Jak przygotować dom do zimy

Nawet jeśli jesienią panuje letnia atmosfera warto dokonać przeglądu domu, zwłaszcza pod kątem szczelności okien, czy drzwi. Koniecznie należy sprawdzić instalacje grzewcze, szczególnie piec i wentylację.

Dokonanie przeglądu domu to nie tylko oszczędność na rachunkach, ale również bezpieczeństwo domowników. Jeśli bowiem instalacja grzewcza będzie nieszczelna, może dojść do poważnych konsekwencji, w tym do zatrucia.

 

Serwis urządzeń grzewczych

Lato jest najlepszym momentem na przegląd kotła. Niestety większość użytkowników o serwisie przypomina sobie tuż przed sezonem grzewczym. Nie jest to dobry okres ponieważ zgłoszeń w sprawie przeglądu jest dużo, a czas nie jest sprzymierzeńcem właściciela domu. Jeśli nagle zrobi się zimno, uruchomienie niesprawnej instalacji grzewczej może mieć poważne skutki.

Zwłaszcza, że prawidłowa praca kotła to nie tylko przegląd, ale również konserwacja i czyszczenie oraz często wymiana niezbędnych, a uszkodzonych podczas eksploatacji podzespołów.

Przeglądu może dokonać tylko osoba uprawniona. Częstą praktyką jest zawieranie umowy na serwis z firmą, u której kupuje się piec. Przegląd jest kwestią ważną nie tylko z perspektywy ciepłego wnętrza domu, ale również gdy inwestor myśli o bezpieczeństwie rodziny.

Niezaprzeczalnie ważna jest kwestia ekonomiczna, z której wynika że sprawny piec to również mniejsze zużycie oleju, czy też gazu, a co się z tym wiąże, mniejsze rachunki.

Jeśli w domu jednorodzinnym zainstalowany jest kocioł na paliwo stałe, właściciel może sam go czyścić. Nie potrzebne są do tego specjalne uprawnienia. Nawet nieduża warstwa sadzy osadzająca się ściankach kotła, powoduje jego mniej wydajną pracę.

Stan grzejników sprawdzić najlepiej poprzez ich odkręcenie i uruchomienie ogrzewania. Wówczas można ocenić moc ich grzania, czy nagrzewają się równomiernie, czy nie wydobywają się z nich odgłosy przelewania wody.

Warto również sprawdzić, czy kanały wentylacyjne są drożne.

 

Szczelne okna oraz drzwi

Zanim nadejdą zimne dni, ważną kwestią jest sprawdzenie okien i drzwi bowiem poprzez nieszczelne otwory wydobywa się najwięcej ciepłego powietrza z wnętrza domu. Dlatego jeśli okna okażą się nieszczelne, pomocnym rozwiązaniem jest silikon neutralny, który pozwoli uzupełnić miejsca, w których pojawiała się nieszczelność.

Podczas samodzielnego uszczelniania należy pamiętać, że nie można zatykać dziur zbyt dokładnie, ponieważ zostanie zaburzony proces wentylacji. Pierwszym objawem świadczącym o zbyt mocnym uszczelnieniu jest zbieranie się kropli wody na dole szyby.

Okna podczas sezonu letniego są otwierane na tyle często, że zawiasy mogą się poluzować, dlatego pojawia się konieczność wyregulowania okien. Czynność ta poprzedza uszczelnienie okien i drzwi.

W przypadku domków jednorodzinnych częstym problemem jest uciekanie ciepła pod dolną futryną drzwi wejściowych. Tutaj najlepiej sprawdza się uszczelka piankowa, której wygląd przypomina taśmę klejącą.

 

System rynnowy

Wbrew pozorom system rynnowy pełni istotną rolę zwłaszcza w sezonie jesienno- zimowym. Rynny przyjmują i odprowadzają deszcz, który w przeciwnym wypadku spływałby po ścianach domu. Dlatego żeby system rynnowy dobrze spełniał swoje zadanie musi być czyszczony, szczególnie kiedy zaczynają spadać liście i może dojść do zapchania rynien. Dodatkowo trzeba pamiętać, że do zatkanych rynien będzie napływać woda, a zimą zamarzać, co spowoduje ich znaczne obciążenie, odkształcenie, a nawet odpadanie.

Warto również przyjrzeć się elewacji, ponieważ wszelkie drobne uszkodzenia pod działaniem deszczu i śniegu tylko się pogłębią.

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. W jednej ze bud tańca skonstruowano dodatkowo specjalistyczny kurs tańca w celu dziatwa (Gród podwawelski, ul. W takim razie by podczas tańca przeważała współbrzmienie, najodpowiedniej jazz taniec lodz tak aby było, jeśliby duet przyzwoicie się znała.Pląsy działa radość, uczestniczy walczyć spośród krępacją, żyłkami, wyrażać emocje. Tańczą cali – profani, gwiazdowie, celebryci. Taniec ma to do siebie, iż w toku jego wykonywania skromniej materii się o zmęczeniu, aniżeli kiedy realizuje się pospolite trening.Tutaj następują wielorakie postaci, pozycje, przemianie ciągu, co nie honoruje na nudę a praktykę.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności