Burza w lubelskim pogotowiu ratunkowym. Ratownicy stracili zaufanie do dyrektora, żądają jego odwołania

Ratownicy medyczni z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie żądają odwołania dyrektora Zdzisława Kuleszy. Jak wyjaśniają, stracili do niego zaufanie. Powodem jest m.in. sytuacja z jego kwarantanną oraz związanymi z nią pokrętnymi tłumaczeniami.

Od początku tygodnia otrzymujemy sygnały dotyczące napiętej sytuacji, jaka zapanowała w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Lublinie. Ratownicy medyczni, którzy na co dzień obsługują teren Lublina, a także powiatów lubelskiego, świdnickiego, łęczyńskiego i kraśnickiego tłumaczą, że całkowicie stracili zaufanie do swojego dyrektora.

Chodzi o rządzącego pogotowiem od kilkunastu lat Zdzisława Kuleszę. Do mniejszych lub większych spięć pomiędzy załogą a dyrektorem dochodzi od lat, jednak sytuacja z ostatnich dni, jak twierdzą ratownicy, przelała czarę goryczy. Chodzi o jego wyjazd na zagraniczny urlop, a po jego powrocie brak przestrzegania kwarantanny.

W połowie marca załoga pogotowia zaczęła alarmować, że ich szef w czasie, kiedy sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa obejmuje coraz większy obszar Europy i świata, wypoczywa na zagranicznych wczasach. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego wyjaśniali wtedy, że Zdzisław Kulesza złożył wniosek o urlop 24 lutego, kiedy to w Polsce nie było jeszcze przypadków zachorowań na COVID-19. Co więcej, w momencie, gdy sytuacja zaczęła robić się niepokojąca, dyrektor przerwał swój wypoczynek i wrócił do kraju. Z uwagi zaś, że przebywał za granicą, swoją pracę wykonuje zdalnie z domu.

Sam Zdzisław Kulesza zapewniał, że jest lekarzem i wie o zagrożeniu. Dlatego też poddał się izolacji domowej pomimo tego, że jej obowiązek został wprowadzony dwa dni po jego przyjeździe do Polski. Zapewnił również, że podczas swojej nieobecności cały czas pogotowie funkcjonowało normalnie, on zaś był dostępny dla pracowników pod telefonem.

W poniedziałek portal Wirtualna Polska ujawnił, że po czterech dniach od powrotu do Polski dyrektor pogotowia był widziany na zakupach w jednym z marketów. W ten sposób miał złamać zasady kwarantanny oraz narazić przypadkowe osoby na ewentualne zakażenie. Kiedy sprawa wyszła na jaw, Urząd Marszałkowski w Lublinie stwierdził, że do złamania kwarantanny nie doszło. Wszystko dlatego, że dyrektor wyszedł do sklepu dwie godziny przed tym, zanim otrzymał z Sanepidu informację o objęciu go domową kwarantanną.

Z kolei Zdzisław Kulesza tłumaczył Wirtualnej Polsce, że jego pobyt w sklepie miał miejsce ok. godz. 9. i trwał 3-4 minuty, co zgodnie z prezentowanymi opiniami autorytetów medycznych miało nie stanowić zagrożenia epidemicznego. Później dodał, że formalnie w ogóle nie miał kwarantanny i jego nazwisko nie widnieje w wykazie osób, które zostały nią objęte. Po powrocie z zagranicy pozostał w domu z własnej woli, zaś informacja o jego kwarantannie miała być nieporozumieniem.

Tłumaczenia te, jak też cała sytuacja rozwścieczyła załogę pogotowia, która każdego dnia naraża swoje życie i zdrowie walcząc z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

– Tymczasem dyrektor, który powinien świecić przykładem, pokazuje na własnym przykładzie jak nie powinno się postępować. Do tego jeszcze w pokrętny sposób się tłumaczy zaprzeczając sam sobie tłumacząc to nieporozumieniem. Wszystko po to, aby po raz kolejny wybrnąć z niezręcznej sytuacji – piszą w mailu do naszej redakcji ratownicy.

