Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Gdzie najchętniej jeździmy na jesieni? Kazimierz Dolny wśród najbardziej popularnych miejscowości

Wrzesień i październik to wymarzona pora na górskie wędrówki, ale także zwiedzanie dużych miast. W zestawieniu serwisu nocowanie.pl wśród najbardziej popularnych miast znalazł się Kazimierz Dolny.

Analitycy Nocowanie.pl przygotowali zestawienie najchętniej wybieranych, jesiennych kierunków podróży. Najwięcej pytań o nocleg pojawia się w województwie małopolskim – 37% wszystkich zapytań wysłanych we wrześniu. Turystów przyciąga również dolnośląskie (19% zapytań), pomorskie (10%), a także podkarpackie (8%). – wymienia Kamila Miciuła z Nocowanie.pl

Wśród najbardziej popularnych miejscowości we wrześniu znalazły się oczywiście Zakopane, następnie Karpacz, Szklarska Poręba, Wetlina, Kazimierz Dolny, Kraków, Szczawnica, Białka Tatrzańska, Wrocław i Wisła. W ubiegłym roku wysoko były również Szczyrk i Warszawa.

Jak widać, są to głównie górskie miejscowości. Jest kilka powodów, aby to właśnie w tym czasie zdobywać szczyty. Przede wszystkim chodzi o pogodę – nie doskwierają upały, rzadko występują gwałtowne opady i wyładowania, które latem zdarzają się dosyć powszechnym zjawiskiem. Poza tym na szlakach nie ma aż tak dużego ruchu, jak w wakacje. Najważniejsze są jednak walory estetyczne, bo góry jesienią najbardziej cieszą oko.

Małopolskie

Stolicą Małopolski jest magiczny Kraków, jednak turystyczna perła Polski to zdecydowanie Zakopane. To właśnie ono dostało najwięcej zapytań o nocleg wśród turystów (52% wszystkich zapytań w województwie). Następnie pytano o Kraków (7%) i Szczawnicę (7%). Przyciąga również Białka (6%) i Bukowina Tatrzańska (4%).

Warto odwiedzić także Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Auschwitz, uzdrowisko w Krynicy oraz Pieniński, Babiogórski i Ojcowski Park Narodowy czy zamek w Niedzicy.

Dolnośląskie

Jak wynika ze statystyk, turyści najczęściej składali zapytania o nocleg do obiektów położonych w Karpaczu (78% zapytań w całym województwie), Szklarskiej Porębie (38%) oraz Wrocławiu (26%).

Warto zobaczyć również Karkonosze i Śnieżkę, a także Góry Stołowe, zaciszne Bory Dolnośląskie i jaskinie, oraz legendarne uzdrowiska – Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanicę-Zdrój czy Kudowę-Zdrój. Zachwyca również bogactwo zamków i pałaców z Książem oraz Czochem na czele.

Pomorskie

Mogłoby się wydawać, że polskie morze nie zachęca do wizyt po sezonie letnim, jednak wielu turystów coraz częściej wybiera ten kierunek podróży jesienią lub wiosną. Najwięcej zapytań o nocleg we wrześniu odnotowano w Gdańsku (9% zapytań w całym województwie), Sopocie (7%), Władysławowie (6%), Krynicy Morskiej (6%) i Gdyni (4%).

Jak widać największe zainteresowanie budzi Trójmiasto, jednak w pomorskim warto zobaczyć również Słowiński Park Narodowy, Półwysep Helski czy Bory Tucholskie oraz Malbork.

Śląskie

Śląsk kojarzony jest zazwyczaj z przemysłem, kominami i nieświeżym powietrzem, jednak można znaleźć tam wiele atrakcji dla turystów. Centralnym ośrodkiem Górnego Śląska są Katowice ze słynnym Spodkiem i wieżowcami, warto odwiedzić również Szlak Orlich Gniazd czy Beskidy.

Turyści w Śląskiem najczęściej pytali o Wisłę (30% zapytań z województwa), Szczyrk (27%) oraz Ustroń (13%). Popularnością cieszą się również Częstochowa (10%), Brenna (5%) oraz Katowice (4%).

Podkarpackie

Południowo-wschodni kraniec Polski z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Nic dziwnego, bo to jeden z najciekawszych i najbardziej urozmaiconych zabytkami regionów naszego kraju. Znaleźć tu można zarówno malownicze krajobrazy Bieszczadów, jak też wspaniałe zabytki.

W województwie podkarpackim turyści najczęściej składali zapytania o nocleg w Wetlinie (51%), Solinie (20%), Polańczyku (14%), Ustrzykach Górnych (13%) i Cisnej (11%).

Warto zobaczyć jesienią piękno Polski. Wspaniałe krajobrazy, niezwykła przyroda oraz ciekawe i malownicze miasta czekają na odkrycie!

Kliknij w grafikę poniżej, zobacz panoramę Kazimierza Dolnego!

2013-10-27_182905

2018-09-23 09:15:58
(fot. nadesłane)

7 komentarzy

  1. Polski język trudna język. Jak można pojechać na jesień? Czym? Wozem strażackim z drabiną? A może jakimś innym sposobem „po polskiemu”?

    • Można powiedzieć latem i zimą, a także w lecie i w zimie, natomiast formy w lato i w zimę są rzadkie, w słownikach poprawnej polszczyzny oceniane jako błędy językowe. Spośród pozostałych form wymienionych w pytaniu niepoprawna jest we wiosnę, nie lepsza byłaby w wiosnę. W zamian można mówić wiosną lub na wiosnę. Poprawne są też formy jesienią i na jesieni oraz rzadszy wariant tej ostatniej – w jesieni.

      Na jesień jest zbudowane paralelnie do formy na wiosnę, możemy jednak powiedzieć „Na wiosnę zielenią się drzewa”, a nie mówimy raczej „Na jesień opadają liście”, tylko „Jesienią (na jesieni) opadają liście”. Forma na jesień może się pojawić w takich kontekstach, jak czekać na jesień lub odłożyć coś na jesień.

      Podobnie jak Pani koleżanka i ja muszę na coś zwrócić uwagę: w pierwszym zdaniu zrobiła Pani błąd w użyciu imiesłowu przysłówkowego, poprawna wersja mogłaby brzmieć np.: „jakiś czas temu, gdy rozmawiałam z koleżanką, zwróciła mi uwagę…”.
      Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

      https://sjp.pwn.pl/slowniki/na-jesieni.html

      • Poprawność formy wynika z kontekstu zdania. „Jeździmy gdzieś na jesieni” tzn. wsiadamy na jesień i gdzieś na niej jedziemy. Tłumaczenie typu „kopiuj-wklej” ze strony internetowej nie zwalania z używania poprawnej polszczyzny. Tym bardziej dotyczy to serwisów internetowych. Poprawa forma w tym przypadku to: Jeździmy gdzieś jesienią.

  2. …jeździmy na jesieni…..A jak to się jeździ na jesieni?Czy trzeba mieć prawo jazdy?Reasumując:to tak jakby powiedzieć że jeździmy na zimie czy też jeździmy na lecie.Brawo za polszczyznę!

Z kraju