Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024
690 680 960
690 680 960

Szubienica na Starym Mieście. W Lublinie trwają zdjęcia do filmu „Przysięga Ireny” (zdjęcia)

Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Stare Miasto wybrała ekipa filmowa na realizację zdjęć do produkcji pt. „Przysięga Ireny”. Światowa premiera filmu planowana jest w 2023 roku.

Od kilku dni w Lublinie pracuje ekipa filmowa, które realizuje zdjęcia do kanadyjsko-amerykańsko-polskiej produkcji pt. „Przysięga Ireny”. Wczoraj filmowcy pracowali na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej, dzisiaj ujęcia kręcone były na Starym Mieście. Powstawała jedna z najważniejszych scen, kiedy to główna bohaterka starała się uratować Żydów, których wieszano na szubienicy.

Akcja filmu rozgrywa się w realiach II wojny światowej i jest inspirowana wyjątkową biografią Ireny Gut. Po wybuchu II wojny
światowej, jako uczennica szkoły pielęgniarskiej, włączyła się w pomoc medyczną dla wojska. Dalsze koleje losu wyznaczała jej wielka odwaga i niezgoda na bierność wobec nieszczęścia ludzi dotkniętych wojenną przemocą. Historia Ireny w 2009 roku trafiła na Broadway. Autor sztuki „Irena’s Vow” Dan Gordon, producent telewizyjny i filmowy, dramaturg napisał także scenariusz tworzonego obecnie projektu.

Wśród aktorów warto wymienić Sophie Nelisee, Dougray’a Scotta czy Andrzeja Seweryna. Reżyserką jest Louise Archambault, najbardziej znana z filmów „Familia”, który zdobył nagrodę Prix Jutra w 2005 roku oraz „Gabrielle”, nagrodzonego Canadian Screen Award za najlepszy film w 2014 roku, kanadyjskiego kandydata do Oskara i Złotych Globów. W 2019 roku wszedł na ekrany jej obraz „Il pleuvait des oiseaux”, laureat wielu nagród na festiwalach filmowych.

Realizacja zdjęć na terenie miasta planowana jest do piątku 15 kwietnia. Filmowców spotkać będzie można na Rynku, ulicach Rybnej i Noworybnej, Ku Farze, Grodzkiej i Królewskiej. Produkcja została dofinansowana przez Lubelski Fundusz Filmowy kwotą 123 tys. zł. Ze strony Miasta producenci otrzymali także szerokie wsparcie organizacyjne.

– Twórcy kanadyjscy szukając odpowiedniego partnera do realizacji filmu „Przysięga Ireny” analizowali kilka miast w Polsce. Ostatecznie wybrali Lublin, który w ich przekonaniu najlepiej oddaje klimat i atmosferę opowiadanej historii, co z pewnością będzie miało ogromny wpływ na wartość artystyczną filmu. Ze swojej strony zaoferowaliśmy szeroki zakres wsparcia organizacyjnego – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Jak podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta, jest to do tej pory największa międzynarodowa produkcja filmowa realizowana w Lublinie przy wsparciu miasta. Lubelski Fundusz Filmowy dzięki od wielu lat udziela profesjonalnej pomocy ekipom filmowym, dostosowując ją do indywidualnych oczekiwań. Udział Lublina w międzynarodowych produkcjach gwarantuje promocję miasta nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

Światowa premiera „Przysięgi Ireny” planowana jest w 2023 roku. Film będzie dystrybuowany w kinach na całym na świecie, a w Polsce wyświetlany ma być we wszystkich sieciach multipleksów i kinach niezależnych.

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

  1. Zdrajcy Polski powinni tam wisieć.

  2. Znowu… ?

  3. Oglądałem krótki filmik jak pewien wzruszony człowiek opowiadał jak Polacy podczas wojny uratowali jego rodzinę.

    youtu.be/eMjLd_oVbBs

  4. Ale dzieci mają frajdę. Na tej szubienicy? masakra

  5. Czuły Wojtek Narrator

    Czy polska kinematografia kręci coś innego niż filmy o żydach i komedie z Karolakiem, Adamczykiem i Stelmaszykiem?

  6. To nie jest film o Niedzielskim?

Z kraju

Sport