Geologiczna sensacja na Lubelszczyźnie. Odkryto czynny uskok tektoniczny

Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego dokonano ważnego odkrycia. Występujące od lat zapadliska na jednym ze wzgórz, są czynnym uskokiem tektonicznym.

Pomimo, że województwo lubelskie nie znajduje się na terenie o wyższej aktywności sejsmicznej, natrafiono na aktywny uskok tektoniczny. Z dostępnych danych wynika, że w przeciągu kilkuset lat, tylko raz na tym terenie zanotowano trzęsienie ziemi. W 1875 ziemia zatrzęsła się w okolicach Hrubieszowa. Teraz wyszło na jaw, że na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego znajduje się uskok tektoniczny, o którego istnieniu nikt wcześniej nie miał pojęcia.

Odkrycia dokonał Bogusław Radliński z zespołu monitoringu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pierwsze ślady uskoku zostały zaobserwowane już przed laty. Do tej pory, nikt nie potrafił wyjaśnić dziwnej, zapadliskowej struktury przebiegającej szczytem jednego ze wzgórz. Ustalenie genezy tego zjawiska utrudniały jego rozmiary oraz porośnięty lasem teren. Dopiero wykonanie specjalistycznej mapy, tworzonej przez impulsy laserowe z przelatującego samolotu, pozwoliło dostrzec w całości, jak ono wygląda.

Dzięki tzw mapie lidarowej, na której nie jest widoczna roślinność pokrywająca grunt, wszystko zostało doskonale zobrazowane. – Uskok znajduje się w południowej części Parku, na granicy bloków Szozdy – Tereszpol i Obrocz – Senderki. Oba bloki oddziela szeroka na około 1,5 km dolina rzeczki Świerszcz. Na krawędzi bloku Obrocz – Senderki oddzieliła się masa skalna, odchylająca się w kierunku doliny Świerszcza – wyjaśnia Andrzej Tittenbrun z Roztoczańskiego Parku Narodowego. W lewej dolnej stronie mapy widać nasyp torowiska kolei Zwierzyniec – Bełżec i nasyp szosy Zwierzyniec – Józefów. Czerwone linie oznaczają podział powierzchniowy Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Uskok tektoniczny jest strukturą powstałą na skutek rozerwania mas skalnych i przemieszczenia się ich wzdłuż powstałej powierzchni, zwanej powierzchnią uskokową lub strefą uskokową. To one najczęściej odpowiadają za trzęsienia ziemi.

(fot. RPN)
2016-03-23 08:00:38

19 komentarzy

 1. Czyli w najbliższym czasie mamy spodziewać się trzęsienia ziemi? Bo od 1875 roku to trochę już minęło…

 2. Zapada się bo to nasyp i pod nim może znajdować się złoty pociąg.

 3. Nie prawda, że w 1875 r trzęsienie ziemi było TYLKO w okolicach Hrubieszowa. Ono było też na ziemi krasnostawskiej. Nie wiem czy jest to gdzieś zapisane, ja te informacje wiem od przodków w formie przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na dowód tego takie informacje mają też inne osoby z tego powiatu. To było dość duże trzęsienie, bo w wielu miejscach zapadły się ówczesne kościoły. Obecnie są po nich bagna. Znam 2 takie przypadki w odległości ok. 30 km od siebie.

 4. Proszę usunąć to pornograficzne zdjęcie!

 5. Gorzków i Dobryniów w powiecie krasnostawskim. Oba te miejsca mają taką samą legendę i w obydwu przypadkach jest teraz staw / bagno. W dzieciństwie rodziców jedno z bawiących się tam dzieci znalazło klamkę mosiężną, taką jakie spotykane były w kościołach.

  • Pierwsze słyszę, żeby w Gorzowie w miejscu gdzie jest staw był kościół. W Gorzowie stoi kościół nad stawem od 600 lat.

 6. Ruskie nam węgiel podkopują, pijany górnik zawalił szyb i ziemia się zawaliła. Stąd ten uskok. 🙂

 7. Może ktoś by podał współrzędne tego uskoku. Z mapy mogę jedynie podejrzewać, że jest on na południe od Obrocza.

 8. Kolejna ciekawostka na pieknym Roztoczu.

 9. Czyli będzie TSUNAMI na zbiorniku w KRASNOBRODZIE?

 10. Maćko z Lublina

  No to k. świetnie. Co teraz? Trzęsienie ziemi? Wulkan? Tsunami na Zalewie Zemborzyckim? A tak spokojnie i bezpiecznie było.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7586zł 0.08%
  • GBP 5.0221zł 0.24%
  • EUR 4.4742zł 0.07%
  • CHF 4.1353zł 0.44%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach