Nie żyje Romuald Lipko. Muzyk przegrał walkę z rakiem

W nocy z czwartku na piątek zmarł Romuald Lipko. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki miał 69 lat.

– Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów. Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu Budka Suflera – poinformował w nocy na swoim profilu na Facebooku zespół Budka Suflera.

Lipko był basistą, a później głównie klawiszowcem i kompozytorem w zespole Budka Suflera. W 1978 przejął rolę lidera Budki Suflera po odejściu wokalisty Krzysztofa Cugowskiego (do 1984 r.). Jego największym sukcesem komercyjnym okazała się płyta „Nic nie boli, tak jak życie”, wydana w 1997 roku. Sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.

Romuald Lipko współpracował z wieloma polskimi wokalistkami. Pisał piosenki m.in. dla Anny Jantar (Nic nie może wiecznie trwać, Do żony wróć, Układ z życiem), Urszuli (Dmuchawce latawce wiatr, Malinowy król, Za twoje zdrowie mała), Ireny Jarockiej (To za mało, Nie odchodź jeszcze, Lato dzikich róż), Zdzisławy Sośnickiej (Aleja gwiazd, W kolorze krwi, Serce pali się raz, Powiedz mi panie, Będzie co ma być), Izabeli Trojanowskiej (Jestem twoim grzechem, Wszystko czego dziś chcę, Nic za nic), Barbary Sikorskiej (CDN, Mniejsze zło, Gramatyka miłości, Zakochajmy się jak dzieci), Ireny Santor (Jak fart, to fart, Jeszcze kochasz mnie), Maryli Rodowicz (Tak nam słodko, tak nam gorzko), Eleni (Postaw na mnie, a zatrzymam deszcz). W 2015 roku założył zespół Romuald Lipko Band, w skład którego weszli m.in. Izabela Trojanowska, Felicjan Andrzejczak oraz Grzegorz Wilk.

W lipcu 2019 na oficjalnej stronie internetowej Budki Suflera pojawiła się informacja, że muzyk zmaga się z chorobą nowotworową. Niestety muzyk przegrał z nią walkę minionej nocy. Miał 69 lat.

(fot. UM Lublin)

22 komentarze

 1. -Roberto Music Team

  Wielki choć nieduży wzrostem muzyk. Całe ze 40 lat słyszałem te charakterystyczne nutki Lipki. Jurek Janiszewski powołał Go do tej największej orkiestry świata.

 2. Gdzieś kiedyś coś się zaczyna i kiedyś przychodzi kres.Jedni są znani inni mniej , ale kaźdy ma swoje 5 minut w swoim źyciu.Muzyka łączy ludzi i tak niech pozostanie , kaźdy moźe śpiewać, troche lepiej , trochę gorzej , ale skomponować nie kaźdy umie by porwać masy.

 3. Kończy się jakaś epoka.

 4. Żal i smutek … Odpoczywaj w pokoju.

 5. Pabloo(oryginał)

  Panie Romku, „Wszyscy Święci balują w niebie…” Teraz niech pan dołączy. R.I.P.

 6. Wielka strata

 7. Wielki człowiek. Tyle wspaniałych utworów, Teraz dołączył w niebie do Agnieszki Osieckiej, razem tworzą. Będziemy Pana pamiętać !

 8. Na szczęście jego utwory są wiecznie żywe, więc nie odchodzi całkiem. Tworzył rzeczy istotnie wielkie i nie wyrzekł się Lublina, nie wiem dlaczego, ale to też dla mnie jest fajne,

 9. Bardzo smutna wiadomość , nie tak dawno odszedł Jurek Janiszewski , teraz Lipko … Takie wiadomości bardzo przygnębiają , takich ludzi już nie będzie …

 10. strata,smutny dzień,będziemy pamiętać o Panu

 11. „Wszyscy Święci balują w Niebie, złoty sypie się kurz” ….pozostała muzyka tylko Ciebie twórcy zabrali. Podeślij z góry jeszcze jakieś nutki bo Ty przecież ciągle coś jeszcze piszesz nawet tam. Smutek

 12. Całą młodość słuchałem Budki. Dzięki za wszystkie te chwile i utwory.

 13. Wielka strata. Wspaniały wybitny i sktomny człowiek. Naprawdę szkoda, że pan Romuald już nie zaszczyci nas swoim talentem.

 14. Kondolencje. Zostawił po sobie wyjątkowy dorobek artystyczny. Pomimo żalu, wspaniale było żyć w czasach gdy ten wielki człowiek tworzył i był wokół nas. Człowiek legenda i żywa historia, Nieoceniona strata. Cały Lublin żegna.

 15. (*)

 16. 😢😢😢

 17. Narodowy Akrobata

  Wielki artysta, a oprócz tego bardzo miły, ciepły człowiek. Niech Mu ziemia lekką będzie.

 18. Krzysztof,, Ochota,,

  Przykra wiadomość. Znałem, lubiłem i mam w Pamięci tego dobrego człowieka. Dużo za wcześnie odszedłeś od nas. Spoczywaj godnie Mistrzu.

 19. Żegnaj Mistrzu.Dziękujemy za wszystko.

 20. Sza, cicho sza, czas na ciszę,
  Tę, którą w swym sercu słyszysz,
  Kiedyś śpiewało, jak z nut,
  Teraz gładkie i zimne jak lód,
  Smutny to cud, o smutny cud!

  Płaczę, kocham!
  Od lat 70-tych po dziś dzień, bo wiedziałem, że to się kiedyś skończy, płaczę…
  Tylko, że ja – taka „gnida” – żyję! – a Romualda już nie ma.
  Tacy jak ON powinni być nieśmiertelni – i SĄ! i BĘDĄ!.
  Tylko na stronie Lublina mogłem się wpisać ku pamięci RL i nie tylko dlatego, że stamtąd jest BUDKA ale, dobrze pamiętam – jedne z najpiękniejszych nocy jakie przeżywałem za komuny to były nocne audycje radia LUBLIN. Jolka! Pamiętasz?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7364zł -0.66%
  • GBP 4.9793zł -0.89%
  • EUR 4.4779zł -0.14%
  • CHF 4.1364zł -0.27%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach