Uciekli gdy ich kolega tonął, później zgłosili jego zaginięcie. Grozi im trzy lata więzienia

Razem pojechali nad jezioro, razem się bawili oraz wspólnie spożywali alkohol. Gdy jeden z nich wpadł do wody i zaczął tonąć, pozostali zostawili go bez pomocy. Mężczyźnie nie udało się wydostać z wody.

Będzie sądowy finał pierwszego w tym roku utonięcia nad jeziorem w naszym regionie. W długi majowy weekend, pięciu młodych mieszkańców Lublina w wieku 17 – 21 lat, udało się nad Jezioro Zagłębocze. Tam wynajęli jeden z domków, gdzie wspólnie spożywali alkohol. W nocy z poniedziałku na wtorek zakrapiana impreza przeniosła się na molo. W pewnym momencie wpadli na pomysł, aby popływać po jeziorze łódką.

Najpierw zaczęli skakać po przycumowanych w pobliżu pomostu łódkach, następnie udało im się jedną z nich odczepić i dokonując jej zaboru wypłynęli na jezioro. Nie posiadali jednak wioseł i niebawem utknęli w trzcinach. Podczas próby wydostania się, zaczęli bujać łódką, w wyniku czego doszło do jej przewrócenia się. Wszyscy wpadli do lodowatej wody, która w tym miejscu miała głębokość ok. 3 metrów.

Jeden z nich, 21-latek, nie umiał pływać i zaczął tonąć. Na trzech jego kolegach nie zrobiło to jednak żadnego wrażenia. Nie interesując się losem kolegi wydostali się na brzeg. Jedynie czwarty z mężczyzn usiłował pomóc tonącemu koledze. Jego wysiłki nie przyniosły jednak skutku. Mężczyźni nie powiadomili też służb ratunkowych. Jakby nic się nie stało, rano się spakowali i wrócili do Lublina.

W międzyczasie wpadli na pomysł, aby zgłosić jego zaginięcie. W tym celu udali się do jednego z komisariatów, gdzie tłumaczyli, że rano po przebudzeniu się, stwierdzili iż kolega zniknął. Ponieważ ich zeznania były niespójne, policjanci zaczęli podejrzewać, że coś ukrywają. W trakcie kolejnych przesłuchań, prawda wyszła na jaw.

Policjanci na jeziorze odnaleźli przewróconą łódkę, a w jej pobliżu udało się natrafić na znajdujące się pod wodą zwłoki 21-latka. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci było utonięcie. Sprawą zajmuje się prokuratura. Młodym mieszkańcom Lublina, za nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi teraz do trzech lat pozbawienia wolności.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)
2017-05-13 12:00:44

17 komentarzy

 1. Oni szukali kolego po południu. Przyszli do nas ok 16. Wtedy się z tego smialismy że zgubili kolegę… teraz … wygladali na takich przejętych a to trzeba było w łeb dac jednemu i drugiemu.

 2. „ich zeznania były niespójne” – stąd wniosek, że lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.
  A, że tacy z nich koledzy jak z pana Macierewicza dobry minister, widać gołym okiem

 3. Jacy koledzy taka pomoc. Glupio żył głupich miał kolegów i głupio umarł. Jednego idioty mniej na świecie co z kolegami idiotami pije po tem kradnie i w tym stanie pływa bez wioseł.

  • Ale jesteś pusty!! jak pustostan. Mondralo nigdy nie popełniasz błędów? Obyś nigdy ne musiał czytać takich głupich komentarzy o kimś z Twojej rodziny

 4. Bzdury piszecie, tak samo jak z połamanym kręgosłupem dziewczyny z wypadku czerwonym volvo, czy nielegalnej broni czlowieka z opola lubelskiego… wprowadzacie ludzi w blad i nakrecacie spoleczenstwo… jakby nigdy nic? Nie interesujac sie losem kolegi? Kpiny… w takich sytuacjach dzialaja emocje i instynkt przetrwania. Wydostali sie na brzeg, bo co mieli zrobic, potopic sie? Cztery ofiary lepsze? Jeden probowal ratowac, bo mial do tego najlepsze predyspozycje. Byli w szoku, wszystko działo sie szybko, nie byli wszystkiego do końca świadomi. Naklamali ze strachu, to mlodzi ludzie, pod wplywem emocji wpada sie na głupie pomysły… ich psychika już wystarczająco ucierpiała i nie widze sensu pisania tak okrutnych rzeczy na ich temat, bo gwarantuje, ze nie cieszyli się na widok śmierci przyjaciela i nie patrzyli na to obojętnie…

  • Proszę nie kryć patologii, przestępców, morderców i durni z najniższej społecznej kategorii, bo takimi pozostaną.

  • Ty jesteś głupi czy głupszy , q.wa mać pierwsze co to wykonuje się telefon po służby , może by go odratowali i człowiek by żył ale jego kompani zesrali się na rzadziutko i taki jest tego finał , mają go na sumieniu , a Ty tu o szoku wypisujesz głupoty. Nie udzielenie pomocy , łapiesz o co w tym chodzi?

  • My z nimi rozmawialiśmy następnego dnia ok 16-tej. Oni byli świadomi tego co się stało, dlaczego zatem łazili i zaczepiali ludzi, ze niby szukają kolegi? Przecież wiedzieli że wpadł do jeziora. Myśleli że sam dopłynie? Że się uratuje? Nikogo nie zawiadomili a potem walili głupa … Nie broń ich, bo ja z nimi rozmawiałam i wiem jak się zachowywali.

  • Może ten jeden co chciał pomóc był mniej pijany, może wszyscy byli zrobieni nie tylko alko, ale fakt podstawowy jest taki, że byli motzno pijani. a dla takich nie ma usprawiedliwienia.

 5. FARMAZONY PISZECIE

 6. młodzi, piękni, odważni… Kwiat naszej Polski…

 7. Konkretny Ćwok POPisowski

  może tonący do PISu należał pewnie dlatego go nie ratowali

 8. To że go nie ratowali to nie dziwota,kto się kiedyś wpakował do wody mającej około 10 C to wie dla czego .Ciekawe jak tam teraz z zasięgiem nad Zagłęboczem bo kilka lat temu to po drzewach trzeba było się wspinać żeby zadzwonić gdziekolwiek .

 9. winni …i nie ma co bronic kolegow….o jakim my tu szoku mowimy….skoro mieli czas na wymyslenie bajeczki i wprowadzanie ludzi w blad ….takich miec kolegow gratulacjie dla nich

 10. A chociażby o szoku termicznym,jedni są na to bardziej odporni drudzy mniej .Jeden będzie za wszelką cenę do brzegu chciał się dostać a drugi będzie pomagał innym .Zakładając że wpadli w panikę i ratowali sami siebie to niejasne dla mnie jest to że nie zawiadomili kogokolwiek kto mógł by pomóc ich koledze .

 11. „Koledzy” tak to się właśnie nazywa

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7614zł 0.07%
  • GBP 5.0239zł 0.04%
  • EUR 4.4843zł 0.23%
  • CHF 4.1477zł 0.3%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach