Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

137 nowych żołnierzy złożyło dzisiaj przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

Dzisiaj w koszarach na Majdanku w Lublinie przysięgę wojskową złożyło 137 nowych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To siódma i zarazem ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy terytorialnej służby wojskowej na Lubelszczyźnie.

Przysięga wojskowa to jedna z najważniejszych chwil w życiu każdego żołnierza. To akt ślubowania będący wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i całego narodu. W minioną sobotę w Lublinie takie zobowiązanie podjęło 137 żołnierzy-ochotników z województwa lubelskiego. W obecności swoich dowódców oraz najbliższych złożyli przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wcześniej, przez szesnaście dni szkolili się w Dęblinie pod okiem instruktorów z kompanii szkolnej z podstaw wojskowości. Na zakończenie wszyscy przystąpili do pętli taktycznej – sprawdzianu zdobytych umiejętności. Szkolenie podstawowe to początek kolejnych wymagających etapów służby. W ciągu trzech lat żołnierze przejdą szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały, by następnie osiągnąć status „combat ready”, czyli pełną gotowość bojową.

Po przysiędze nowi terytorialsi rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania, zasilając bataliony lekkiej piechoty – w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu. Średnia wieku ochotników wynosi 31 lat, a 37% to kobiety. Wśród nich są osoby wykonujące różne zawody, m.in.: pielęgniarka, ratownik medyczny, magazynier, ślusarz, ochroniarz, laborant, mechanik, pracownik sądu, kucharz, listonosz, opiekun osób starszych, informatyk.

„Ferie z WOT”

Kolejne szkolenie podstawowe dla osób, które nigdy nie były w wojsku odbędzie się w terminie 26.01-10.02.2024 r., w ramach projektu „Ferie z WOT”. Z kolei dla żołnierzy rezerwy planujących wstąpić w szeregi 2 LBOT przygotowane będzie 8-dniowe szkolenie wyrównawcze w terminie 26.01-02.02.2024. Wnioski o powołanie do służby należy złożyć w najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacji lub zgłosić się do rekrutera brygadowego – kontakty dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/. Więcej informacji na temat rekrutacji znajduje się na stronie https://terytorialsi.wp.mil.pl/, można również dzwonić na bezpłatną Linię Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty – w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu. Brygada obecnie liczy ponad 3200 żołnierzy. Jej dowódcą jest płk Zbigniew Krzyszczuk. Lubelscy terytorialsi aktywnie wspierają lokalną społeczność realizując szereg zadań, m.in. w ramach zarządzania kryzysowego. Od 3 września 2021 roku nieprzerwanie chronią polsko-białoruskiej granicy.

(Źródło: WOT)

13 komentarzy

  1. Nowe partyje mięso. Buhahah, dzisiejszy polski mundur czy to policyjny czy wojskowy chluby nie przynosi…. raczej pośmiewisko. Szkoda mi takich ciemnych owiecek.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112