Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Geologiczna sensacja na Lubelszczyźnie. Odkryto czynny uskok tektoniczny

Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego dokonano ważnego odkrycia. Występujące od lat zapadliska na jednym ze wzgórz, są czynnym uskokiem tektonicznym.

Pomimo, że województwo lubelskie nie znajduje się na terenie o wyższej aktywności sejsmicznej, natrafiono na aktywny uskok tektoniczny. Z dostępnych danych wynika, że w przeciągu kilkuset lat, tylko raz na tym terenie zanotowano trzęsienie ziemi. W 1875 ziemia zatrzęsła się w okolicach Hrubieszowa. Teraz wyszło na jaw, że na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego znajduje się uskok tektoniczny, o którego istnieniu nikt wcześniej nie miał pojęcia.

Odkrycia dokonał Bogusław Radliński z zespołu monitoringu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pierwsze ślady uskoku zostały zaobserwowane już przed laty. Do tej pory, nikt nie potrafił wyjaśnić dziwnej, zapadliskowej struktury przebiegającej szczytem jednego ze wzgórz. Ustalenie genezy tego zjawiska utrudniały jego rozmiary oraz porośnięty lasem teren. Dopiero wykonanie specjalistycznej mapy, tworzonej przez impulsy laserowe z przelatującego samolotu, pozwoliło dostrzec w całości, jak ono wygląda.

Dzięki tzw mapie lidarowej, na której nie jest widoczna roślinność pokrywająca grunt, wszystko zostało doskonale zobrazowane. – Uskok znajduje się w południowej części Parku, na granicy bloków Szozdy – Tereszpol i Obrocz – Senderki. Oba bloki oddziela szeroka na około 1,5 km dolina rzeczki Świerszcz. Na krawędzi bloku Obrocz – Senderki oddzieliła się masa skalna, odchylająca się w kierunku doliny Świerszcza – wyjaśnia Andrzej Tittenbrun z Roztoczańskiego Parku Narodowego. W lewej dolnej stronie mapy widać nasyp torowiska kolei Zwierzyniec – Bełżec i nasyp szosy Zwierzyniec – Józefów. Czerwone linie oznaczają podział powierzchniowy Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Uskok tektoniczny jest strukturą powstałą na skutek rozerwania mas skalnych i przemieszczenia się ich wzdłuż powstałej powierzchni, zwanej powierzchnią uskokową lub strefą uskokową. To one najczęściej odpowiadają za trzęsienia ziemi.

(fot. RPN)
2016-03-23 08:00:38

19 komentarzy

  1. Maćko z Lublina

    No to k. świetnie. Co teraz? Trzęsienie ziemi? Wulkan? Tsunami na Zalewie Zemborzyckim? A tak spokojnie i bezpiecznie było.

Z kraju