Wpadają jeden po drugim. Policjanci zatrzymali kolejnych kierowców Taxify (zdjęcia)

W całym kraju trwają działania związane z kontrolami kierowców wykonujących przewozy osób w ramach różnych aplikacji. W Lublinie wpadło kolejnych trzech.

W tym tygodniu lubelscy policjanci zatrzymali kolejnych kierowców wykonujących zarobkowe przewozy osób, lecz niespełniających wymagań związanych z ustawą. W poniedziałek w godzinach porannych, na jednej z ulic na Kośminku, kontroli poddano kierowcę seata. W środę zaś, dwóch kierowców dacii. Pierwszy z nich wpadł w rejonie Zalewu Zemborzyckiego w dość nietypowych okolicznościach. Mianowicie policjanci otrzymali zgłoszenie o prawdopodobnie nietrzeźwym kierowcy, który łamie przepisy ruchu drogowego. Kiedy funkcjonariusze podjechali na miejsce, z pojazdu wysiadali pasażerowie. Wszyscy skontrolowani kierowcy wykonywali działalność w ramach aplikacji Taxify.

Za każdym razem funkcjonariusze stwierdzali mniejsze lub większe naruszenia ustawy o transporcie drogowym. Praktycznie za każdym razem są one takie same i dotyczą m.in. braku wymaganej lub odpowiedniej licencji, braku wymaganych orzeczeń psychologicznych i lekarskich czy też kasy fiskalnej. Zagrożenie karą pieniężną, tak jak we wcześniejszych przypadkach, to łącznie aż do 15 tys. złotych. Jak podkreślają funkcjonariusze, wobec kierowców wszczęte zostało postępowanie administracyjne i to oni będą ponosili odpowiedzialność administracyjną, a nie jak niektórzy sądzą, operator aplikacji.

Ustawa, która reguluje rynek przewozu osób, określa jednoznacznie, jakie przepisy musi spełnić osoba podejmująca się takiego zajęcia. Ma ona na celu zapewnienie jednakowych warunków dla wszystkich podmiotów zajmujących się przewozem osób, jak też dba o bezpieczeństwo pasażerów. Chodzi o to, aby nie dochodziło do sytuacji, że część kierowców musi ponosić co miesiąc opłaty w wysokości kilku tysięcy złotych, inni zaś kilkuset, co przeczy zasadom uczciwej konkurencji. Z kolei pasażerowie mają mieć zapewnioną gwarancję uzyskania rekompensaty w przypadku uszczerbku na zdrowiu np. wskutek wypadku, czy też mieć pewność, że kierowca z którym podróżują, został dokładnie sprawdzony i np. nie będzie usiłował molestować pasażerek, a do takich zdarzeń dochodziło na terenie kraju.

W ostatnich dniach podobne działania prowadzone są w miastach, gdzie wykonywane są przejazdy na podstawie rożnych aplikacji. Policjanci, Inspektorzy Transportu Drogowego, jak też inne służby kontrolują kierowców jeżdżących w ramach Taxify, Ubera, Opti i innych, podobnie działających aplikacji. W Warszawie kierowca nissana na widok funkcjonariuszy wyrzucił pasażera z samochodu i uciekł. Policjanci ruszyli za nim w pościg, jechał pod prąd, aż w końcu porzucił auto i usiłował uciec pieszo. To oznacza, że doskonale zdawał sobie sprawę, z tego, iż łamie prawo. Z kolei na Dolnym Śląsku do działań włączyli się funkcjonariusze policji z wydziału d.s. przestępstw gospodarczych. Wykorzystują oni tzw. kontrolowane przejazdy, aby zdobyć przeciwko kierowcom dowody, że wykonują oni przewóz osób bez wymaganych do tego zezwoleń.


(fot. lublin112.pl)

35 komentarzy

 1. Dalej młoty. Hejt na obowiązujące prawo i przepisy w naszym kraju. Nie zapomnieć o Rządzie PiS, Premierze i Prezesie.

 2. Cierpy nie poddają się i donoszą jak tylko się da. Jeszcze niech zorganizują protest i zablokują miasto tak jak w Warszawie. Heheh robią sobie antyreklamę a klienci i tak wybiorą Taxify czy Ubera.

  • Janusz komentarzy

   A po co donosić. Wystarczy że ITD czy policja zainstaluje apkę i same owieczki przyjadą na strzyżenie 😉
   I jak ktoś dobrze zauważył. Ta kara wystarczy na legalne prowadzenie działalności, po co oni ryzykują złapanie i problemy? Czy naprawdę obecna młodzież ma problem z liczeniem i logicznym myśleniem? Chyba, że jak będzie na legalu jeden z drugim jeździł to okaże się, że za takie stawki nie da się utrzymać. Okaże się też wtedy, że jednak ceny taksówek nie są takie duże, z kosmosu, tylko po prostu pozwalają na utrzymanie działalności. Od takie moje przemyślenia. Niska cena w taxify odzwierciedla oszczędzanie na legalności.

 3. Niedługo taka łapanka będzie na diesle

 4. 15 tysięcy wystarczy na rok prowadzenia działalności, po co ryzykować? Do tego oszustwo skarbowe w papierach. Biznesmenów z nich nie będzie. Współczuję salaciarzom naprawdę mają ciężko: autobusy nocne co pół godziny, darmowe rowery, skutery, taxify i teraz jeszcze toyoty od Panek na minuty. A od nowego roku ZUS 1350 ? dobra zmiana- chory kraj.

 5. człowiek-kiełbasa

  I to jest chore. Człowiek ma ręce do pracy, ma samochód i chęci do ruszenia d… ale niestety, nie ma dziesiątek zezwoleń, pozwoleń, akredytacji i koncesji.
  Niech sobie będą i taksówki, z całą papierologią, koncesjami i innymi, ale niech sobie będą i ubery – bo powinno być moją możliwością, jako człowieka podobno wolnego, wybrać sobie opcję przewozu u kierowcy bez licencji, zaświadczeń i ubezpieczeń.

  • I tak samo powinieneś mieć np. prawo wyboru kupna telewizora u pasera czy w sklepie?

   • człowiek-kiełbasa

    Argument jest inwalidą – telewizor od pasera pochodzi z kradzieży – został komuś nielegalnie zrabowany. Kurs samochodem nie pochodzi z kradzieży – no chyba, że kierowca to złodziej, ukradł taksówkę i odbiera w ten sposób złotówie interes.

    • uśmiech z loży szyderców

     serdelku – twoje wywody są wytworem jakiejś chorej wyobraźni. Każda praca nielegalna jest szarą strefą. Bez względu na to czy jest to umowa o pracę czy zarobek na dziko, w tym przypadku w sieci taksyfy. Podatków nie chcą płacić pseudoprzedsiębiorcy ale wszyscy z budżetówki chcą wysokich zarobków i wielokrotnie wyższych od tych, którzy wytwarzają prawdziwy dochód narodowy. Ja nigdy nie wsiądę do samochodu tej sieci!!!!!!

     • człowiek-kiełbasa

      No i widzisz, wymaganie każdej nowej koncesji czy licencji sprawia, że gdzieś tam wstawiają komuś biurko, żeby mógł przekładać kolejne papiery i brać za to pensję wielokrotnie wyższą od tych, którzy wytwarzają prawdziwy dochód narodowy.
      Przeczytaj sobie co to była „ustawa Wilczka” i porównaj z dzisiejszą listą obszarów działalności wymagających koncesji, pozwoleń i licencji. I teraz nie dziw się, że armia urzędników w Polsce to już ~700tyś, gdzie na rok wejścia ustawy Wilczka było to ~150tyś.

  • Czyli równie dobrze kierowcy nie powinni mieć ubezpieczenia OC, bo i po co, a prawo jazdy też zbędne bo teraz to na komputerze można się nauczyć jeździć, ty to.chyba 15 lat masz

   • człowiek-kiełbasa

    Rozumiem, że jak wsiadasz do samochodu znajomego Twojego kolegi, to też prosisz go o okazanie ważnego prawa jazdy, przeglądu i OC, a ponadto przedłożenie ważnych badań lekarskich?

  • Marudzisz jak stara baba na wydaniu ze musi gary umyc! Postaram Ci to wytlumaczyc lopatologicznie. Ze masz paszport Polsatu to nie oznacza ze mozesz prowadzic samochod. Ze chcesz wolny wybor kupna alkoholu to nie oznacza ze kolega moze sprzedawac wóde na ulicy! Ze masz hektary z rzepakiem to nie oznacza w wolnym handlu iz mozesz robic biopaliwo dla kolegów! Zyjesz w jaskini czy w miescie? Czas dorosnąc i dojrzec do zycia…

 6. bez ”opieki” państwa nie zarbisz koleszko.

