Osady z warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka przewożą ciężarówkami do naszego regionu

Osady ściekowe które nie mogą być spalane z powodu awarii w warszawskiej spalarni, przywożone są m.in. na teren województwa lubelskiego. Firma, która je zagospodarowuje, ma z nich wytwarzać nawóz.

Po głośnej sprawie awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka, kiedy to nieczystości trafiły do Wisły, niedawno wyszło na jaw, że to nie jedyny problem stołecznego MPWiK-u. Mianowicie od grudnia 2018 roku nieczynna jest spalarnia, w której to utylizowano osady ściekowe. Wszystko to, co pozostało po oczyszczaniu ścieków suszono, a następnie spalano. Kiedy Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych przestała działać, trzeba było w jakiś sposób zagospodarować tysiące ton osadów.

Po tym, jak sprawą zainteresował się Główny Inspektorat Ochrony, MPWiK potwierdziło, że przy pomocy firm zewnętrznych, osady są wywożone ciężarówkami. Trafiają one do sześciu województw. Oprócz mazowieckiego, jest to wielkopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie oraz lubelskie. Przewożone są m.in. do kompostowni, na składowiska a także na teren nadleśnictwa.

Z rejestru umów, jakie warszawski MPWiK zawarł z poszczególnymi firmami wynika, że w naszym regionie osady trafiają do miejscowości Michów Wieś w powiecie lubartowskim. Znajduje się tam firma świadcząca usługi związane z gospodarką odpadami. Produkuje też nawóz organiczno-mineralny i to właśnie osady z warszawskiej oczyszczalni ścieków mają być jednym z jego składników. Po przetworzeniu i połączeniu z komponentami nawozowymi ma z nich powstawać pełnowartościowy produkt nawozowy, o połowę tańszy od konkurencyjnych produktów o porównywalnych parametrach.

We wszystkich firmach, które wywożą osady ze stołecznej oczyszczalni, rozpoczęły się kontrole prowadzone przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska. Warszawski MPWiK zapewnia jednak, że bez względu na ich wyniki, osady ściekowe mają być odpadem bezpiecznym dla środowiska i mieszkańców. Jako przykład podaje fakt, iż w Polsce działa ponad 4 tys. oczyszczalni ścieków, a tylko 11 spalarni osadów co sprawia, że wiele tego typu zakładów posiłkuje się wykonawcami zewnętrznymi celem zagospodarowywania osadów ściekowych.

(fot. MPWiK)

Zobacz również

36 komentarzy

 1. Warszawiacy sami sobie wybrali prezydenta miasta z PO więc niech teraz sami odpowiadają za ten burdel.

  • Prezydent z pis zatrudniłby kogoś po zawodówce (miernego ale wiernego z rodziny) i byłoby o niebo lepiej. hahahah

  • TAA.. Najlepiej dać PIS uara niech wszystko rozwali do góry nogami. Następnie obsadzic stanowiska takimi którzy wszytko zrobią dla własnej kariery. Ludźmi bez honoru bez fachowej wiedzy. Tak się właśnie dzieje dziś!

 2. „..Produkuje też nawóz organiczno-mineralny i to właśnie osady z warszawskiej oczyszczalni ścieków mają być jednym z jego składników…” poważnie?? nawóz??? no..szczęścia zdrowia dla rolnika który taki nawóz na pole wysieje… metale ciężkie i najzjadliwsze bakterie z grupy Coli – WoW

 3. Taa… nawóz … Te odpady są wrzucane to wykopów , kopalni piachu i tyle .Potem ten syf trafia do wód i my to pijemy

 4. Gowniany POdarunek.

 5. Zabrali dzieciom 500+, zabrali ludziom zwroty pieniężne za kamienice, w stolicy smród na całe miasto to i jeszcze w nasze rejony te swoje smrody pchają. Pytam się gdzie są teraz ci „zieloni” i ekolodzy. Czego nie protestują? Czyżby kasa od Merkel i Putina im już się skończyła? Wybrali sobie Trzaskowski teraz mają „gówniane” rządy.

  • Fajnie działa ta pisowska propaganda. Celowo nie przekazano samorządom na czas środków na 500+ i od razu opublikowano gotowca z krytyką. Przed wyborami normalka, a głupi uwierzy.

 6. Skoro ten syf bylby

 7. Czajka obrazuje jak w soczewce całe te gówniane rządy PO.

 8. Myślicie że osady z hajdowa we wspaniały sposób wyparowywuja? Przez ładnych kilka lat lądują w Michowie nikomu to nie przeszkadzało… No ale warszawski osad już jest toksyczny 😀

 9. Program PO przedstawiany po Polsce

 10. Czyli wójt Michowa do zwolnienia jeśli zezwala na taką działalność, próbki z tego zakładu winne być kontrolowane codziennie na koszt przedsiębiorcy, a odpady niech utylizują w stolicy… niech mieszkańcy szybko reagują i wymagają konkretnych działań.

 11. dla PO liczy się tylko biznes
  wcześnie było zaciskanie pasa
  podwyżka wieku emerytalnego do 67r życia
  praca w niedzielę
  piniendzy nie ma i nie będzie bo nie wiadomo gdzie są zakopane
  paliwo można było kupić niby z PKS niby z PKP a to były te cysterny bez VAT-u
  LOT dawno by nie istniał
  banki POsprzedawane
  KASTA miała się dobrze – Bronek skakał po krzesłach i dłubał w nosie majacząc o polowaniu z Obamą
  Angela i Junker klepali Tuska po pysku

  • HA ha pajacu. Żadnych pks niema. Bo niema na to pieniędzy! Ani w gminach ani w budżecie! To jest bajka dla takich jak ty. Po wyborach zobaczysz jak wszystko zdrozeje. Oni nie mają pieniedzy na spełnienie tych obietnic!! Jak zapłacisz za chleb od nowego roku 5zl i 2razy tyle za prąd to zmienisz zdanie wiesniaku.

 12. Studętkom jezdem, to wiem, że...

  I w taki oto nieskomplikowany sposób warszawiacy zasrają nam pół lubelszczyzny

 13. Ja bym te osady rozrzucił niedaleko domu pana Trzaskowskiego żeby naocznie stwierdził jakie to bezpieczne są te osady. Intelektualiście nie można zaburzać wypoczynku brzydkimi zapachami.

 14. Wołam greenpeace!!!

 15. Hahaha. Wam Lublin się wydaje, że jesteście metropolią, a w rzeczywistości jesteście dołem na szambo warszafki.

 16. To już wiem skąd tylu grzybiarzy w lasach pod Lubartowem.

 17. Już widzę to mieszanie komponentów, kiper w górę i kasa do kieszeni, a rolnikowi mówi, że to użyźniacz glebowy. Oczywiście, osady mogą być stosowane z zakazem uprawy warzyw przez, bodajże trzy lata. Las byłby wdzięczny za takie nawożenie, ale nie ciężarówka w jednym miejscu.

 18. Tylko szkoda że jak WIOŚ był o tym informowyany w sierpniu to do tej pory nic nie zrobił! Radnym w gm. Michów też nic nie robili a odur był okropny. Dopiero jak media się zainteresowali to wielkie poruszenie.

 19. warszafka oddaje „słoikom” to co mama dała.

 20. ciekawe czy te nawozy (o ile faktycznie tak robią) nie mają w składzie „dodatkowych” składników wzbogacających w postaci metylortęci itp…

 21. No kurka ładna zemsta natury.
  Szkoda że Trzaskowski z PO.
  Jakby był z pisdu to warszawskie ówno pewnie by lawendą pachniało.
  Wylęgarnia tępogłowów i tyle.

 22. nie ma winnych po 7 latach ,powtórka

 23. Aż strach pomyśleć co by było z Polską po wygraniu wyborów przez PO.

 24. Powiem tak. Głosujcie na pis dalej. Od Nowego Roku ceny za prąd razy 2, paliwo oraz wzrost inflacji! Wszystko obsadzone swoimi. Sądownictwo etc…. Potem atak na wolność prasy.

  • zasadniczo to mamy to za każdym razem w pakiecie powyborczym, kto by nie wygrał. Za PO nie było ataków na wolność pracy powiadasz?

 25. A Michowska oczyszczalnia według Ciebie dobrze działa? Wpuszczając ścieki do rowu w nocy.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8706zł -0.57%
  • GBP 5.0472zł 0.04%
  • EUR 4.5869zł 0.01%
  • CHF 4.2802zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach