Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ostatnia możliwość obejrzenia dwóch ciekawych wystaw w Bibliotece Głównej UMCS.  Spróbuj, warto (zdjęcia)

Swoistą tradycją stało się już organizowanie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie  (ul. Radziszewskiego 11) dwóch paralelnych wystaw. Miejscem lokalizacji jednej jest zawsze pomieszczenie Muzeum UMCS, zaś druga dostępna jest w  Galerii „Po Schodach” w holu głównym biblioteki.

W Muzeum Uczelni można obejrzeć ekspozycję zatytułowaną „Szembekowie i Fredrowie w dziejach Polski”, autorstwa Władysława Ryszarda Szeląga, prezesa zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.

– Wystawa nawiązuje do ustanowionego przez Sejm RP „Roku 2023 Aleksandra hrabiego Fredry” i wpisuje się w obchody 230. rocznicy urodzin tego polskiego komediopisarza, pamiętnikarza, poety, a także wolnomularza, tworzącego w epoce romantyzmu – informuje rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. – Organizatorami wydarzenia są Towarzystwo Historyczne im. Szembeków w Warszawie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Patronat Honorowy nad wystawą objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Druga ekspozycja poświęcona jest malarstwu Marii Danielak. Artystka w ten sposób pisze o sobie: „(…) prywatnie jestem spełnioną żoną i mamą dwóch córek. Pracuję zawodowo. Z zamiłowania jestem aktorka i piosenkarką, od jakiegoś czasu również malarką”

Wstęp na obydwie wystawy jest bezpłatny.

Tekst: Leszek Mikrut

 

Jeden komentarz

  1. Dziadek Józek (75 wiosen) ze "slamsowa"

    Może są `tacy pasjonaci sztuk wszelakich, którzy ledwo rankiem oczęta otworzą, nawet nie myjąc się i nie jedząc, wciągają majtki na doopy i hajda galopem po wystawach i mszach porannych. Ale to nie dla mnie, mam przyjemniejsze zajęcia.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112