Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Idzie sezon grzewczy: Uwaga na sadzę w kominach !

Dużymi krokami zbliża się sezon grzewczy. Zadbajmy o bezpieczeństwo w domach, w których znajdują się przewody kominowe. W okresie jesienno-zimowym straż pożarna odnotowuje zwiększoną ilość zgłoszeń do pożarów, których przyczyną jest niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, brak przeglądów kominiarskich oraz zanieczyszczenie przewodów kominowych przez sadze.

Bardzo rzadko właściciele domów czyszczą kominy, ponieważ albo brakuje czasu na takie czynności albo nie ma wyłazu na dachu lub też nie ma szczotek do czyszczenia. Kiedy nadchodzi sezon grzewczy nasze zaniedbania mogą być przyczyną tragedii.

Pożary sadzy mogą być groźne w skutkach. – Przy uszkodzeniu konstrukcji komina może dojść do rozprzestrzeniania się pożaru na cały budynek. Duże ilości palących się materiałów wydobywające się przez wylot komina znacznie zwiększają niebezpieczeństwo zapalenia przyległych, palnych części konstrukcji. Wskutek zapalenia się sadzy może też nastąpić pęknięcie komina, które często bywa niewidoczne, ale groźne w skutkach i może być przyczyną zaczadzenia.

Po pierwszych trzech miesiącach grzania lub gdy grzanie jest bardzo intensywne to nawet po miesiącu należy powtórzyć czyszczenie komina. Wystarczą do tego specjalne szczotki z ciężarkiem na stalowej lince. Jeżeli nie mamy możliwości zrobienia tego sami można wezwać do tej czynności kominiarza. Zrobi to profesjonalnie a my nie będziemy ryzykować spacerem po dachu, tym bardziej w zimie.

Zadbajmy również o porządek w miejscach gdzie stoją piece oraz tam gdzie odbywa się rozpalanie ognia, w kotłowniach lub innych pomieszczeniach do tego przeznaczonych. Również bałagan w kotłowni, rozrzucone papiery, drewno czy inne łatwopalne materiały mogą być przyczyną pożaru.

Niepokojącym sygnałem dochodzącym z komina jest słyszalne dla domowników bardzo mocne dudnienie. To jeden z pierwszych sygnałów aby wezwać straż pożarną. W żadnym wypadku nie należy pożaru w kominie gasić wodą. – Z jednego litra wody powstaje ok. 1600 litrów pary, która powoduje wzrost ciśnienia, a w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia przewodu kominowego, rozszczelnienia lub rozerwania.

Co robić, gdy zapali się sadza?

Jeśli w kominie zapali się sadza należy jak najszybciej powiadomić straż pożarną i do czasu jej przybycia przestrzegać paru zasad:
– jeżeli to możliwe należy wygasić palenisko poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, szczelne zamknięcie pieca,
– jeżeli komin jest w dobrym stanie, trzeba obserwować jego konstrukcję, czy nie powstają pęknięcia i czy nie nagrzewa się (przy dobrym stanie komina istnieje możliwość wypalenia się sadzy)
– gaszenie pożaru sadzy w kominie należy rozpocząć od przykrycia wylotu komina „sitem kominowym” lub wilgotnym płótnem oraz dalej kontrolować temperaturę i stan komina na całej wysokości
– jeżeli nie posiadamy wiedzy jak reagować nie próbujmy niesprawdzonych metod lub realizowania własnych pomysłów na walkę z żywiołem.

2013-09-25 17:35:45
(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

Z kraju