Syreny alarmowe w Lublinie. Wojsko uruchomiło myśliwce po rosyjskich atakach na Ukrainę
04:17 30-07-2026 | Autor: redakcja
Około godziny 3.50 mieszkańcy Lublina usłyszeli syreny alarmowe informujące o zagrożeniu z powietrza. Po kilku minutach uruchomiono sygnał odwołujący alarm.
Informację o zagrożeniu potwierdził portalowi wp.pl rzecznik wojewody lubelskiego Marcin Bubicz. Jak zaznaczył, komunikat pochodził bezpośrednio z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
– Mogę potwierdzić, że rzeczywiście mamy zagrożenie uderzeniami z powietrza. Jest to informacja bezpośrednio z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jest to informacja wiarygodna i potwierdzona – przekazał Wirtualnej Polsce Marcin Bubicz.
Polskie myśliwce rozpoczęły operowanie
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało, że działania podjęto w związku z rosyjskimi atakami na Ukrainę.
– Uwaga. W związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na terytorium Ukrainy, rozpoczęło się operowanie lotnictwa wojskowego w polskiej przestrzeni powietrznej – poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami uruchomione zostały siły i środki pozostające w dyspozycji wojska. Operowanie rozpoczęły myśliwce oraz samolot wczesnego ostrzegania. Do stanu gotowości postawiono także naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego.
– Działania te mają charakter prewencyjny i są ukierunkowane na zabezpieczenie przestrzeni powietrznej i jej ochronę, zwłaszcza w rejonach przyległych do zagrożonych obszarów – podkreślono w komunikacie.
Siły pozostają w gotowości
Dowództwo Operacyjne RSZ zapewniło, że sytuacja jest na bieżąco obserwowana, a podległe jednostki są przygotowane do podjęcia natychmiastowych działań.
– Dowództwo Operacyjne RSZ monitoruje bieżącą sytuację, a podległe siły i środki pozostają w gotowości do natychmiastowej reakcji – przekazano.
❗️ Uwaga. W związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na terytorium Ukrainy, rozpoczęło się operowanie lotnictwa wojskowego w polskiej przestrzeni powietrznej.
Zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowództwo Operacyjne RSZ… pic.twitter.com/uyUywk460b
— Dowództwo Operacyjne RSZ (@DowOperSZ) July 30, 2026
Pierwsza informacja u Was.
Całe miasto nie śpi. Muszą być na ten temat informacje na stronach rządowych, lubelskich. Nic nie ma!
W dzień ktoś powinien stracić pracę.
Ryży Gargamel robi prowokacje które wcześniej zapowiadał
Złota faja to ukartował 100%
Dobrze, że ten alarm rozbrzmiał – w porę się wybudziłem i dzięki temu mogłem schować się pod łóżko przed ostrzałem.
Komentarz ukryty, pokaż
W warunkach wojennych nie miał byś internetu ciekawe co byś wtedy zrobił a wystarczy się troszeczkę doedukować i umieć rozróżniać alarmy nadawane przez syreny i to wszystko.
Myśliwce podrywają regularnie, a alarm byl pierwszy raz. Co sie zmieniło? I czy nie wypadaloby wyslac jakiejś informacji do ludzi? O szczepionkach dla lisów moga informować, a jak uruchomiono alarm, to nie moznaby ludzi poinformować co sie dzieje???
Ta q**@ która pozostanie anonimowa i jest odpowiedzialna za to zamieszanie niech się gotuje w smole
Mam pytanie – po co one wyją? Bo jak sądzicie ilu administratorów zdążyło otworzyć piwnice w pobliskich blokach oznaczone w ramach dezinformacji straży pożarnej jako miejsca schronienia?
Tu powine być urychomiony alert RCB. O pogodzie codziennie informują a o ewentualnym zagrożeniu brak. Nie wiadomo nawet o co chodzi i co się dzieje.
Powinna być plansza w TV i informacja w radio zanim nawet syreny zawyły, a nie „prawdziwy” alarm a tu jedno g…o, smsów nadal brak. Aby słyszę karetki jeżdzą, pewnie do zawałów.
Jak zawsze informacje czego wyją syreny uzyskałem od lublin112. Policja w Lublinie nic nie wie, odsyła na urząd miasta, strona miasta leży, zarządzanie kryzysowe nic nie wie. Dziwne że przyjechał zalenski i raptownie coś wleciało, przypadek? Nie sądzę
Na wp wszystko było na bieżąco i …. tylko tam. Na 112 Lublin nic. Sprawdzałem zaraz po odwołaniu .
Co za brednie 😂
A gdzie alert RCB? A w dupie. Będzie przed silnymi opadami deszczu. Za oknem syrena, a we wszystkich Polskich Radiach beztrosko gra muzyczka 🙂 Mokry karton.
Dobrze, że chociaż tutaj można o tym przeczytać.
112 – wiedzą, że syreny wyją z wielokrotnych zgłoszeń od ludzi, ale nie znają powodu.
987 (815327097) – Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie – telefony zajęte (brak choćby komunikatu z IVR).
Czy tak powinna wyglądać komunikacja z ludnością w sprawach kryzysowych?
Poszukaj na necie to znajdziesz mapę z zaznaczonymi rakietami lecącymi na Ukraine, co ciekawe 2 sztuki wystrzelone z samolotu z okolic Kurska od południa minęły Kijów, Żytomierz, Łuck i nad Włodzimierzem i Uscíługiem przeleciały granicę UA/PL
I w kilka minut już wszystko było wiadomo gdzie wszystkie rakiety poleciały i to na Ukrainie, bo nie widzę info że jakaś wleciała do Polski? To po ch… włączaliście? Pijani Zeleński z Tuskiem mają zabawę na koniec imprezy?
No patrz. Jaki dziwny zbieg okoliczności…
Czy my jesteśmy na ukrainie !!??
spać nie można,jakim prawem klon tu przyleciał po tym,co zrobił,a przecież niebo jest zamknięte.
W Ukropolu. Nie wystarczy?