Sobota, 13 lipca 202413/07/2024
690 680 960
690 680 960

Nowy Oddział Pulmonologii w szpitalu przy ul. Herberta m.in. dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 (zdjęcia)

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie przy ul. Herberta 21 powstał nowy Oddział Pulmonologii dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, innymi infekcjami zakaźnymi oraz pacjentów postcovidowych. Inwestycja kosztowała 10 mln złotych, a do dyspozycji pacjentów oddano 40 łóżek. W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek Jarosław Stawiarski oraz dyrektor szpitala Piotr Matej.

Nowy oddział powstał w szybkim tempie. Umowę z wykonawcą podpisano zaledwie kilka miesięcy temu, we wrześniu 2022 roku. Budynek został zrealizowany w systemie modułowym, a sam proces wykonany w założeniu: „zaprojektuj, wybuduj”. Dwukondygnacyjny obiekt jest połączony z istniejącym już budynkiem wchodzącym w skład kompleksu szpitalnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

– Choroby płuc to choroby cywilizacyjne, a po COVID-zie tych zachorowań jest nadal bardzo dużo. W XXI wieku istnienie wysokospecjalistycznych oddziałów jest nieodzowne. Misją samorządowców jest zaspokajać najważniejsze potrzeby mieszańców, a do nich wlicza się potrzeba ochrony zdrowia, dlatego ta inwestycja tak bardzo mnie cieszy, bo będzie ratowała życie mieszkańców Lubelszczyzny. W przyszłości planujemy utworzenie tu centrum pulmonologii – zapowiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Oddział został zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi restrykcyjnymi wymogami stawianymi oddziałom zakaźnym. Nowa pulmonologia powstała jako odpowiedź na rosnące problemy z leczeniem pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, innymi infekcjami zakaźnymi oraz pacjentach postcovidowych.

– Obserwujemy w województwie lubelskim dużą potrzebę leczenia pacjentów postvcovidowych i jest to jedno z głównych zadań, jakie stawiamy przed nowym oddziałem. Oczywiście w przypadku wzmożonego zachorowania w oddziale pulmonologii będziemy przyjmować pacjentów covidowych. Nowa inwestycja wpłynie także na poprawę jakości leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie.

Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie posiada dwa oddziały pulmonologii: jeden zlokalizowany przy ul. Biernackiego, drugi – przy ul. Herberta. Te dwa oddziały już niedługo będą mieściły się w jednej lokalizacji, właśnie przy ul. Herberta, gdzie powstała nowa inwestycja.

Koszty budowy Oddziału Pulmonologii, wybudowanego w nowoczesnym systemie modułowym, wyniosły 10 mln zł. Z tej kwoty 8,4 mln zł pochodziło z dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia na profilaktykę covidową i leczenie postcovidowe, z kolei wkład z budżetu województwa lubelskiego to 1,6 mln zł.

(fot. źródło UMWL)

11 komentarzy

 1. Barzo dobre. Brawo PiS. I w samorządzie i w rządzie tylko Pis. Nie ma innej opcji.

  • A w domu wszyscy zdrowi ??

  • Tak, brawo PiS. Niech zdechnie jeszcze więcej starych propisowskich wapniakow. Jak pokazują najnowsze badania na świecie, większość z ludzi marla nie od wirusa, tylko od powikłań wynikłych z oddychania respiratorowego.

  • Kapciocha swędzi przy piątku?

 2. A dla kogo te nowe oddziały? bo na pewno przeciętny człowiek, bez znajomości tam się nie dostanie, zwiększyli nam składkę zdrowotną a czy dzięki temu możemy korzystać ze służby zdrowia w ramach nfz? Tak , ale tylko w ramach podst opieki zdrowotnej, z lekarzami pierwszego kontaktu, do specjalistów na nfz kolejki są NIEBOTYCZNE! kilka tygodni temu spędziłam 3 godziny w karetce pogotowia z ostrym bólem w podbrzuszu, odsyłali mnie ze szpitala do szpitala. w końcu mnie przyjęli w Bełżycach…zrobili mi raptem badania krwi, przetrzymali całą noc i wypuścili o 11 nast dnia z zalecenie dalszych badań u internisty… kpina. Ciekawe czy prezes prezesów ma takie problemy? mam nadzieję że PIS trafi sz….g , ja na pewno się do tego przyczynię

 3. A dlaczego nie maja maseczek ? I tak ramie w ramie stoja ???? Bez odstepu na 2m ???

 4. To jest was aż dwoje.

 5. Czyli szczepionki nie działają?

 6. Przecież to jeszcze nie działa

 7. Co za banda nieodpowiedzialnych politycznych apartaczyków nieprzestrzegających prawa które sami ustalili !! Gdzie są maseczki ??

Z kraju

Sport