Odpierają też słowa dyrektora dotyczące sprawnego zarządzania pogotowiem w czasie jego nieobecności. Chodzi o niewystarczające ilości środków ochrony osobistej i płynów dezynfekcyjnych, czy też brak klarownych procedur zabezpieczających pracowników w obecnie występującej sytuacji.

Związki zawodowe złożyły do Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, jako organu nadzorującego pracę Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, wniosek o odwołanie Zdzisława Kuleszy z funkcji dyrektora. Ostrzegają, że jeżeli marszałek nie podejmie żadnych kroków w tej sprawie, ratownicy medyczni będą protestować i przechodzić na zwolnienia lekarskie.

(fot. lublin112.pl)

57 komentarzy

 1. nie będzie jedynym który mam nadzieje poleci, dopiero teraz wielu z nas widzi jakich mamy szefow w dobie kryzysu

  • Czy Kulesza pamięta twarze pielęgniarek, które ustawą Buzka miały otrzymać podwyżkę 200zł potem 300zł, a którą on zignorował tłumacząc roszczenia działaniem na szkodę firmy? Te, które zwróciły się do Sądu Pracy zostały przez niego pod byle pretekstem zwolnione, jak im to wcześniej zapowiadał. Pamiętasz Alinkę z gabinetu chirurgicznego, która otrzymała wypowiedzenie w Wielki Czwartek? Na Kraśnickich natychmiast przyjęto ją za lepsze pieniądze.

 2. Co to znaczy, że będą przechodzić na zwolnienie lekarskie? Zwolnienie lekarskie to nie jest własne „widzimisię” tylko albo jest się chorym albo nie. Banda pieniaczy. Zwolnić jednego czy drugiego dla przykładu to reszta się trzy razy zastanowi zanim zacznie kombinować.

  • Przyjdź i powiedz mi to w oczy chyba, że strach Ci nie pozwala

   • Co Ci mam powiedzieć? Że jak jesteś faktycznie chory to idź na zwolnienie, ale jak nic Ci nie jest to nie kombinuj i nie szantazuj? Jeśli kiedykolwiek będziesz pracodawcą to chciałbyś aby jeden z drugim kombinował? Nie zrozumiesz… to za bardzo siedzi w genach.

  • A co, zastąpisz ich, kozaku z klawiatury? Przecież praktycznie każdy z ratowników medycznych od ręki może iść na zwolnienie, ze względu na olbrzymie przeciążenie pracą, nieustanny kontakt z chorymi, cholernie duży wysiłek fizyczny. Idź, bohaterze, ponosić trochę nosze po schodach, poawanturować się z pijakami, zobaczymy kiedy ci rura zmięknie.

  • Kulesza, to ty?

   • Tak. To ja. Siedzę teraz z moim lizusem, rozwiedzionym „inspektorem” w kasynie, pijemy sporo alkoholu bo obaj lubimy, a poza tym opowiadamy sobie kawały o moim pogotowiu

  • Ty to taki głupi jesteś sam z siebie czy ktoś ci za to płaci?
   Zwalniacz się znalazł,myślisz że ktoś się będzie bał zwolnienia z tej firmy?
   Nikt nie zostanie zwolniony dla przykładu a Pan Kulesza jak zwykle wyjdzie z tego obronną ręką jak zawsze wychodził nie z takich tarapatów.Nie znasz historii jakie działy się w Pogotowiu Ratunkowym podczas kiedy był dyrektorem a jest już bardzo długo.Jest najdłużej na stanowisku dyrektora Pogotowia lubelskiego w jego całej historii.Przeszedł nie jedno a „plecy” ma takie że żadne złe moce go nie ruszą.
   No może teraz kiedy sprawa ma zasięg ogólnokrajowy i mamy stan epidemii ktoś dla ratowania własnego tyłka zdejmie go ze stanowiska ale też nie wiadomo.
   I na koniec tylko dzięki tym „pieniaczom” możesz spać spokojnie i jak coś cię zaboli w człowieku wystukasz nr.999 i ci znienawidzeni „pieniacze” przyjadą do ciebie czy to w nocy czy to w dzień by ci pomóc.
   Pozdrawiam

