Pracownicy lubelskiej firmy protestowali przeciwko decyzjom firm ubezpieczeniowych. „Pracujemy prawie za darmo”

Jak tłumaczą przedstawiciele firm zajmujących się sprzątaniem jezdni po kolizjach czy wypadkach, stosowana przez ubezpieczycieli praktyka sprawi, że niedługo nie będzie miał kto się tym zajmować. Już teraz wiele tego typu firm upadło. Dlatego też postanowili rozpocząć protest.

W czwartek przed siedzibą Zarządu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego Ergo Hestia protestowali pracownicy firm zajmują się usuwaniem skutków wypadków i kolizji na drogach. Wśród nich byli przedstawiciele lubelskiej firmy Eurosistra. Jak tłumaczyli, powodem ich pikiety jest działanie niektórych Towarzystw Ubezpieczeniowych, które może doprowadzić do konieczności zaprzestania działalności ich przedsiębiorstw, a co za tym idzie znaczne zmniejszenie bezpieczeństwa na drogach. Kolejnym problemem jest przerzucenie kosztów sprzątania dróg na sprawców kolizji i wypadków.

Od lat w przypadku kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego, po wykonaniu przez policjantów niezbędnych czynności, powiadamiane są firmy, które zajmują się sprzątaniem jezdni. Do ich zadań należy zebranie wszystkich porozrzucanych elementów uszkodzonych pojazdów, a także dokonanie neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych czy też paliwa. Wszystko po to, aby nawierzchnię przywrócić do należytego stanu, a tym samym zagwarantować bezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Następnie firmy te wysyłają faktury za wykonaną usługę do firmy w której sprawca danej kolizji czy wypadku posiada ubezpieczenie.

Do końca czerwca wszystko odbywało się bez problemów i firmy sprzątające uzyskiwały zapłatę za swoją pracę. Wszystko zmieniło się wraz z początkiem miesiąca lipca, kiedy to nagle większość zakładów ubezpieczeniowych zaczęło wręczać decyzje odmawiające ponoszenia tego typu kosztów.

– Sytuacja ta jest o tyle absurdalna, co wręcz rodzi pytanie o sens istnienia obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Mimo iż ubezpieczyciele działają wbrew ustawie o odpadach i ubezpieczeniach, wbrew zaleceniom Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz zwykłej logice, nie zamierzają zmienić swojego stanowiska. Poszkodowanym i ich pełnomocnikom zalecają oddać sprawy do sądu, w naszej ocenie mając nadzieję na bankructwo firm zajmujących się świadczeniem usług przywracania stanu dróg do stanu sprzed zdarzenia, w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie w sądzie. W polskich realiach okres ten trwa nawet do trzech lat od momentu złożenia pozwu do prawomocnego wyroku- mówi Krzysztof Stasiak, jeden z organizatorów protestu.

Druga strona konfliktu, czyli przedstawiciele firm ubezpieczeniowych tłumaczą, że zgodnie z ich interpretacją przepisów, sprzątanie nawierzchni po zdarzeniach komunikacyjnych nie leży w ich gestii. Jak wyjaśniają, przepisy prawa mówią wprost, iż utrzymanie w należytym stanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą, spoczywa na zarządcy danej drogi. Z kolei ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych może pokrywać jedynie koszty szkód wyrządzonych w infrastrukturze drogowej, a nie jej sprzątanie. Stąd też decyzje odmowne, jeżeli chodzi o zapłatę za tego typu usługi.

Przedsiębiorcy twierdzą zaś, że zgodnie z przepisami, rozlewiska płynów eksploatacyjnych, w głównej mierze ropopochodnych, czynią drogę niezdatną do użytku. Poza tym przez ich zaleganie trwale niszczona jest nawierzchnia. Powstaje odpad niebezpieczny który wg. Ustawy o Odpadach winien być zagospodarowany przez wytwórcę. W tej sytuacji konieczna jest interwencja firmy specjalistycznej, w celu przywrócenia stanu drogi do stanu sprzed zdarzenia. Dodają również, że firmy ubezpieczeniowe stanęły obecnie na stanowisku, że przywracanie drogi do stanu użyteczności oraz utylizacja odpadów niebezpiecznych powinna być pokryta z pieniędzy publicznych, tj. z kieszeni „przeciętnego Kowalskiego” a nie z polisy ubezpieczeniowej wykupionej przez sprawcę zdarzenia drogowego.

