690 680 960

Lubelski lekarz zatrzymany przez CBA. Miał być członkiem zorganizowanej grupy przestępczej

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy przedstawiono jednemu z lubelskich lekarzy. Pacjenci mieli płacić za leczenie, choć zabiegi były finansowane przez NFZ.

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali jednego z lubelskich lekarzy. Działania związane są z postępowaniem dotyczącym wprowadzaniu pacjentów w błąd co do odpłatności za zabiegi chirurgiczne. Jak wskazują śledczy, osoby mające w sprawie status pokrzywdzonych musiały płacić za leczenie, pomimo tego, że wykonywane przez lekarzy zabiegi były finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do tego dochodzi przyjmowanie korzyści majątkowych za skrócenie terminu przyjęcia do szpitala.

Przedstawiciele CBA nie chcą zdradzać danych lekarza, jednak wskazują, że jest to znany w środowisku lekarskim patomorfolog a jednocześnie były prezes zarządu Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie. Wraz z nim wpadł obecny prezes tej fundacji. Obaj zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania pieniędzy.

– Czynności przeprowadzono w związku z postępowaniem, które dotyczy m.in. podejrzenia podejmowania czynności które mogły udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z oszustw oraz korzyści majątkowych przyjmowanych w związku z pełnieniem funkcji publicznych, poprzez przyjmowanie tych środków na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie pod pozorem dobrowolnych wpłat na cele statutowe Fundacji – wyjaśnia CBA.

Sprawa wyszła na jaw w trakcie innego śledztwa, związanego z działalnością lekarza Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Zdunowie. Ordynator tej placówki został zatrzymany w ubiegłym miesiącu i przedstawiono mu 166 zarzutów dotyczących m.in. przyjmowania korzyści majątkowych, oszustwa, składania fałszywych oświadczeń oraz prania pieniędzy.

W trakcie prowadzonych działań okazało się, że otrzymywał on spore sumy gotówki z Fundacji Pomocy Transplantologii. Dlatego też funkcjonariusze postanowili prześwietlić jej działalność. Wtedy wyszło na jaw, że pacjenci nie dawali łapówek bezpośrednio lekarzom, lecz wpłacali środki na konto fundacji. Jak zapewnia prokuratura, śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

21 komentarzy

 1. Na rożne fundacje i stowarzyszenia obywatele robią przelewy pieniężne i nie tylko, ale jak widać to na niektóre można. Jeżeli to poszło na fundację związaną z ochroną zdrowia i tak została wpłata wykorzystana to w czym problem? Może w tym, że to nie „nasi”?

 2. Sprawiedliwość musi być.

 3. Pato to on jest, ale nie morfolog.

 4. Widze ze cenzura !!!

 5. Łapuwkarze jop ich mać mać.

  • Jacy łapówkarze. Jak poszło na Fundację to poszło m,in, na Twoje leczenie.

   • Taaa na leczenie ludzi z pieniędzy fundacji….
    Jaki kłamliwy czy też może infantylny( choć nie sądzę) wpis….
    Mam nadzieję że zaczną się brać za wszystkich łapówkarzy…
    Lekarzy,urzędników i innych…
    Zapraszamy do Lublina,najbardziej zadłużonego miasta.Kolebki łapówkarzy i przrkrętasów.

 6. Nie po to dzieciaczki na korepetycje chodzą całe liceum, na łapówkarstwo też nie łatwo się dostać i skończyć żeby później nie oczekiwali nagrody finansowej

Kursy walut

 • USD 4.3258zł 0.01%
 • GBP 5.3609zł 0.19%
 • EUR 4.716zł 0.18%
 • CHF 4.7054zł 0.2%

Polub nas