Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

We wtorek odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę rzezi wołyńskiej

We wtorek w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej. W 74. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, na Skwerze Ofiar Wołynia, u zbiegu ulic Raabego i Głębokiej w hołdzie zamordowanym Polakom złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 roku Sejm RP oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji, jak i wyraził wdzięczność tzw. „Sprawiedliwym Ukraińcom”, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków. Sejm wyraził również uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej, Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej. 11 lipca na mocy uchwalonej ustawy jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

– Wielu ukraińskich chłopów ratowało polskich obywateli II Rzeczypospolitej i za to im serdecznie dziękujemy. Nie przekreśla to w żaden sposób prawdy o tamtych wydarzeniach, o Wołyniu, o ludobójstwie na obywatelach II Rzeczypospolitej polskiej narodowości. I ta prawda musi być fundamentem pojednania polsko-ukraińskiego – podkreślał podczas uroczystości w Lublinie wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek.

11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

2017-07-11 21:38:13
(fot. LUW)

11 komentarzy

  1. oby więcej takich inicjatyw! a nie durnych listów wyrażających chęć przyjęcia….. uchodźców. mamy komu pomagać na kresach!

  2. Co jest lewaki? Co to za cisza. PO nicku was wywołać? Wojewoda z PiS przemawiał a wy uszy PO sobie? Wytycznych GW, łonet i TVNiedorozwuj nie POdało i jak dzieci we mgle bezradne siedzicie?

  3. A był tam masz Adrianek?

  4. Bardzo dobrze !!! PAMIĘTAMY !! A ukraińcy żądają odbudowywania w Polsce pomników upa…

  5. Jednym z organizatorów samoobrony Polaków na Wołyniu był Henryk Cybulski, który mieszkał potem i zmarł w Lublinie.