Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie służby przygotowane do zimy. Gotowość potwierdzono na wspólnej naradzie

W Lublinie zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Posiedzenie poświęcone było przygotowaniom i koordynacją zadań dla poszczególnych instytucji, a związanych z okresem zimowym.

W środę w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele m.in. policji, straży pożarnej, inspekcji transportu drogowego, inspekcji nadzoru budowlanego, inspekcji sanitarnej, straży granicznej, Straży Ochrony Kolei, drogowców oraz energetyków poświęcone zostało przygotowaniom do nadchodzącej zimy.

W tym roku zima nie powinna zaskoczyć drogowców. Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg krajowych, w szczególności odśnieżanie i usuwanie śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym 7 dni w tygodniu. Działaniami na drogach będą kierować poszczególne Rejony i Obwody Drogowe, które mają już skompletowany sprzęt do zimowego utrzymania dróg oraz zgromadzone materiały do zwalczania śliskości w tym chlorek sodu i materiały uszorstniające niezbędne do prowadzenia akcji zimowego utrzymania dróg. Przy drogach trwa też ustawianie zasłon przeciwśnieżnych.

Podobnie będzie na drogach wojewódzkich. – Wszystkie drogi wojewódzkie będą odśnieżane, aktualnie rozkładamy siatki przeciwśnieżne, na naszych placach mamy już złożone materiały do sypania dróg – tłumaczy Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Zimowe utrzymanie prowadzone będzie przez 8 Rejonów Dróg Wojewódzkich oraz 17 Obwodów Drogowych, posiadających łącznie 22 place składowe. Zakres działania obejmuje drogi wojewódzkie województwa lubelskiego. Planem zimowego utrzymania dróg objęto drogi wojewódzkie o nawierzchni twardej o długości 2301 km. Zwalczanie śliskości zimowej prowadzone jest na wyznaczonych odcinkach dróg o łącznej długości 1155 km.

W pełnej gotowości jest również policja i straż pożarna. Policja ma m.in. na bieżąco, przy współpracy z lokalnymi mediami, informować o utrudnieniach na drogach związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy też patrolować miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Z kolei komendant wojewódzki PSP w Lublinie zapewnia, że straż pożarna jest przygotowana nawet na największe opady śniegu. – Gdyby jakaś droga była nieodśnieżona i utrudniałoby to dojazd wozów to jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić sami, bo mamy własne odśnieżarki, które możemy wykorzystać w takich sytuacjach – podkreśla Alinowski.

Z działań niezwiązanych z drogami, policjanci będą obecni na stokach narciarskich, gdzie będą kontrolować choćby trzeźwość przebywających tam osób.Z kolei zwiększone patrole funkcjonariuszy drogówki mają się pojawić w okolicy świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku, a także podczas ferii zimowych. Z kolei strażacy mają kontrolować miejsca zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. lubelskiego. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy mają monitorować rzekę Bug pod kątem zagrożenia powodziowego. Aby zaś zminimalizować skutki braku prądu, PGE Dystrybucja wdraża na okres zimowy specjalne procedury postępowania w przypadku wystąpienia nagłych awarii sieci energetycznych. Pomoc zapewni także Straż Ochrony Kolei, której funkcjonariusze będą zwracać uwagę na miejsca, gdzie przebywają bezdomni i zgłaszać takie przypadki do odpowiednich instytucji.

(fot. UW)
2016-11-11 20:00:55

8 komentarzy

  1. Jak za komuny meldowanie gotowości i inne cuda. Wszyscy wiedzą, że i tak zima zaskoczy drogowców.

    • Zameldowano gotowość do pobrania diet za zebranie.
      A zima, jak co roku, zaskoczy drogowców. To w tym kraju pewne jak 2+2=4, czy jak „Amen” w pacierzu.

  2. Coś podobnego,trudno uwierzyć.

  3. Odbyło się posiedzenie służb straży pożarnej, policji inspekcji drogowej, inspekcji sanitarnej, nadzoru budowlanego nawet służba ochrony kolei. Czyli zarząd kryzysowy. Moje pytanie gdzie jest pogotowie ratunkowe? Czy ta instytucja już jest nie potrzebna w tak doborowym towarzystwie? Czy raczej przeszła pod zarząd transportu miejskiego bo z ratowaniem życia w obecnej formie już nie ma nic wspólnego.

  4. A może wszystkie karetki są już prywatne w Lublinie?

  5. Gdzie te odśnieżarki w straży Panie Komendancie?!

  6. Spadnie pierwszy śnieg, złapią pierwsze przymrozki a oni powiedzą, że nie było potrzeby wyjazdu, a kierowcy i tak będą obwiniani za niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Standard , Policjanci , którzy tak załatwiają kolizje , bez pełnego raportu o nawierzchni i zaniedbaniu służb odpowiedzialnych za utrzymanie dróg publicznych w odpowiednim stanie powinni być degradowani z drogówki do pozycji krawężnika !! Nie może być tak, ze zawsze jest niedostosowanie predkości do warunków na drodze. Oni tylko po najmniejszej linii oporu , bo się nie chce pisać i potem składać wyjaśnień w sądach. Ja rozumiem, że można coś przeoczyć, ale jak się zgłasza , że na drodze coś leży, jest rozlane itd. to nie ma reakcji, do puki coś się nie stanie. Jak ostatnio pod wiaduktem na diamentowej i rozlany ON. Ciekawe, kto odpowie za kolizję, bo przeciez kierowca nie jechał szybko a nikt nie jest jasnowidzem, by widzieć ropę na na drodze, a zgłoszeń było sporo odnośnie rozlanej substancji na ulicy!!

Z kraju