 7. A ja tam zapłacę sobie te 15000 i będę jeździł dalej. Mam to gdzieś stać mnie i niemam co robić to sobie jeżdżę z taxify…

  • Klienci przewozów was popierają ale zarazem śmieją się z was że takie tępe polaczki ryzykują żeby wozić wieśniaków o dwa złote taniej !!!Ukraincą się nie dziwię bo to nie ich kraj:-)

 8. dlaczego księża na mszach nie mają kas fiskalnych zamontowanych do tacy to jest dobiero grabienie państwa polskiego

  • Czy Owsik ma zamontowane kasy fiskalne przy puszkach? Czy będą mieli kasy ci, co będą zbierać na biednego Mateuszka z KOD bo Święta idą a nieborak ma stary model ajfona?

 9. Niepelnisprawni umyslowo, ryzykuja wysoka kare ktora jest bardzo prawdopodobna wcześniej czy później…

 10. tutaj w ogóle nie ma o czym dyskutować zobaczcie jak jest wykształcona młodzież na pytaniach zadawanych maturzystom człowiek który ma maturę potrafi powiedzieć że Polska ma 4000 osób albo że Reykjavik to państwo w Afryce to co może wiedzieć o ustawie o transporcie Wstyd mi że żyję w takim kraju wychowanie bezstresowe wyprodukowało pokolenie Inwalidów życiowych

 11. a ja powiem tylko tyle. ze jak mam jechac z jakims 18 latkiem ktory wpadl na pomysl na Taxify za 10 pln to wole wsiasc do dziadka z kazdej korporacji za 20 pln . czy ktorykolwiel z nich potrafi trafic gdziekolwiek bez nawigacji??? karac karac karac

 12. Obstawiam, że inspektor Gruszka zostanie odsunięty na inny odcinek w najbliższym czasie

 13. A ja o stawiam że p.Gruszka dostanie premię za wykonywanie swoich obowiązków.

 14. Bylem jednym z kierowców zatrzymanych dacia miałem orzeczenia lekarskie badania psychologiczne licencję.piszą bzdurę

  • Gdzie zostało napisane to o czym Pan pisze? Proszę wskazać w tekście.

   • Czytać ze zrozumieniem nie umiecie własnych tekstów czy dostajecie je gotowe?

    • Prosimy się skupić, przeczytać, a potem wrócić z pytaniem ;). W razie wątpliwości napisać do nas maila, wiadomość na Facebooku lub zadzwonić.

 15. To juz staje sie nudne, poczekamy do pierwszych wyrokow sądów i mam nadzieje ze to zamknie sprawe. Z postepem technologicznym sie nie wygra, na calym swiecie dzijaja takie aplikacje i nikomu to nie przeszkadza, wrecz pomaga.

 16. no właśnie po co kupować wódkę w sklepie z akcyzą, jak można od ruskich na targu. Czy to jest (uczciwa) konkurencja ? … chyba pytanie retoryczne

 17. Niedługo trasę będą w yanosiku ustalać, żeby się na kontrole nie nadziać 😀

 18. Czekam aż komuś w itd przyjdzie do głowy porównanie kwot z paragonów sprzedaży z fakturami za paliwo. Nagle okaże się że taksówki palą 200l/100km. Uczciwi taksówkarze… Smiechlem

 19. 15 tyś kary za kurs warty około 30zł gratuluje głupoty. Najlepsze jest jednak to, że tyle osób złapali a oni dalej myślą, że im się uda. No cóż podatek od głupoty powinien być jak najwyższy.

 20. Z takim komunistycznym podejściem i ganianiem spekulantów oraz badylarzy będziemy gonić Niemcy kolejne 100 lat. Świat wprowadza ekonomię współdzielenia, obniża ceny, aktywizuje bezrobotnych, zmniejsza koszty, a tutaj wciąż jak w ruskim kołchozie… Na wszystko pozwoleństwa i haracze.

 21. Mówisz o krajach jak Hiszpania, Włochy czy Czechy, a nawet Niemcy w których sprawa ubera została uregulowana? 😀 Nikt im nie broni jeździć jako normalne taxi, a na jakiej aplikacji to już ich sprawa. Wszędzie w krajach zachodu są licencje na tego typu pracę, tak samo jak na firmy transportowe ciężarowe, sprzedaż alkoholu itp. Zrobic w Polsce papiery na taxi może każdy średnio inteligentny, niekarany człowiek nie płacąc za to więcej jak 1000 zł. I jeździsz bez stresu…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8475zł 0.44%
  • GBP 5.0381zł 0.14%
  • EUR 4.2461zł -0%
  • CHF 3.9629zł 0.24%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   W Lublinie rozpoczyna działalność Akademia Mentora
   Zaproszenie na spektakl charytatywny
   „Lodowata Krew z Gorących Serc” – Zimnolubni będą oddawać krew
   VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Strażaków OSP w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie 2020
   Lublin zagra dla Australii
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.