Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

19. Lubelska Brygada Zmechanizowana obchodziła swoje święto. Były też atrakcje dla mieszkańców (zdjęcia)

W weekend odbywały się tegoroczne obchody święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Wydarzenie zorganizowano w Woli Gułowskiej oraz w Lublinie.

W niedzielę w Woli Gułowskiej w powiecie łukowskim zorganizowano główne uroczystości tegorocznego święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Rozpoczęła je msza święta w tamtejszym klasztorze, po nabożeństwie, na cmentarzu w Turzystwie odbył się Apel Pamięci, a na błoniach uroczysty apel połączony z wręczeniem Brygadzie Chorągwi Wojska Polskiego.

Obchody święta 19. LBZ zapoczątkował piątkowy uroczysty capstrzyk, czyli wieczorny przemarsz oddziałów wojskowych. Miał on miejsce na placu Litewskim w Lublinie. Dodatkowo dziś w Woli Gułowskiej oraz na błoniach przy zamku w Lublinie przygotowano pikniki wojskowe z pokazem statycznym sprzętu.

Święto 19. LBZ odbywa się corocznie na początku października. Termin ten nawiązuje do ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. pod Kockiem, gdzie w dniach 1 – 5 października SGO „Polesie” stoczyła z niemieckim 14. Korpusem Zmotoryzowanym bitwę, która okazała się ostatnią bitwą kampanii wrześniowej.

(fot. szer. Daniel Brzozowski 19. LBZ)

Przypominamy, że na portalu lublin112 relacjonowane są TYLKO wydarzenia, jakie były wcześniej zapowiadane.

3 komentarze

  1. Och to papierowe wojsko jest tyle warte ile zużyto materiału na mundury

Wiadomości z info112