Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jedna z największych firm w Polsce przeniosła się do Lublina. Na otwarciu politycy podkreślali korzyści tej decyzji (zdjęcia)

Z udziałem władz województwa, parlamentarzystów i szeregu zaproszonych gości uroczyście otwarta została w Lublinie nowa siedziba PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Ta trzecia największa firma w Polsce przeprowadziła się na Lubelszczyznę z Warszawy.

Nowa siedziba państwowego energetycznego giganta mieści się przy al. Kraśnickiej 27, czyli na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej MPK. Wydarzenie zgromadziło szereg polityków w tym posłów i senatorów. Obecny był wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Do tego dziesiątki zaproszonych gości. Nie dojechał jedynie wicepremier Jacek Sasina, którego nieobecność szef jego gabinetu politycznego Piotr Rycerski tłumaczył ważnymi sprawami służbowymi.

Minister skierował jednak do uczestników list, który odczytano podczas uroczystości. Podkreślił w nim, że Lublin w ostatnich latach dynamicznie rozwija się również na polu biznesowym, a Polska Grupa Energetyczna jako jedna z pierwszych firm dostrzegła potencjał miasta decydując się na przeniesienie swojej siedziby do stolicy Lubelszczyzny. Dodał, iż ma nadzieję, że „ten ważny i przełomowy krok, będzie stanowił dobry przykład dla innych firm decydujących się na decentralizację zarządzania”.

Natomiast Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśniał, że spółka będąca największym producentem energii elektrycznej i ciepła w kraju, chce w ten sposób wyznaczyć nowe trendy w prowadzeniu biznesu. Otwarcie siedziby w Lublinie ma być „dołożeniem cegiełki do programu rządowego, który polega na wspieraniu regionów, tak żeby one rozwijały się w sposób zrównoważony”. Zapewnił jednocześnie, że wybór Lublina na nową siedzibę nie był przypadkowy. Miasto jest bowiem doskonale skomunikowane oraz razem z całą Lubelszczyzną rozwija się biznesowo.

Spora część przemówień poświęcona została także korzyściom dla miasta i regionu. Artur Soboń wskazywał na wyższe wpływy do budżetów miasta i województwa co zapewni „możliwość realizacji polityki rozwoju”. Z decyzji PGE cieszył się także wojewoda lubelski Lech Sprawka tłumacząc, że województwo lubelskie do niedawna było wykluczone komunikacyjnie. Jednak bariery te już nie istnieją, a zlokalizowanie w Lublinie siedziby PGE jest kolejnym impulsem do rozwoju regionu, który biorąc pod uwagę dochody dla 1 mieszkańca, jest jednym z najuboższych nie tylko w Polsce, lecz również w Unii Europejskiej. Pozwala to też zatrzymać wiele negatywnych procesów, z jakimi boryka się Lubelszczyzna, w tym wyludnianie się.

– Przekazanie siedziby PGE do Lublina, to korzyść dla samej firmy, która dzięki temu może pozyskiwać nowych specjalistów. To jednak przede wszystkim doskonały impuls dla całego regionu i jego mieszkańców, dający nowe możliwości rozwoju, miejsca pracy i redystrybucję środków finansowych, które trafią do lokalnych samorządów. To nic innego, jak realizacja w praktyce ideału zrównoważonego rozwoju – napisał w liście Jacek Sasin

Zgromadzeni wskazywali, że w naszym regionie jest szereg cenionych specjalistów, którzy musieli wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy. Dlatego też zlokalizowanie siedziby PGE w Lublinie zapewni im zatrudnienie na miejscu, a sama spółka uzyska dostęp do wykształconej kadry i zaangażowanych pracowników. Obecnie w nowym obiekcie pracuje 180 osób, znajduje się w nim również centrum wiedzy i rozwoju, które zajmie się szkoleniem pracowników w całej Polsce dla całej grupy PGE.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest jednym z największych producentów i dostawców energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest to też trzecia pod względem przychodów spółka w Polsce, tuż po PKN Orlen i Jeronimo Martins. Zgodnie z długoterminową wizją, PGE ma zostać liderem zrównoważonej transformacji energetycznej w Polsce.

Przeprowadzka nie oznacza jednak przenoszenia zarządu oraz pracowników ze stolicy na Lubelszczyznę. Biura w dalszym ciągu będą zlokalizowane w Warszawie. Jednak jak wskazują specjaliści z branży, po wydzieleniu aktywów węglowych ze spółek elektroenergetycznych, w PGE największym majątkiem będzie dysponować dystrybucja. A to właśnie jej siedziba znajduje się w Lublinie. Dlatego też decyzja nie mogła być inna.

W skład Polskiej Grupy Energetycznej wchodzą m.in. kopalnie węgla brunatnego w Bełchatowie i Turowie; cztery elektrownie: Dolna Odra, Opole, Turów i Bełchatów; elektrociepłownie w Szczecinie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Gorzowie, Pomorzanach i Bydgoszczy; 36 elektrowni wodnych; 10 farm wiatrowych; a także spółki: PGE Dystrybucja, PGE Obrót, PGE Systemy, PGE Dom Maklerski, PGE EJ 1 oraz Exatel. PGE wytwarza około 40% krajowej produkcji energii elektrycznej, dostarcza ją również do około 5 milionów użytkowników.

(fot. LUW, UMWL)

36 komentarzy

  1. „Nowe trendy w prowadzeniu biznesu”??? To może panowie politycy i prezesi wyjaśnią maluczkim – akcje PGE w 2015r kosztowały ponad 20zł, dzisiaj tak prowadzą biznes, że kosztują 6,43zł. Powiedzcie akcjonariuszom – co to za biznes, że przy takich cenach prądu, obrocie i marżach akcje lecą na łeb, dywidendy zero od lat… Może inwestujecie? Chyba najbardziej w swoje brzuchy i tych panów na zdjęciach. Jeden brzuchacz nie dojechał…

  2. Ten co mokra miotłą macha, roz… system…

  3. „Lublin w ostatnich latach dynamicznie rozwija się również na polu biznesowym” zapomieli mu powiedzieć, że tu Żuk rządzi ?? I po co to kropidło ??

Z kraju