Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Słychać je w promieniu kilku kilometrów i zwiastują wiosnę. Pierwsze żurawie przyleciały na Lubelszczyznę

Pierwsze ptaki, które przylatują do Polski z miejsc zimowania, można już zaobserwować w naszym regionie. Wśród nich są żurawie, skowronki czy też czajki.

Tego dźwięku nie da się pomylić z niczym innym. Klangor, czyli charakterystyczny głos żurawi, można już usłyszeć w naszym regionie. Przypomina on dźwięk trąbki, jednak często słychać go w promieniu kilku kilometrów.

Powrót żurawi oznacza nadchodzącą wiosnę. Są to bowiem jedne z pierwszych ptaków, które przylatują do Polski z miejsc zimowania. W zależności od pogody odbywa się to najczęściej od połowy lutego do połowy marca.

Jako pierwsze pojawiają się najsilniejsze osobniki, wyróżniające się najlepszą kondycją. Przede wszystkim chcą one zająć najlepsze i obfite w pożywienie miejsca do gniazdowania a następnie wychowywania młodych, po drugie są w stanie poradzić sobie z niskimi temperaturami, jakie pojawiają się jeszcze zwłaszcza nocami.

W niedzielę otrzymaliśmy kilka sygnałów od naszych czytelników, którzy słyszeli lub też zaobserwowali pierwsze żurawie koło Włodawy, w Jeziorzanach w powiecie lubartowskim, nad Bystrzycą koło Lublina a także w Rogóźnie w powiecie łęczyńskim.

Jak informują pracownicy Poleskiego Parku Narodowego, żurawie nie są jedynymi ptakami, które zwiastują wiosnę i przyleciały już do naszego kraju. Dostrzec można też pierwsze skowronki i czajki. Z kolei odsłonięte przez topniejący śnieg pola odwiedzają już gęsi gęgawa i zbożowa.

(fot. S. Wróbel/PPN)

8 komentarzy

  1. Ja dzis w sklepje widzial bociana czarnego?

  2. No to jutro zasuwam na działeczkę, może będą przelatywały? Kilka lat z rzędu już widziałam klucze żurawi wiosną i jesienią. Piękny widok i piękne dźwięki.

  3. Służby mundurowe

    Na powiecie lubartowskim cały rok żurawie siedzą… Nie odlatują, tylko codziennie skrzeczą 🙂

  4. Ja widzialem dzisiaj aktywnie poszukujaca jedzenia wiewiorke . ☺

  5. Cześć żurawi zimuje u nas ***

  6. Może to te same dwie sztuki co nie odleciały .

  7. Jasny Gwint !!!

    Co tam żurawie, skowronki, czajki, czy nawet jaskółki… prawdziwi Polacy czekają na odblokowanie lotów pasażerskich dla bocianów, bo tylko one (prócz jurnych Chińczyków) są w stanie uzupełnić uszczuploną przez COVID populację Polaków płci obojga i tzw. byle jakiej*. 😆

    * – właściwe słowo odrzucane jest przez cenzurę 112 w ten sposób, że jak sie go użyje to nie można opublikować komentarza.

  8. No niestety u nas też już są. Jako żona rolnika to się wcale nie cieszę obecnością żurawi. Nauczyło się toto wyżerać posiane ziarna, upodobały sobie szczególnie kukurydzę i jak staną na rządku to hulaj dusza piekła nie ma. Niczego się nie boją, a naturalnych wrogów to raczej nie mają. Co robić?

Z kraju