Jeleń zaplątał się we wnyki. Zwierzę padło z wycieńczenia (zdjęcia)

W trakcie obchodu lasu strażnicy leśni natknęli się na padłego jelenia. Zwierzę zaplątało się w zastawione przez kłusownika wnyki i padło z wycieńczenia.

W ubiegłym tygodniu strażnicy leśni z patrolując teren Nadleśnictwa Sarnaki, w jednym z lasów natknęli się na padłego jelenia. Zwierzę zaplątało się porożem w zastawione przez kłusownika wnyki. Lina była tak mocna, że w żaden sposób nie mogło się oswobodzić. W wyniku tego jeleń padł z wycieńczenia.

Jak informuje Ewa Pożarowszczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, w zeszłym roku na terenie administrowanym przez lubelską dyrekcję, zabezpieczono 115 sztuk narzędzi kłusowniczych. Są to jednak tylko oficjalne statystyki. Nie ma wątpliwości, że przypadków kłusownictwa było znacznie więcej. Kłusownicy oprócz drucianych pętli, w które wpadają zwierzęta, potrafią też korzystać z broni palnej czy też kuszy.

Jak tłumaczą leśnicy, kłusownicy nie mają żadnych zasad. W ich sidła wpadają zwierzęta w ciąży, czy też wychowujące młode. Wtedy oprócz śmierci dorosłego zwierzęcia, padają tez młode, których nie ma kto wykarmić. Schwytane w taki sposób sarny, jelenie czy też dziki giną najczęściej właśnie z głodu lub wycieńczenia.

Leśnicy starają się regularnie sprawdzać tereny szczególnie zagrożone kłusownictwem i ściągać zastawione wnyki. Jednak często kłusownikami są mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy znają doskonale tereny leśne, a także zwyczaje leśników. Dlatego też dość trudno jest ich zatrzymać.

(fot. Ewa Pożarowszczyk)

Zobacz również

31 komentarzy

 1. niech go teraz ten kłusownik zeżre…..

  • No widać jak chetnie i często patrolują.Przeciez w ciągu nawet doby nie mógł paść.Lepiej niech patrolują klatki schodowe czy jest zamiecione i umyte

 2. Kłusownik to taki sam dzban jak PZŁ

  kłusownicy niewiele się różnią od wąsatych pijanych januszy ze znaczkiem PZŁ. Chociaż nie, kłusownik nie strzela do ludzi i potem nie musi się tłumaczyć „myślałem, że to dzik”.

 3. Sranie w banie niby że nie wiedzą kto!!! Od lat wpuszczają kłusowników do lasu że niby po kije z leszczyny jadą a stawiają wnyki.

 4. Przed wojną nie wolno było isc na dziczyznę bo las pański, teraz nie wolno bo las państwowy.

  • Apostazy Pierdółko, brat Eustachego (też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

   No i słusznie…
   Czasy kiedy podobnież wszystko było nasze, minęły (daj Boże, żeby bezpowrotnie), szanuj czyjąś własność i nie sraj na cudzym terenie, czyli nie właź tam gdzie cię nie zapraszają, a będziesz bezpieczny.

 5. No i git ….jednego potencjalnego sprawcę tragedi drogowej mniej

 6. Proponuję zrzutkę za złapanie tego bydlaka, po 50 czy sto złotych. Trochę się nazbiera. Złapmy tego gnidę.

 7. Zamiast informować prasę, mogli zastawić fotopułapkę i zobaczyć kto przyjdzie sprawdzić wnyki.

 8. Złapać, przywiązać do drzewa i niech ma parę dni na przemyślenia.

 9. Gnida to ty jesteś nie popieram takiego zabijania zwierząt i kłusownictwa, ale odstrzeł ok, i tak jest ich zdecydowanie za dużo. Dojeżdżam codziennie do pracy kilkadziesiąt kilometrów i w tym roku już trzy razy ledwo wychowałem raz dzik innym razem sarna a nawet łoś. Także proszę częściej kupować dziczyznę a problem się sam rozwiąże. Ja do swojego jadłospisu wprowadziłem dziczyznę raz w miesiącu 🙂

 10. Piotrek zrzutki to już były na samochód cinquecento a efektu żadne☺️ także nic tylko jeść dziczyznę

 11. zabić takiego to zbyt miłosierne …

 12. To jaki to sens zakładać te wnyki skoro potem się tym nie interesuje i nie zabiera zwierzęcia ? zwierzę niepotrzebnie padło

 13. poroże całkiem,całkiem:-)

 14. Komu sprawia przyjemność zamieszczanie tak drastycznych zdjęć,nie pierwszy raz zresztą ?

  • Zgadzam się, znowu bezwzględna relacja zdjęciowa… Nie róbcie tak, ile osób ma was prosić…

   • Zdjęcia opublikowała Rzecznik prasowy RDLP w Lublinie.

   • A co tu drastycznego? Flaki, krew, rozkład? Ludzie, macie po 5 lat, żeby na widok świeżego, niezgniłego, „tylko” wychudzonego jelenia wpadać w histerię i mieć traumę? To bynajmniej nie jest portal dedykowany dzieciom, to raz. Dwa, wystarczy rozwleczony przez kota kret na trawniku, co się zdarza i w środku miasta, żeby zobaczyć coś dużo bardziej drastycznego.

 15. nie mam nic do zwierząt

  Odezwali się „animalsi „….będą teraz ziać nienawiscią i chęcią usmiercenia każedego kto napisze coś niepochlebnego o zwierzetach …ja nie mam nic przeciwko zwięrzetom ,ale niestety ,albo one albo my.,…nie ma możliwosci żeby jedni nie wchodzili w drogę innym ,czy to się komuś podoba czy nie .,..takze „animalsi ” niestety ale zwięrzeta i tak są skazane na zagladę czy to się wam podoba czy nie i nie ma się co sadzić ,bo wasze oburzenie nic tu nie zmieni ….

  • patrząc na historie kolejnych wojen i wojenek dla pieniędzy ( dla mediów o demokrację i wolność miejscowych uciśnionych ) to jednak ludzie giną szybciej i mniej przewidywalnie…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0885zł -1.31%
  • GBP 5.0298zł -0.32%
  • EUR 4.48zł -0.69%
  • CHF 4.2226zł -0.88%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online