690 680 960

Uczniowie z Kraśnika na żywo uczyli się, co zrobić, gdy załamie się pod kimś lód (wideo, zdjęcia)

Strażacy z Kraśnika przeprowadzili działania prewencyjne dla dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Wiedza ta szczególnie ważna będzie podczas zbliżających się ferii zimowych.

W środę zakończyła się trzydniowa kampania Komendy Powiatowej w Kraśniku związana z bezpieczeństwem podczas zimowego wypoczynku.

Strażacy w ramach działań prewencyjnych przeprowadzili dla dzieci i młodzieży z kraśnickich szkół pogadankę z zakresu zagrożeń czyhających w trakcie zabaw na śniegu czy lodzie.

Oprócz teorii, nie zabrakło też praktyki w postaci pokazów ratownictwa lodowego. W ich trakcie strażacy przeprowadzili instruktaż, jak zachować się na wypadek załamania się lodu pod
człowiekiem.

Jak tłumaczą strażacy, nie ma czegoś takiego, jak bezpieczny lód. Są miejsca, gdzie pokrywa lodowa ma kilkadziesiąt centymetrów grubości, jednak kilka kroków dalej, może mieć zaledwie kilka centymetrów.

Lód potrafi też być popękany, co sprawia, że nie ma pełnej wytrzymałości. Wiadomo jednak, że nie ma takiej możliwości, aby nikt zimą nie wchodził na lód. Zawsze znajdą się osoby, które bądź spacerują po zamarzniętych zbiornikach, czy też jeżdżą na łyżwach.

Ratownicy podkreślają, że kiedy już dojdzie do sytuacji, że pod kimś załamie się lód i osoba wpadnie do wody, akcja ratunkowa musi być przemyślana. Nie wolno działać instynktownie, gdyż po chwili w wodzie mogą się znaleźć osoby, które ruszyły na pomoc. Dlatego tak ważne są tego typu pokazy i pogadanki.

Poniżej film instruktażowy, jak samodzielnie wydostać się z wody po załamaniu lodu.

(fot. nadesłane – czytelnik, wideo – lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.4827zł -0.63%
  • GBP 5.4185zł -0.57%
  • EUR 4.6835zł -0.1%
  • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi