Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

W naszym regionie wydano ponad 67 tys. kart EKUZ. Wzrasta świadomość zagrożeń podczas zagranicznych wyjazdów

Aż o 24% wzrosła liczba wydanych Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego dla mieszkańców naszego województwa. Karta potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa.

Z danych udostępnionych przez NFZ wynika, że podczas tegorocznych wakacji, w okresie od początku czerwca do końca sierpnia, wydano w Polsce blisko 1,7 mln Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to o ponad 300 tys. więcej niż w roku poprzednim. W samym województwie lubelskim odebrano w tym czasie ponad 67 tys. kart, co daje wzrost o 24% w stosunku do 2016 roku. Nasz region znajduje się pod tym względem na 10. miejscu w Polsce. Na pierwszym miejscu uplasowało się woj. śląskie z 288 tys. wydanych kart EKUZ. Najmniejsze zainteresowanie kartami jest natomiast w woj. lubuskim, gdzie podczas tegorocznych wakacji wydano ich jedynie 40 tys.

W sierpniu nie kończy się jednak sezon urlopowy, bowiem Polacy coraz chętniej decydują się na zagraniczne wakacje wczesną jesienią. Z tego powodu, prawdopodobnie również we wrześniu wielu wyjeżdżających zdecyduje się na wyrobienie EKUZ. Powinni oni mieć jednak świadomość, że ochrona w ramach tej karty ma pewne ograniczenia. Dzięki karcie EKUZ możemy skorzystać z niezbędnej opieki medycznej, jednak tylko w placówkach publicznej służby zdrowia i na takich zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju. Nie zawsze oznacza to całkowicie darmowe leczenie.

-Niekiedy za usługi, które w Polsce są bezpłatne, poza granicami kraju będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Przykładem jest np. Austria, gdzie za każdy dzień wizyty w szpitalu trzeba dopłacić od 12 do 20 euro – wyjaśnia Marcin Łysakowski z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia w Białej Podlaskiej.

Co ważne, w niektórych miejscowościach wypoczynkowych, dostępne są jedynie prywatne placówki medyczne, które nie honorują EKUZ. Za ich usługi medyczne turyści płacą pełną cenę, na której zwrot z NFZ nie ma co liczyć. Należy również pamiętać, że karta nie rekompensuje kosztów transportu do miejsca leczenia oraz transportu medycznego do kraju, który bywa bardzo kosztowny. Dlatego warto zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia zdecydowanie szerszy zakres ochrony. Szczególnie, że cena dobrego ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą zazwyczaj zaczyna się już od kilku złotych za dzień wyjazdu. Polisa gwarantuje podróżnym możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej, zgodnie z warunkami ubezpieczenia, bez względu na charakter placówki medycznej.

(fot. NFZ)
2017-09-21 22:13:41

3 komentarze

  1. A mnie za kazdym razem kiedy odbieram karte nachodzi jedna mysl. Skoro to dokument potrzebny za granica, to czy najlepszym pomyslem jest to, ze kazde slowo jest tam w j. polskim?

  2. Tylko szkoda, ze nie maleje biurwologia

  3. Na Teneryfie nie wystarczyła. Musiałem zapłacić prawie 400€.
    Tam szpitale są prywatne.
    Dopiero w Polsce wystąpiłem o zwrot.
    Tak, że czy bym miał czy nie miał to tak trzeba bulić.
    Słuszna uwaga Xor, karta nie czytelna w żadnym europejskim kraju.

Z kraju