Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Okuliści 1 WSZK kontra cukrzyca (zdjęcia)

14 listopada obchodzony był Światowy Dzień Cukrzycy, z tej okazji 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie zorganizował akcję bezpłatnych badań okulistycznych dla osób z cukrzycą pt.: „Okuliści 1WSZK kontra Cukrzyca”. Badania okulistyczne odbywały się w dniach 14 – 19 listopad 2022 w Poradni Okulistycznej 1WSZK i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

W ramach akcji wykonywano pełne badanie okulistyczne – z oceną widzenia, przedniego odcinka oka, oceną dna oka po rozszerzeniu źrenicy, oceniano wszystkie warstwy siatkówki za pomocą badania SOCT ( Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia Oka). Specjaliści w razie potrzeby planowali dalsze postepowanie–leczenie w ramach Poradni Okulistycznej i Oddziale Okulistyki 1 WSZK. Zespół Okulistyki prowadził jednocześni kampanię edukacyjno–promocyjną z zakresu profilaktyki narządu wzroku i powikłań ocznych w przebiegu cukrzycy.

Ocenia się, że na cukrzycę w Polsce choruje blisko 3 mln osób z szybką tendencją wzrostową. Cukrzyca jest epidemią obecnych czasów. Jest cichym zabójcą z licznymi powikłaniami dotyczącymi wielu narządów w tym narządu wzroku.

Powikłania oczne w przebiegu cukrzycy to główna przyczyna trwałego pogorszenia widzenia do ślepoty włącznie w wieku produkcyjnym (do około 65 r.ż.) w krajach rozwiniętych, do których zaliczamy Polskę. Odpowiadają za to przede wszystkim dwa powikłania: retinopatia cukrzycowa i cukrzycowy obrzęk plamki (DME).

Na początku powikłania oczne nie dają żadnych objawów, które może zaobserwować u siebie diabetyk. Na tym etapie powikłania mogą być wykryte jedynie w badaniu okulistycznym, w tym KONIECZNIE badaniu dna oka po rozszerzeniu źrenicy. Pierwsze symptomy DME niejednokrotnie można dostrzec dopiero w specjalistycznym badaniu SOCT.

Specjaliści apelują!!! KAŻDA OSOBA Z CUKRZYCĄ POWINNA BYĆ ZBADANA PRZEZ OKULISTĘ POD KATEM POWIKŁAŃ OCZNYCH W PRZEBIEGU CUKRZYCY MINIMUM 1 RAZ W ROKU, JEŻELI SPECJALISTA NIE ZALECI CZĘŚCIEJ. Tylko wczesna diagnoza i systematyczna profilaktyka daje szansą na ocalenie wzroku i skuteczne leczenie.

W ramach akcji „Okuliści 1 WSZK kontra Cukrzyca” Zespół Okulistyki z 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie przebadał ponad 100 osób z cukrzycą. Bezpłatne badania okulistyczne prowadzone były w Poradni Okulistycznej 1 WSZK w Lublinie, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, terminy wizyt zapełniły się bardzo szybko. Ze względu na ograniczone możliwości nie udało się przebadać wszystkich chętnych, których zapraszamy do skorzystania z badań okulistycznych w ramach Poradni Okulistycznej w normalnym trybie.

Niestety, 60% zbadanych osób z cukrzyca przekroczyła zalecany czas na kontrolne badanie okulistyczne pod kątem powikłań ocznych w przebiegu cukrzycy, średnio o 2- 5 lat. Byli rekordziści z 15–20 letnimi zaniedbaniami. Główny podawany powód zaniedbywania profilaktyki to brak objawów. Należy dodać, że większość osób przebadanych była świadoma konieczności wykonywania takich badań, co dodatkowo skłoniło ich do skorzystania z akcji „ Okuliści 1 WSZK kontra Cukrzyca”. U dużej grupy przebadanych osób stwierdziliśmy pierwsze cechy zaburzeń z zakresu narządu wzroku w przebiegu cukrzycy. Około 10% wymaga pilnego leczenia w związku z powyższym zaplanowano leczenie injekcjami doszklistkowymi („zastrzyk do oka”), leczenie laserowe, chirurgię zaćmy. Jedna osoba wymaga bardzo pilnego leczenia z zakresu chirurgii witreoretinalnej–witrektomii. U części osób stwierdzono inne schorzenia okulistyczne, które wymagają leczenia i dalszej diagnostyki

Z powodu bardzo dużego zainteresowania i koniecznością podejmowania działań profilaktyczno–edukacyjnych z zakresu powikłań ocznych w przebiegu cukrzycy podjęta została decyzja o tym, że akcja „ Okuliści 1WSZK kontra Cukrzyca” będzie odbywać się cyklicznie w ramach Poradni Okulistycznej 1WSZK w Lublinie.

(fot. 1 WSZK)

Komentarze wyłączone