Trzecia fala zakażeń koronawirusem. W następnym tygodniu możliwe dzienne zakażenia powyżej 12 tys.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział dzisiaj, że w kraju mamy już trzecią falę koronawirusa. W ciągu ostatnich dni widać dzienne wzrosty zakażeń, po niedzieli liczby te mogą być jeszcze wyższe.

– W Polsce mamy już trzecią falę koronawirusa, to nie jest zjawisko, które nas czeka w przyszłości. Pytanie jest nie „czy”, tylko „jakiej skali” ta fala będzie – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W ostatnich dniach rośnie ilość zakażeń, zauważalny jest w niej udział mutacji brytyjskiej koronawirusa. Problemem jest, jak zaznaczył minister, dyscyplina społeczna.

– Problem z dyscypliną społeczną jest taki, że ona nie jest tak jednoznacznie związana z jakimś konkretnym czynnikiem. Jej nie można przypisać np. do otworzenia galerii, nie można jej przypisać do otworzenia hoteli. Ona jest tak naprawdę powiązana ze wszystkim, z czym mamy do czynienia – powiedział minister.

Michał Rogalski, który od początku pandemii prowadzi najdokładniejsze analizy danych przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia, poinformował, że jeżeli aktualne tempo wzrostu się utrzyma, to w przyszłym tygodniu możemy się spodziewać nawet 12 tys. nowych wykrytych przypadków (środa/czwartek). W związku z tym realna pozostaje kwestia powrotu obostrzeń.

– Za 10 proc. zakażeń koronawirusem w Polsce odpowiada brytyjska wersja koronawirusa. Jeżeli porównywalibyśmy to do sytuacji sprzed tygodnia, to mamy dwukrotny wzrost transmisji wirusa brytyjskiego. Jest to zgodne z tym, co dzieje się w całej Europie, że obecność koronawirusa w wersji brytyjskiej podwaja się z tygodnia na tydzień – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Co ważne, wśród rządowych ekspertów doradzających w sprawach pandemii koronawirusa trwa dyskusja dotycząca zakrywania nosa i ust. Pojawiły się informacje, że obowiązkiem będzie noszenie maseczek chirurgicznych lub takich ze specjalnymi filtrami. Decyzje w tej sprawie mają być wkrótce.

(fot. MZ)

47 komentarzy

 1. Onufry z Czereśni

  Tyle zakażeń a w szpitalu tymczasowym w Lublinie hula wiatr. Gdzie Ci ludzie?? Izolatria, też puste stoja. To jest wszystko jeden wielki przekręt, co więcej rządzący musieli dostać niezła kasę, bo muszą się liczyć z tym, że po tych akacjach nie mają szans w kolejnych wyborach.

 2. Najgorsza jest „rządowa mutacja” – na nią nie ma mocnych. A pan minister wie co mówi – w końcu matematyk z wykształcenia. Na liczbach (urojonych też) się zna,,,

 3. 3,4,5,6 fala aż sprzedadzą się wszystkie maseczki kupione przez rząd…..mamy dość!!!! Puste dzbany.

 4. Rumpelstiltskin

  Dziwnym trafem 3fala powstaje znowu po puszczeniu dzieci do szkół. Tak było z 2fala po otwarciu szkół we wrześniu. To nie stoki, galerie ani restauracje tylko nasze pociechy to roznoszą.Te łachudry z rządu doskonale o tym wiedzą i manipulują tym jak tylko im pasuje.

 5. A winnych krajach też rządzi pis i jest wirus POpaprańce.

 6. Cały świat stoi przez wirusa a jołopy mówią że to wina pis.

 7. Dobrze że poprzednicy nie rządzą bo było by po Polsce.

 8. Wierzący katolik.

  Brytyjska mutacja, niedługo powiedzą że rosyjska, jeszcze inna afrykańska ale najgorsza jest z wiejskiej mutacja,a dokładnie z PiSu.
  Same mutanty są tam,od karła po Pinokia.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!