Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

W lubelskim skansenie zasiano konopie. Ich zbiór nastąpi jesienią (zdjęcia)

W lubelskim skansenie zasiano rośliny, które niegdyś były elementem wiejskiego krajobrazu oraz źródłem jednego z podstawowych surowców. Zbiór konopi nastąpi jesienią.

W środę w Muzeum Wsi Lubelskiej po raz pierwszy w historii odbył się pokaz siewu konopi. Dawniej ta roślina była bardzo często wykorzystywana na wsi, wykonywano z niej m.in. sznury, worki jak też ubrania. Wiele przedmiotów powstałych z konopi można znaleźć w poszczególnych obiektach na terenie skansenu.

W trakcie dzisiejszego spotkania, oprócz wysiewu nasion, pracownicy muzeum opowiadali o nieocenionym znaczeniu tej rośliny na dawnej wsi czy wykorzystaniu we współczesnym przemyśle. Przypomniano również, że konopie stanowiły również pożywienie dla kur oraz krów.

Pod uprawę przeznaczono poletko niedaleko kuźni z Urzędowa w sektorze Wyżyna Lubelska. Zwiedzający skansen będą mogli na bieżąco obserwować wzrost roślin, które niegdyś były elementem wiejskiego krajobrazu oraz źródłem jednego z podstawowych surowców. Zbiór konopi nastąpi jesienią.

(fot. K. Wasilczyk)

13 komentarzy

 1. I to jest news !

 2. Na jednym poletku konopie i na drugim teź konopie medyczne , a obok źaróweczki 1, 5 v , aby grad nie padał bo zniweczy pracę.

 3. Ale że teeee? Niejeden Filip się znajdzie 😉

  • Nie wiem, że zauważyłeś, ale w powiedzeniu „filip” jest pisane małą literą, bo chodzi w nim o takiego małego, futrzastego filipa z długimi uszami.

  • Ja mam na myśli Filipa z normalnymi uszami, ale z małym rozumkiem, który pomyśli, że wszystko nadaje się do jarania i zawsze jest gotowy do ucieczki. Cechy jak z przysłowia, ale imię istniejące np. Filip Chajzer. Pisany z małej litery filip, na pewno nie miałby skłonności do jarania.

   • Tfu, tfu, tfu.
    Precz mi z tymi rusycyzmami.
    „Z bolszoj/malenkoj bukwy” to sobie po rusku pisz.
    Po polsku jest „wielką/małą literą”.

    • Polonista po podstawówce się znalazł.

    • ;} Twoja wrażliwość mnie przerosła 🙂 ,,Konstrukcja z małej (wielkiej) litery jest dość częsta, ale językoznawcy uważają ją za zbyteczny rusycyzm”. ,,Niemniej ów rusycyzm, jak i wiele innych (póki co, pod rząd, za wyjątkiem, czym…, tym…), zagościł na stałe w polszczyźnie”

 4. To zajaramy jesiennie 😀

 5. No to będzie palonko na jesieni

 6. BEDZIE PALENIE THC ! Dobra wiadomość Palikot jest za ….

Z kraju