żołądek. najlepiej jest nie pić na pusty łeb.

  8. Biskupie kolonia

    Panie czas ,z tej sceny zejść ….

  9. Uff czyli rowerkiem można po pijaku.

Z kraju