Województwo lubelskie wśród najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej

Eurostat jak co roku opublikował dane o jednostkach administracyjnych w unii, m.in. o PKB. Nasze województwo znalazło się w pierwszej 20 najbiedniejszych regionów.

Ranking powstał po przeliczeniu PKB na każdą osobę zamieszkującą na danym terenie. Unia Europejska podzielona jest na 276 regionów, w naszym kraju są to poszczególne województwa. Średnie PKB wynosi w Polsce 68% przeciętnej w Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polska jest czwartym najbiedniejszym państwem w Unii Europejskiej pod względem PKB na głowę mieszkańca.

W przypadku poszczególnych regionów Unii Europejskiej, w pierwszej 20 tych najbiedniejszych znajduje się województwo lubelskie z 47% PKB ze średniej w UE. Na liście jest jeszcze województwo podkarpackie (48%), warmińsko-mazurskie (48%), podlaskie (49%) oraz świętokrzyskie (49%). W zestawieniu ujęto regiony, gdzie PKB wynosi mniej niż 50% średniej UE.

Najbiedniejszym regionem w całej Unii Europejskiej bułgarski Sewerozapaden, z PKB wynoszącym 30% średniej UE. Na drugim miejscu uplasowała się francuska wyspa Majotta. Z kolei najbogatszym regionem jest Inner London-West, obejmujący część stolicy Wielkiej Brytanii. PKB wynosi tam 539% średniej UE. Najbogatszym zaś regionem w Polsce jest województwo mazowieckie. PKB liczone na głowę każdego mieszkańca wynosi 108% średniej unijnej.

2016-03-02 10:43:40
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

30 komentarzy

 1. Dlatego, że jesteśmy najbiedniejsi dostaniemy na utrzymanie kupę uchodźców. To napewno ubogaci nasz region…

  • Oczywiście. Nie zdziwię się, jak ci „uchodźcy”, będą bardziej majętni od nas.

 2. A miało być tak pięknie.

 3. Pięknie k…., pięknie…

 4. No z tymi linkami sponsorowanymi to ostro pojechaliście. 8 linków na 12 zdań, w dodatku większość nie ma sensu (ujęto? wynosi?).

 5. Czyli w Warszawce tak jak w całej Unii niemal. A Lubelskie 2 razy biedniejsze. Spoko. Nie dziwne, że się Polacy zrozumieć nie potrafią. Inne realia, inne problemy, inny świat.

 6. bo w lubelskim rządzą mohery

  • coś w tym jest. bo fakty są takie im biedniejszy region tym tym PIS ma większe poparcie.

   • Bo jak ktoś nie ma kasy i nic nie umie, to chciałby żeby mu „dać”, dlatego głosuje na pis i innych populistów. A jak ktoś coś tam umie i ma jakąś sensowną pracę albo własną firmę, to nie chce od państwa „darmowej” kasy, tylko żeby mu dać spokojnie robić to co chce – większość z tych osób głosowało na po i nowoczesną jako „mniejsze zło”. Na ścianie wschodniej więcej osób chciałoby żeby im dać niż żeby mogli sami coś robić – widać to zarówno po wyniku wyborów jak i w powyższych statystykach…

 7. Niech rząd pisowski dalej daje kase na kościół i czarną mafie, sprzedaje milionowe działki kościołowi za grosze a manna sama zacznie spadać z nieba.

  • Nie zapominaj, kto nas ubogacał przez 2 poprzednie kadencje i pasł nas w dobrobycie.

   • Dobrobyt mamy od 89-go, jak na razie najlepiej wyszła na tym czarna mafia bo cały czas jest przy władzy.

  • Przypominam, że przez ostatnie OSIEM LAT rządziło PO i PSL i WYŁĄCZNIE te partie są odpowiedzialne za obecny stan rzeczy! PiS będziemy mogli rozliczać dopiero za kilka lat. 😉

 8. To ja pisałem

  Tylko pis dopiero co jest u władzy, a na tym zestawieniu są efekty poprzednich rządów

 9. Ciekawe co na to Pan Żuk? Przecież tak dba o mieszkańców i chwali się rozwojem Koziego Grodu jaki to, dzięki niemu, Jewropejski się staje. Bida aż piszczy a ponoć tyle miejsc pracy stworzył. Ja się tylko zapytam dla kogo? bo jak na razie, tworzy dla swoich i nie są to miejsca wytwarzające PKB tylko go pochłaniające. Zakłady przemysłowe sprzedane w obce ręce lub zlikwidowane więc to ostatnie lub pierwsze miejsce, chyba nikogo nie dziwi. Podano już, które miejsce na koniec roku zajął Lublin w rankingu zadłużenia, bo w połowie roku był na trzecim?

 10. Taka sytuacja sprawia, że młody człowiek zmuszony jest do emigracji bo jak inaczej się Usamodzielnic? Za 1500netto nikt nie wybuduje domu, kupi mieszkania. Aż strach zakładać rodzinę bo brakuje solidnego fundamentu.

 11. Ostatnio chciałem się trochę rozeznać na lubelskim rynku pracy. Zacząłem przeglądać ogłoszenia, wysyłać CV i chodzić na rozmowy.
  Moje wnioski są jednoznaczne. Pracodawcy szukają jeleni, którzy będą pracować za najniższą krajową, a najlepiej na umowę zlecenie za stawkę niższą niż najniższa krajowa. Po podniesieniu najniższej krajowej mam nagły wysyp ofert pracy na zasadzie umowy zlecenie. Cwaniacy robią wszystko, by nie zapłacić pracownikom tych 70 zł netto więcej.
  Śmiech na sali. Firmy, które obracają setkami milionów złotych próbują oszczędzać 100 zł brutto na pracownikach.
  Byłem na rozmowach w kilku firmach. W każdej zażądałem wynagrodzenia 2100 – 2300 zł brutto (1500 – 1700 zł netto). Żadna firma nie zdecydowała się zaproponować mi zatrudnienia z powodu „zbyt wysokich wymagań finansowych”. I mowa tu o dużych korporacjach, a nie małych działalnościach.

  • Kto Ty jesteś ? ile masz lat ? Co potrafisz? Myślę że niewiele i jesteś dopiero na starcie kariery zawodowej. Wymagania masz duże, Jak masz problem z zarobkami to załóż działalność. Moim zdaniem jak ktoś coś potrafi i chce pracować to pracę znajdzie i będzie doceniony. W Twoim przypadku ma wrażenie że ” czy stoi się czy leży dniówka się należy” Tyle w temacie.

 12. jaka to sprawiedliwość że w jednej poczcie na tym samym stanowisku miedzy lublinem a warszawo czy poznaniem jest różnica i to spora

 13. A ja słyszałem od poprzedniej premier, że jesteśmy jednym z bogatszych krajów w Unii i od byłego prezydenta, że trzeba być ślepym żeby nie wiedzieć że żyjemy w złotym okresie dla Polski hehe

 14. Dziadostwo mamy ale za to stać na nikomu nie potrzebny stadion .Wstyd dla włodarzy że Rzeszów nas wyprzedził ,czyżby ludzie tam jacyś mądrzejsi byli u steru a u nas imbecyle czy jak ?

 15. Mysle,ze z czasem bedzie musiało sie zmienic w niektorych branzach nie ma kto pracowac i firmy beda musiały podniesc stawki.zeby prosperowac

  • Zgadza się, tyle że taki ktoś musi coś reprezentować albo chcieć przynajmniej, a o takich trudno, same tłuki przychodzą po studiach i wymagają nie wiadomo czego. najpierw trzeba zapracować na uznanie.

 16. Proszę nałożyć siatkę wielopasmowych dróg na siatkę zamożności województw i będzie wyjaśnienie sprawy dlaczego wschodnie województwa są „tak biedne”.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online