   • Przeczytaj ze zrozumieniem. Szanuję każdego co uczciwie pracuje, ale to gadanie przy każdej możliwej sytuacji o przejściu na zwolnienie jest już nudne. Wiesz co to zwolnienie lekarskie? Wiesz co to uczciwość? Jeszcze jedno synku, na udzielenie mi ewentualnej pomocy to co miesiąc od wielu lat płacę podatki, ale jak widzę podejście pracowników (Za karę czy co?) to obym nie musiał korzystać z tych super usług. Zejdź na ziemię.

    • Sr*sz, nie płacisz. Płacisz składkę zdrowotną około 300 zł / miesiąc. Tyle kosztuje miesięczne utrzymanie mojego kota średnio. Tyle kosztuje jedna plomba u dentysty (mała). Na protezę zębową musiałbyś płacić pół roku. Jedna hospitalizacja tygodniowa to tysiące złotych. Operacje – od kilku do kilkudziesięciu i wyżej. miesięczny pobyt na OIOMIE to kilkadziesiąt do kilkuset nawet tysięcy. Terapia lekami człowieka z HIV miesięczna to 2-3 tysiące. A nowotwory,.. a refundacja leków… ? Płacisz… Masz pojęcie jak wilk o gwiazdach. Ale to się zmieni.

     • To ty nie masz pojęcia. 300 zł? Chyba więcej baranie

     • zdrowy ale czasami mogę zachorować

      do @wkm
      Odnośnie składki zdrowotnej w wysokości 300zł/miesiąc napisałeś między innymi:
      „Tyle kosztuje jedna plomba u dentysty (mała)”
      Ja akurat w stomatologii wolę korzystać z usługi prywatnej i ta plomba (nawet duża) kosztuje mnie mniej niż 300zł.
      To na co *** są przeznaczane pozostałe pieniądze?
      Na utrzymanie twojego kota?
      Bo napisałeś przecież:
      „Tyle kosztuje miesięczne utrzymanie mojego kota średnio”
      Poza tym to jest składka na ubezpieczenie zdrowotne a nie opłata za wykonanie usługi medycznej.
      Ludzie muszą ją płacić nawet gdy latami nie korzystają z poradni lekarskiej.
      Nawet emeryci mają ją potrącaną ze swoich świadczeń.
      Przestać zatem *** udowadniać jakim jesteś wielkim ***.
      Mam jedynie nadzieję, że nie jesteś pracownikiem służby zdrowia a tym bardziej lekarzem.
      Bo ktoś mógłby wyliczyć ile pieniędzy podatników zostało przeznaczone na „wykształcenie” takiego palanta.

     • 360kilka zł dokładnie obecnie, po ostatniej, styczniowej, podwyżce naszych milusińskich rządzących

    • A w chwili obecnej tyle (ok 300 zł) kosztuje na czarnym rynku dobra maseczka, składkowy bohaterze

   • Tak. To ja. Siedzę teraz z moim lizusem, rozwiedzionym „inspektorem” w kasynie, pijemy sporo alkoholu bo obaj lubimy, a poza tym opowiadamy sobie kawały o moim pogotowiu

  • Jak to jest, że za jednego szefa podwładni skoczyliby w ogień, a drugiemu nóż w plecy by wsadzili? Wymienić podwładnych czy szefa?

