690 680 960

Przez Lublin przeszedł marsz Czerwonych Wdów. Celem jest obrona bagien Poleskiego Parku Narodowego (zdjęcia)

W niedzielę 23 maja ulicami Lublina przeszedł marsz Red i Blue Rebel Brigade. Postaci milczących wdów są performancem przygotowanym przez ruch klimatyczny Extinction Rebellion. Zaangażowane osoby chciały podkreślić wartość poleskich torfowisk i zagrożeń wynikających z wydobycia węgla z tych terenów.

Przemarsz rozpoczął się w południe przed zamkiem, następnie przeszedł przez Stare Miasto i deptak, a zakończył się w Centrum Kultury. Tam odbyła się seria wykładów na temat wyzwań trwającego kryzysu klimatycznego, bezprzemocowego nieposłuszeństwa obywatelskiego oraz niezaprzeczalnej roli torfowisk. Wydarzenie zakończył performance Die-In: „Działamy albo Wymieramy”, podczas którego uczestnicy położyli się na Ziemi, by uzmysłowić zagrożenie przyszłości ludzi, która jest nierozerwalna z przyszłością bagien.

To kolejna akcja Extinction Rebellion, która przykuwa uwagę swoją aranżacją wizualną.

– W naszych działaniach zależy nam, by dotrzeć przede wszystkim do serc odbiorców. Staramy się wywoływać emocje, które niekiedy trudne, pokazują powagę sytuacji, w jakiej się znajdujemy – opowiada geolożka i aktywistka Małgorzata. – Chcemy sprawić, by poczuli realność zagrożenia katastrofą klimatyczną i znaleźli sobie siłę w przeciwdziałaniu im.

Z analizy dokonanej przez Centrum Ochrony Mokradeł wynika, że zagrożenia wynikające z wydobycia węgla dotyczą bagien objętych największą możliwą ochroną prawną m.in. Bagna Bubnów i Bagna Staw. Tereny te są zasiedlone przez bardzo rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Samo wydobycie węgla na tym obszarze jest zaś sprzeczne z powszechnie uznaną koniecznością spowolnienia kryzysu klimatycznego i ograniczania jego skutków, również ze względu na rolę zagrożonych mokradeł w bilansie gazów cieplarnianych i lokalnym obiegu wody.

Czerwony ubiór wdów ma symbolizować miłość, jedność międzygatunkową oraz krew ofiar szóstego masowego wymierania oraz ludzi, w szczególności przyszłych pokoleń, których najbardziej dotkną skutki obecnej bierności rządu wobec kryzysu klimatycznego.

Niebieskie wdowy reprezentują smutek oraz wodę, która jest nierozerwalna z naszą planetą. Poprzez to, podkreślają wagę torfowisk, które dobrze zachowane, magazynują wodę, rugulują jej obieg przez co przeciwdziałają zarówno suszom jak i powodziom oraz stabilizują lokalny klimat.

Performerki w milczeniu przedstawiają emocje, z zamiarem rozbudzenia ich w obserwatorach i skłonienia ich do zadumy.

Extinction Rebellion to międzynarodowy, zdecentralizowany i stojący ponad podziałami politycznymi ruch, który przy pomocy bezprzemocowych akcji bezpośrednich i nieposłuszeństwa obywatelskiego przekonuje rządy do podjęcia sprawiedliwych działań w związku z kryzysem klimatycznym i ekologicznym.

(fot. lublin112.pl)

45 komentarzy

 1. A tak jest.”A czy to , że nie wolno nam eksportować do Rosji ,to nie narzuca nam ktoś z zewnątrz , już mi nie mów starszy kolego( co lepiej zarabiasz,bo masz lepszą posadę), że Kaczyński z Macierewiczem pomagają ruskim,tuskopochodnym,merkelowej i honzikom z Czech -by polska gospodarka wolniej się rozwijała i była zależna energetyczne czy paliwowo od Deutschland czy ZSRR.

  • Naprawdę nie zrozumiałeś tego co napisałem?
   Sam widzisz, że wiek może przekładać się nie tylko na zarobki.
   Nawet będąc na tej samej posadzie 🙂
   Nikt nie robi tego aby pomóc jak piszesz „ruskim”.
   Jest taka potrzeba więc nie przeszkadza nam kupować od „wroga” ale jednocześnie sami nie będziemy mu sprzedawać.
   I kto niby na tym traci?
   Eksporter czy importer?
   I nikt nam nie narzucał zakazu eksportu.
   Ale jeśli jakiś polski producent na tym traci to najlepiej zrobić takie przeświadczenie aby widział w tym zło ze strony UE.
   Będzie psioczył na UE a nie na rząd, który ciągle obiecuje w czymś pomóc.
   Nie na darmo prezesem pewnej spółki jest osoba, która mówiła, że „ciemny lud wszystko kupi”.

 2. Jak widzę polactwo w formie, wyngiel ponad wszystko, ch… z bagnami, po co one komu potrzebne.

 3. Zdjęcia. A ja widzę jedno zdjęcie

 4. Aleś ty przemądrzały (a tak jest),już obrażasz, że ja jestem głupi,a ty mądry,nie nazywaj Rosji wrogiem,bo to niedźwiedź a my Polska to taki zajączek,którym wszyscy pomiatają,to jak taki mądry jesteś,to do ministra gospodarki zadzwoń i powiedz mu by eksportował do Rosji wungel,a nie go stamtąd zwoził i wtedy całemu miastu Turów dadzą wysokie renty i odszkodowania i zamkną tamtejszą elektrownie i kopalnię

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki Powiatu Parczewskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Discoboys
Dożynki Gminy Łaszczów. Gwiazdą wieczoru będzie Meffis
Dożynki Gminy Kłoczew. Gwiazdą imprezy będzie Miły Pan
Dożynki Gminy Telatyn
Dożynki powiatu zamojskiego i gminy Miączyn. Gwiazdą imprezy będą Piersi