Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Już niedługo studenci UMCS będą pływali w wyremontowanym basenie (zdjęcia)

Od chwili, gdy w 1972 roku oddany został do użytku AOS, czyli Akademicki Ośrodek Sportowy położony na wierzchowinie wąwozu ul. Głębokiej, tuż po zachodniej stronie „starego botanika” stanowiącego dziś park akademicki, wiele zmieniło się na tym terenie.

Wiele obiektów przybyło, ale z biegiem lat te istniejące zaczęły się już starzeć. Wymagają więc remontu, nierzadko unowocześnienia, przystosowania do obecnie funkcjonujących przepisów.

Jeden z pierwszych dwóch kierowników Studium Wychowania Fizycznego UMCS mgr Aleksander Strycharzewski (uwielbiany przez młodzież słynny „Globus”, gdyż głowę zawsze golił „na łyso” i chodził z laską z powodu źle złożonej przed wojną kontuzjowanej nogi, która wcale nie przeszkadzała mu w prowadzeniu zajęć WF) nie poznałby dziś kompleksu AOS, w którego powstawaniu i pierwszych latach działalności brał duży udział.

Oddana do użytku wraz z całym kompleksem pływalnia była chlubą ośrodka, a dziś także spełnia wymogi do przeprowadzania na niej zwodów sportowych rangi międzynarodowej. Wraz z upływem lat infrastruktura sportowa uczelni postarzała się i czekała na odnowę. Niedawne remonty polepszyły sytuację w tej dziedzinie. A sukcesy poszczególnych drużyn AZS UMCS stanowią dodatkową zachętę dla władz uniwersytetu do inwestowania w tę sferę.

Pod koniec 2018 roku zakończona została budowa zewnętrznej windy dla osób niepełnosprawnych oraz ogrodzenia terenu dla pawilonu wielofunkcyjnego Centrum Kultury Fizycznej UMCS w Lublinie. Sfinalizowano również budowę parkingu i remont ciągów pieszo-jezdnych przy budynku CKF przy ul. Langiewicza 22. Zainstalowano także podnośnik dla wózków inwalidzkich na schodach pomiędzy Domami Akademickimi „Femina” i „Grześ” od strony AOS.

– Obecnie zaś, w ramach projektu pn. ”Modernizacja pływalni Centrum Kultury Fizycznej UMCS w Lublinie”, zostanie wymieniona niecka basenowa oraz przebudowana infrastruktura towarzysząca – informuje rzecznik prasowy uczelni Aneta Adamska. – Pomieszczenia pływalni będą dostosowane do aktualnie obowiązujących przepisów, w tym przeciwpożarowych, jak również do współczesnych standardów tego typu obiektów sportowych.

Aktualnie finalizowane są ostatnie modyfikacje dokumentacji projektowej przed ogłoszeniem przetargu na roboty budowlane.

– Inwestycja w Centrum Kultury Fizycznej współfinansowana będzie ze środków budżetu państwa poprzez dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie blisko 2 mln 900 tys. zł – tłumaczy Aneta Adamska. – Całość zadania szacowana jest na około 7 500 000 zł. Planujemy, że roboty budowlane związane z modernizacją obiektu Centrum Kultury Fizycznej rozpoczną się jeszcze w tym roku – dodaje.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

4 komentarze

  1. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

    Nie od dziś wiadomo, że studencka wiedza, najefektywniej utrwala się podczas pływania (choć trudno jest lekko żyć), no i z koleżanką, w środku nocy, na drugim skraju Miasta Inspiracji.

  2. Dlaczego przed wejściem do budynku powiewająca flaga polska i ukraińska czy już jesteśmy jakoś Unią- dlaczego nie powiewają flagi innych państw których studenci również studiują. Czyżby Ukraina była ważniejsza ?

  3. Jak studiowałem, to chloru dodawali tyle, że przy dłuższym pływaniu z bruneta zrobiłoby albinosa.
    Z tym mi się basen AOS kojarzy do dziś – nieludzkie dawki chloru.

  4. A czy przypadkiem niecka basenu nie była wymieniana parę lat temu?

Z kraju

Sport