  • Jeszcze będziesz płakał, pustaku

 3. Brawo panowie jestem za wami bo to wy narazacie swoje zdrowie a nawet życie. Skoro sejmy i samorządy mówią że macie wystarczające środki ochrony osobistej. To niech sami narażają swoją d..e

  • Nie chcesz to nie noś. Nikt ci nie każe. Tak samo innym. Nie podoba się praca, nie podoba się, że trzeba dźwigać czy użerać się z pijaczkami to trzeba zmienić zawód. Nikt ich nie zmusza. To po pierwsze. Po drugie, pisałem w kontekście oszustów, którzy szantażują L4, ale co ty możesz zrozumieć jak sam pewnie co chwila lecisz po zwolnienie na byle co do swojego konowała, a później cieszysz się ze swoją Grażyną, że prywaciarza albo innego szefa nabrałeś i na zakupki do Lidla swoim pasatem. Jakie to polskie…

   • Chyba poszukamy twojego IP
    Nie będzie trudno

   • Uwielbiam takich maczo za ekranem. Jak Ty Misiaczku . Dzięki tobie wiem ze płacąc za usługę dostępu do internetu pieniądze zostały dobrze zainwestowane. Czekam na dalsze przemyślane wypowiedzi. . Szybko bo popcorn stygnie. Pozdrawiam Rojeq . hahah

   • D*pku. Za jakiś czas ochrona zdrowia w PL się zmieni. Nie będzie tak, jak dotychczas. Będziesz bulić i dbać o zdrowie, a nie (jak teraz) mieć je w nosie (zdrowie) przez większość życia a potem do doktora, kiedy będziesz w potrzebie, za darmo, na fundusz – bo się należy, z zerowym szacunkiem na dodatek. Będziesz bulić, a nie – na drzewo. Gn*ju bez szkoły, zamiast się pochylić z wdzięczności, wobec ludzi, którzy się narażają, by ratować Twoje niewdzięczne d*psko, to takie rzeczy piszesz? Szlag by cię trafił, jełopie. Ale jeszcze zapłaczesz, choć źle Ci w gruncie rzeczy nie życzę.

   • Już taka jedna pani była… co to ona powiedziała mąderego…? A „niech jadą!” – o protestujących rezydentach, o ich ewentualnych wyjazdach za granic ę. No to teraz jest ze**ana po pachy.

   • Jaki Ty zawód masz, chłopie…? Pochwal się. Ile masz lat? W mieście mieszkasz? Na wsi? Przedstaw się jakoś, odważnie piszesz, przedstaw się zatem choć z grubsza! Bądź PRAWDZIWYM kozakiem! Sam płacisz składki? Masz przedsiębiorstwo? Jakie? Branża? Jakie masz wykształcenie?

   • Ja bym ci rojek radziła nie szczekac. Bo dojdzie do dnia ze te narzekajace „parobasy” serio masowo odejdą a ty zostaniesz z palcem w du***. Nikt nie przyjedzie do jasniepana jak będzie zdychal na zawał lub inną ciekawa przypadłość na środku ulicy. Wtedy myślenie do pustego łba wróci, może nabierzesz szacunku do niektórych jednostek? Sluzba zdrowia od dawna kuleje i napycha kieszenie tych wyżej. To dzięki poświęceniu ludzi na najniższych szczeblach i ich zaparciu to się jeszcze jakoś kręci. Jak jesteś taki do przodu to zapierd***** do pracy w ratownictwie. Uzeraj się z bydlem,z niezadowolonymi ksieciuniami jak ty,rób ponad siły i przede wszystkim zamknij r*j jak stracisz juz wiarę w to wszystko… bo pamiętaj ze przeciez sam sobie pracę wybrałeś-uniwersalne wyjaśnienie holoty mającej zerowe pojęcie o czymkolwiek na wszystko…

 4. O ! To jest uczciwość! Pójdę na zwolnienie! Jak nie pasuje to zmienić pracę. Czym się różnią od dyrektora?

 5. Mój mąż z zawodu jest dyrektorem…….Układy układziki….

 6. 3-4 minuty kontaktu nie wystarczy na zakażenie ? Nazwiska tych mądrali i od razu wniosek do Izby Lekarskiej o ukaranie tych pseudolekarzy.
  Tak mądry inaczej nie powinni być lekarzami a dyrektorek na zasiłek.

