Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Na Zalewie Zemborzyckim odbyły się ćwiczenia z ratownictwa lodowego (wideo, zdjęcia)

Lubelscy strażacy we wtorek na Zalewie Zemborzyckim uczestniczyli w ćwiczeniach z ratownictwa lodowego. Działania miały na celu przedstawienie zasad bezpiecznego zachowania na zamarzniętych zbiornikach wodnych, a także doskonalenie umiejętności przez samych strażaków.

Silny mróz panujący od kliku dni sprawił, że zbiorniki wodne oraz niektóre rzeki zostały skute lodem. Nie brakuje osób, które pomimo ogromnego niebezpieczeństwa, wchodzą na lód. W wielu miejsca może on być cienki i w każdej chwili grozi załamaniem. Strażacy, jak co roku, doskonalą swoje umiejętności, aby w takich przypadkach skutecznie nieść pomoc.

We wtorek takie ćwiczenia odbyły się na Zalewie Zemborzyckim. Strażacy w specjalnie przygotowanym przeręblu ćwiczyli umiejętności m.in. bezpiecznego dotarcia do osoby poszkodowanej oraz jej bezpieczną ewakuację, organizację prac asekuracyjnych ratowników pracujących na lodzie i doskonalili techniki samoratowania w przypadku załamania się lodu.

Strażacy demonstrowali sposoby asekuracji i podejmowania osoby z przerębla z użyciem sprzętu specjalistycznego takiego jak sanie lodowe. W pokazach przedstawiono różne metody ratownicze oraz możliwości wykorzystania przedmiotów, które mogą służyć ratowaniu ludzi w chwili zagrożenia. Zaprezentowano sposoby zbliżania się do osoby pod którą załamał się lód. Omówiono również zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wyziębionym osobom wydobytym z lodowatej wody.

Cykliczne ćwiczenia, które strażacy odbywają zimą pozwalają utrzymać im bardzo dobry poziom wyszkolenia, który później niejednokrotnie wykorzystują podczas prawdziwych działań.

 

(fot. wideo lublin112.pl)

Komentarze wyłączone