Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Sławin: nowa pętla autobusowa prawie na ukończeniu. Już w czerwcu skorzystamy z nowego węzła przesiadkowego (zdjęcia)

Od początku lipca ubiegłego roku na ul. Zbożowej, w rejonie tzw. „Winkla”, gdzie przed laty zlokalizowana była pętla autobusu nr 18, a dziś 37, prowadzona jest inwestycja.

Mieszkańcy okolicznych posesji, jak również ci, którzy regularnie przejeżdżają tą trasą, przywykli do widoku sprzętu budowlanego, robotników i różnorodnych materiałów. Dodatkowo teren został odwodniony, a w miejscu tym prowadzono prace związane z odhumusowaniem terenu, czyli zebraniem ok. 15 cm warstwy ziemi urodzajnej, w celu wykonania nasypu, na którym została zlokalizowana pętla. Od ubiegłorocznej wczesnej jesieni ruch pieszy w tym rejonie był utrudniony ze względu na liczne i niemałe obszarowo rozkopy. Obecnie trudności już właściwie zniknęły.

Nazwa widniejąca na miejscowej tablicy informuje, że jest to: „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego”. Natomiast oficjalne miano przedsięwzięcia brzmi: „Rozbudowa ul. Zbożowej z rozbudową pętli komunikacji miejskiej wraz z budową monitoringu i oświetlenia drogowego, przebudową linii średniego napięcia wraz ze stacją transformatorową oraz stacji ładowania, przebudową sieci kanalizacji deszczowej”.

Początkowo na obszarze inwestycji planowano wycięcie wielu drzew, jednakże na skutek protestu okolicznych mieszkańców zmieniono projekt w ten sposób, że usunięto tylko te rośliny, w których przypadku było to naprawdę niezbędne. Resztę drzew zabezpieczono.

Zawsze dla północno-zachodniego obszaru miasta pętla na ul. Zbożowej miała i ma kluczowe znaczenie pod kątem obsługi komunikacyjnej. Do końca czerwca ubiegłego roku lokalizacja ta była wykorzystywana jako miejsce do zawracania dla autobusów, ale nie w charakterze pętli z prawdziwego zdarzenia. W przypadku przyjazdu w to miejsce kilku pojazdów jednocześnie, pasażerowie wysiadali już poza terenem, na tymczasowych przystankach. Pętla w dawnej formie przestała więc spełniać swoją funkcję ze względu na to, że stała się za mała do obsługi korzystających z niej autobusów. Dlatego też miasto zadecydowało o wskazaniu danej lokalizacji do przebudowy w ramach projektu unijnego związanego z budową węzłów przesiadkowych.

Właśnie w ramach lokalizacji tu jednego z 7 powstających obecnie w Lublinie owych węzłów przesiadkowych urządzony został w tym miejscu na łuku ul. Zbożowej parking typu „K&R”, a więc „kiss and ride” (z ang. pocałuj i jedź). Zatrzymujący się w jego obrębie kierowcy muszą zmieścić się w maksymalnie 3-minutowyym limicie czasowym, czyli w czasie umożliwiającym pozostawienie pasażera i odjechanie.  Ale o parkowaniu tu pojazdów nie ma mowy.

Na pętli zostaną zlokalizowane dwie ładowarki dla autobusów elektrycznych, które docelowo będą kierowane do tego miejsca. Ponadto, w ramach przebudowy pętla zostanie doposażona pod kątem zaplecza socjalno-sanitarnego dla kierowców poprzez budowę budynku do ich obsługi. Lokalizacja zyska także nową infrastrukturę przystankową, w tym wyświetlacz dynamicznej informacji przystankowej oraz biletomat. Po zakończeniu przebudowy będzie to nowoczesny obiekt z niezbędną infrastrukturą do obsługi zarówno pasażerów, jak i kierowców komunikacji miejskiej.

Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2021 roku.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

8 komentarzy

 1. Na której będą się pojawiały autobusy raz na godzinę niczym w PKSie…

  • Mieszkańcy powinni tak bibe zrobić na cześć nowego węzła. Ale to są sknery więc nie zrobią, udadzą głupa że nić nie wiedzą i nić nie wiedzieli.

   • Dobre, tacy są Slawinkowscy. Masakra mieszkają na kupie, palą śmieciami i to wdychają.

   • Bo ja mam blachosmroda i mnie stać nim 100 metrów jeździć bep potrzeby a nie jakimś mpekiem.

 2. Węzeł przesiadkowy 😉 to troszkę nadużycie. Gdyby w takim miejscu parkowały liniowe busy lub pociąg, albo przynajmniej parking dla kilkuset samochodów osobowych.

 3. Pięknie zaparkowane samochody… mam nadzieję, że straż miejska będzie tam regularnie bywać.

  • Straż tzw Miejska ma inne priorytety niz bywanie na peryferiach miasta …
   A projektanta tego cudu inżynierii komunikacyjnej powuinno sie chyba otoczyć w smole i pierzu i wystawioc na widok publiczny ..

 4. Rozpętliło się u nas w Lublinie

Z kraju

Polityka i społeczeństwo