  • Niestety, wielu lekarzy dało d*py. Ten jest kolejnym przypadkiem. I to szczególnie jaskrawym.

 7. rojeq ,to pewnie typowy „biznesmen ” roszczeniowiec ,postawa typu :gdzie się nie pojawię wszystko mi sie nalezy i wszyscy powinni wokół mnie skakać , a cała reszta wokół mnie to plebs ,który ma zapier…lać na takich jak ja

  • Na to wygląda. Wszystko się należy, za friko, z opieką zdrowotną na czele. A doktor / ratownik / pielęgniarka mają za***ać wokół niego bo się mu należy bo składki płaci. Gnida. Skąd się takie kanalie biorą, na Boga?

   • Idziesz do restauracji, wymagasz smacznego jedzenia bo płacisz.
    Zamawiasz taksówkę i chcesz dojechać w wybrane miejsce bo płacisz.
    Idziesz do apteki i zamawiając środek na przeczyszczenie chcesz dostać środek na przeczyszczenie bo płacisz i chcesz z niego skorzystać bo g**no już Ci klawiatura wyłazi.
    Płaci to wymaga. A jeśli Ty nie wymagasz to jesteś po prostu głupi i oddajesz swoje pieniądze komuś za darmo

    • Otóż właśnie. _Płacisz. I wymagasz. To rozumiem. W restauracji, na karuzeli, u lekarza itd. Ja mam na myśli kolesia, który nie płaci, a wymaga, wymaga, bo mu się należy. „Płaci” składki (śmieszne). Niech, bohater, wykupi porządną polisę zdrowotną i wtedy niech wymaga.

 8. A widział ktoś żeby szukali personelu? Tak źle a wakatów nie ma. Cała ta „służba zdrowia” dawno powinna zostać sprywatyzowana.

  • Szukali personelu? Jaja sobie robisz???? Gdzie niby mają szukać? Spróbuj znaleźć pielęgniarkę do pracy, albo doktora. Zapewniam Cię, że mocno się zmęczysz. I lekarzy i pielęgniarek jest o wiele za mało, niż potrzeba. W warunkach normalnych, nieepidemicznych. A teraz, to…

 9. To i***iota!

 10. Pod lupę należy wziąć każdego dyrektora placówek medycznych i sprawdzić jak przygotował swój oddział na przyjęcie zakażonych. Pandemia szybkim krokiem nadciągała nad Europę, a większość dyrektorów szusowała w Alpach albo opalała swe torsy w ciepłych krajach zamiast zamawiać maseczki, kombinezony i środki dezynfekujące

 11. nie mam nic wspólnego z pogotowiem czy szpitalem, może dlatego mam wystarczający dystans.
  1. jeśli dyrektor sam się objął kwarantanną, był w sklepie faktycznie kilka minut i po przymusowej kwarantannie siedzi w domu – nie widzę problemu. są znacznie gorsze przypadki braku zdrowego rozsądku w obliczu obecnego zagrożenia.
  2. załoga narzeka na brak środków dezynfekujących, maseczek, rękawiczek – brakuje ich w całym kraju, w ogóle na całym świecie. na prawdę pokażcie dyrektora szpitala/pogotowia, który wyczarował zapasy. zarzut kompletnie bezpodstawny
  3. załoga narzeka również na brak jasnych procedur – wytykając dyrektorowi ich nieprzestrzeganie. no to albo się wie, o czym się mówi, stosuje się do nich i poucza innych, albo się zamyka papę. tak?

  spodziewam się, że sytuacja nie została w 100% naświetlona w artykule, ale czytając to, co w nim zamieszczono – to jestem po stronie dyrektora

  • Masz dystans jak wilk do gwiazd. Żebyś mógł być po którejkolwiek stronie, musiałbyś być choć trochę w branży, czyli choć trochę wiedzieć o co chodzi. A nie jesteś, jak sam piszesz. Więc, póki co – do ortografii – marsz!!!! (bo „naprawdę” się pisze, a nie „na prawdę”) – 2 klasa podstawówki. Arivederci.

 12. Żaden ratownik nie pójdzie na zwolnienie z powodu jakiegoś dyrektora chyba że koronawirus go położy. Także kończymy dyskusje.Problem zapewne jest bo w pogotowiu szefa nie ma ze trzy tygodnie i to jest smutne A czy wirtualne zarządzanie firmą się sprawdza proszę niech każdy sobie sam odpowie. Podatki płaci każdy to tak a propos.Taka praca ratownika medycznego że zawsze jest na pierwszej linii frontu i już proszę nie nażekajmý. A że jest trochę bałaganu i braków to fakt A teraz spać kto może bo jutro kolejny dzień………

 13. Słusznie, jeśli lekarz, wydawałoby się człowiek oczytany, świadomy robi takie rzeczy, to ja nie mam pytań i nie dziwie się ratownikom. Apel do wszystkich – myślmy o innych!!

 14. Ten *** ma duże plecy dawno powinni go wywalić ale to P.O. tak pousadzalo się stołkami połowa władz Lublina powinna wylecieć na zbity ryj.Ludzi krzywdza a sami nietykalni.Jakby któryś z tych baranów co piszą te komentarze pracował, podlegał takiemu *** to by szybko zmienił zdanie.

 15. Mam nadzieję, że tym razem profesorek z Warszawy d. py mu nie uratuje jak to wielokrotnie już bywało.

 16. Cała dyrekcja pogotowia to emeryci z poglądami z poprzedniej epoki i dlatego powinni ustąpić miejsca młodym, którzy lepiej odnajdują się w nowej rzeczywistosci

 17. Zdzisiek poszedl po Apap

 18. wywalic na zbity pysk cwaniaka!, ze ma uklady to mozna mu wszystko?

 19. Wiecie co tak czytam te wasze komentarze i tak sie zastanawiam ilu z was chciało by w obecnym czasie tak sie ponarażać? Mówicie taka praca, niech sie zwolni, ja płacę podatki, a ilu zwas chce sie z nami zamienić, może nawet nas wspomódz. I widzę po waszych komentarzach że w dyrekcji drzwi sie nie będą zamykały tylu chetnych przyjdzie
  W końcu my bedziemy mogli po prostu odpocząć
  A tak już całkiem poważnie to az boje sie pomyśleć co zrobia ci biedni wyszczekani ludzie płacacy na nas podatki którzy teraz tak nas opluwają , Co będzie jak nas zabraknie kto wtedy będzie winien?

 20. dyrektr czy lekarz czy pielegniarz wszyscy z tej samej gliny do ukarania 30tys, był swiadomy i do zwolnienia przecierz był swiadomy ,,,,,a nie zwolnic pielegniarke za prawde i pomoc ludziom ,,,,,,,tez powinien byc ue włoskarany łapownik ze szczecina za nie odbycie kwarantanny,,, przez takich nie odpowiedzialnych bedzie to co jest włoszech

 21. Wstyd!!!!!!Opluwacie samych siebie..zenujace

 22. Zastanówcie się co piszecie, bo Realista napisał:

  „Realista 25 marca 2020 o 20:59

  Chyba poszukamy twojego IP
  Nie będzie trudno”

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9016zł 0.47%
  • GBP 4.9802zł 0.68%
  • EUR 4.5477zł 0.45%
  • CHF 4.2095zł 0.23%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Zaproszenie na 100-lecie OSP w Ostrowie Lubelskim
  Fura z kapelą na pokładzie znów wyruszy w drogę. Odwiedzi kilkanaście miejscowości
  Rusza nabór do drużyny Tytanów Lublin
  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)