Jak ustaliliśmy, sytuacja firm sprzątających staje się coraz gorsza. Mają one podpisane umowy z samorządami i muszą przyjeżdżać na każde wezwanie aby sprzątnąć zanieczyszczoną drogę. Tymczasem robią to obecnie prawie za darmo, gdyż tylko nieliczni ubezpieczyciele pokrywają koszty tego typu usług. Tymczasem muszą płacić zatrudnionym pracownikom czy też ponosić koszty paliwa i środków służących do neutralizacji substancji niebezpiecznych. Kiedy jeszcze w ubiegłym roku w Lublinie tego typu usługi świadczyło sześć firm, obecnie pozostały tylko trzy.

(fot. archiwum)

Zobacz również

24 komentarze

 1. Źle podpisane umowy… podpisując z miastem umowę i wezwanie pochodzi od miasta, koszty winno ponosić miasto, a potem niech dochodzą swojego w ubezpieczalniach. Inna sprawa to oczywistym jest kto winny jest zanieczyszczeniem drogi… i teraz sąd winien szybko przywołać do porządku ubezpieczalnie stosując taryfikator faktura x 100… po pierwszym wyroku szybko zmiękłaby rur… ubezpieczalniom

 2. – zanieczyszczone drogi sprzątnie samorząd
  – poszkodowanych wyleczą publiczne szpitale

  Może jeszcze poszkodowany niech pozywa sprawcę w sądzie o odszkodowanie, a ubezpieczyciel niech tylko pieniądze ze składek liczy.

 3. … żadna nowina … w tym kraju to nikomu nic się nie opłaca … rolnikom , handlowcom , producentom , itd. itp. … wszyscy tylko dokładają do interesu … ale … mieszkania schodzą jak ciepłe bułki , nowe wille rosną jak grzyby , po 3 auta pod każdym domem , połowa na wczasach za granicą 2 razy w roku … itd. … Polak potrafi … zarabia 2000 , wydaje 4000 , odkłada 8000 … szacun

 4. Jak walnie mi jakiś pacan w chałupę to też nie zapłacą bo administrator ma dbać o właściwy stan budynku czyli ja, hurra a wolne sądy przyklepią. Wooolnnnee sądyyyy.

 5. Czy na zdjęciu jest Tico Multipla ? 😀

  • chyba widać że jest to Daewoo Tico , Multipla to inna półka . To auto o dziwnym wyglądzie ale ogólnie wcale nie takie złe. Tico to złom .

   • Tico to swietny samochod. Pieciodrzwiowy, z dynamicznym i oszczednym silnikiem. W okresie gdy daewoo motoryzowalo Polske, przesiadka z malucha karykatury zwanej samochodem na tico to bylo cos. W dodatku ceny ustalone na poziomie dostepnym dla rodakow. Tylko slepi i zaklamani ludzie nie docenia jak wiele daewoo wnioslo dobrego do swiata motoryzacji.

 6. Noto niech straż pożarna sprząta rozlany olej itp płyny. Przeciez w mniejszych miejscowościach tak jest było i będzie.

 7. Rozlane płyny i oleje powinna neutralizować straż pożarna . Firmy sprzątające nie są potrzebne , za takie usługi wystawiają bardzo wysokie faktury dlatego ubezpieczyciele się zmówili i nie chcą im płacić. I mają rację . Ceny takiej usługi doszły do granic absurdu . Są zdarzenia drogowe po których to sprzątanie trwa 5 minut a oni wystawiają rachunki po kilkaset złotych . Ja sam mogę jeździć i to sprzątać za połowę tego co oni chcą . I to o każdej porze dnia i nocy .

  • Po to żeby można było pojechać i zebrać niebezpieczne zanieczyszczenia takie jak ON, benzyna lub inne płyny eksploatacyjne zgodzie z ustawą o ochronie środowiska i odpadach, trzeba mieć pozwolenie za zbieranie i transport takich odpadów bo te usługi są koncesjonowane a następnie trzeba je utylizować. Jeżeli ktoś myśli że można to zrobić za przysłowiowe kilkadziesiąt złotych to jest w błędzie. Proszę sobie sprawdzić ile kosztuje utylizacja, utrzymywanie ekip interwencyjnych 24 godziny na dobę przez okrągły rok które z godnie z umowami mają dojechać na miejsce zdarzenia w czasie od 30 do 45 minut. Nie piszę o innych kosztach takich jak zakup samochodów, wyposażenia w atestowany osprzęt i specjalistyczne urządzenia które spełniają wszystkie kryteria wymagane prawem. Chętnie podpiszę z Panem umowę o współpracy, wyposażę w niezbędne urządzenia i przeszkolę za stawkę o jakiej Pan pisze.

 8. pazerne bestie na 500+ im mało

 9. Od tego są strażacy.

 10. do PS.
  Ja nie wiem człowieku gdzie ty głowę kłądziesz jak spać idziesz. chyba koło propagandziarza, albo kibla i takie gówna ci do głowy przychodzą

 11. Niech nie sprzątają a wolny rynek wszystko sam ustabilizuje. Powstanie problem z zablokowana droga to i rozwiązanie powstanie. A tak to przepychanka o kasę kosztem społeczeństwa bo nic więcej z tego artykułu nie wynika.

  • już powstało na to rozwiązanie – sprzątać po wypadkach. wystarczy bezsprzecznie, prawnie ustalić, kto ma za to płacić

   • My też jesteśmy za takim rozwiązaniem, tylko ten problem powstał w m-c lipcu jak firmy ubezpieczeniowe jednostronnie zmieniły interpretację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Proces uzyskania wykładni prawa w polskich realiach trwa min. 3 lata. W m-cu. sierpniu wygraliśmy sprawę z jednym z Towarzystw Ubezpieczeniowych przy złożonym pozwie w maju 2017 r. w Sądzie Rejonowym co przy odwołaniu się od wyroku przez przegraną stronę, wyrok w Sądzie Okręgowym zapadnie przy sprzyjających okolicznościach w połowie 2020 r.

 12. Jaka Straz ? Jak wam się dom będzie palił i Straz nie przyjedzie bo akurat będzie sprzątała miejsce wypadku , to raczej zmienicie zdanie

 13. Straz nie jest od olejów. Jak już się tym zajmą to splukują wszystko wodą do rowy. Czy to jest utylizacja płynu?

 14. świetny model biznesowy – wykonać usługę i dopiero po tym szukać usługobiorcy…
  dziwne, że takie firmy przetrwały do tej pory

  • My nie szukamy usługobiorcy, swoje usługi wykonujemy na podstawie podpisanych umów z Zarządami Dróg.

   • Zmodyfikować umowę, niech płatnikiem też będzie Zarząd Dróg a oni niech sobie wyciągają kasę od ubezpieczycieli?

 15. Zarząd Dróg szybko znajdzie zródło finansowania w kieszeniach podatników a my zapłacimy dwa razy za to samo bo gdy firmy ubezpieczeniowe podnosiły stawki OC tłumaczyli to po części kosztami sprzątania a teraz próbują tymi kosztami obarczyć kogoś innego , według ustawy o gospodarowaniu odpadami art. 22 pokazuje wprost ” zanieczyszczający płaci ” wytwórca odpadu jest ich właścicielem i ponosi wszelkie koszty związane z uprzątnięciem i utylizacją odpadu a skoro mam wykupione OC które pokrywa szkody związane z ruchem mojego pojazdu to czemu miałbym płacić za sprzątanie z własnej kieszeni

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8475zł 0.44%
  • GBP 5.0381zł 0.14%
  • EUR 4.2461zł -0%
  • CHF 3.9629zł 0.24%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Zaproszenie do udziału w terenowych akcjach poboru krwi
   W Lublinie rozpoczyna działalność Akademia Mentora
   Zaproszenie na spektakl charytatywny
   „Lodowata Krew z Gorących Serc” – Zimnolubni będą oddawać krew
   VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie 2020
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.