Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

To była ciężka doba dla kierowców w Lublinie i regionie (wideo, zdjęcia)

Miniona doba była bardzo ciężka dla kierowców poruszających się drogami województwa lubelskiego. Doszło do wypadków i licznych kolizji. Kierowcy ciężarówek oraz pojazdów komunikacji miejskiej mieli problemy z pokonywaniem wzniesień. Miejscami w regionie pokrywa śnieżna ma 25 cm.

Na terenie województwa lubelskiego nieprzerwanie od 24 h występują lokalnie opady śniegu. Jak informuje IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego w naszym regionie pokrywa śnieżna ma grubość od 22 do 25 cm.

Noc dała się we znaki głownie kierowcom pojazdów komunikacji miejskiej, a także ciężarówek. Tam, gdzie na trasie pojawiały się wzniesienia, były spore problemy z ich pokonaniem. Bez przerwy na ulicach Lublina, a także drogach krajowych, pracował sprzęt do zimowego utrzymania. Obecnie drogi krajowe w woj. lubelskim są przejezdne. Na większości występuje błoto pośniegowe. Sprzęt odśnieżający wyjeżdżał 328 razy i pracował całą noc. Prace przy odśnieżaniu krajówek są kontynuowane. Gorsze warunki do jazdy występują na drogach wojewódzkiej oraz lokalnych.

Intensywne opady śniegu sprawiały również problemy osobom poruszającym się na jednośladach – rowerach czy też hulajnogach oraz pieszym. Cały czas na terenie Lublina trwają prace przy odśnieżaniu, jednak wiele ciągów pieszych i osiedlowych uliczek nadal jest pod śniegiem.

Policjanci apelują

Opady śniegu i ujemne temperatury powodują, że nawierzchnia jest śliska, co wymaga wzmożonej ostrożności i większej wyobraźni. W takiej sytuacji łatwo wpaść w poślizg, ponieważ droga hamowania znacznie się wydłuża. Policjanci apelują zaś do pieszych o upewnianie się przed wejściem na pasy, czy kierujący będzie mógł bezpiecznie zwolnić i zatrzymać pojazd.

Warto stosować się do uniwersalnych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.

*zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli nam w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,
*dostosujmy odpowiednią prędkość, nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,
*nie hamujmy gwałtownie oraz nie wykonujmy gwałtownych skrętów kierownicą – łatwo wówczas wpaść w poślizg,
*zachowajmy ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych,
*bądźmy czujni przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, w tych rejonach droga przeważnie jest śliska,
*zadbajmy o odpowiednie przygotowanie auta do trudniejszych warunków na drodze: wymieńmy opony na zimowe i uzupełnijmy płyny w spryskiwaczach na zimowe.

Do pieszych mundurowi apelują o upewnianie się przed wejściem na pasy, czy bezpiecznie zdążą przejść na drugą stronę drogi oraz obserwowanie czy nadjeżdżający kierowca jest w bezpiecznej odległości i zdąży zahamować. Nie zapominajmy także o odblaskach, które poprawiają widoczność na drodze.

Wideo: Piotr

15 komentarzy

 1. W końcu jest tak jak być powinno:) Biała Polska, biała Europa 🙂

 2. 1-wsza grafika – największy opad 24,1 mm -Przemyśl (doba), u nas 10 mm
  2-ga grafika u nas 25 cm śniegu
  Chleją na potęgę w tym imgw a wy to powtarzacie, znaczy pis podrzucił 24 cm śniegu?

  • kierowca bombowca

   Przeczytaj jeszcze raz opisy do grafik i przemyśl swoje wywody.

   • Nie wiem czy wiesz, ale można mierzyć z dokładnością dużo większą niż do milimetra.

  • „jahira” ma wolne w szkole to udziela się pod każdym artykułem.
   Ale w głowie pustki, których już chyba żadna edukacja nie uzupełni.
   Bo jak pustakowi wytłumaczyć różnicę między sumą opadów w ciągu ostatniej doby a grubością pokrywy śnieżnej konkretnego dnia o podanej godzinie.
   I pyta głąb czy ktoś ten śnieg podrzucił 🙂
   Tak głąbie, podrzucił ponieważ opady śniegu występowały nie tylko ostatniej doby.
   A jeśli w ciągu najbliższej doby nie będzie opadów śniegu (czyli dobowa suma opadów wyniesie „zero”) to uwierz, że przy obecnej temperaturze grubość pokrywy śnieżnej niewiele się zmieni 🙂

  • wyjrzyj za okno to się dowiesz ile jest śniegu

 3. Rolnik z miasta lublin

  Ciekawe co na to aktywiści że zmienia się klimat klimatyczny że zim już nie będzie

  • Jak ten śnieg poleży do końca marca to wtedy podyskutujemy czy zima była, czy nie. Kilkanaście lat temu takie opady to była norma o tej porze roku i nikt nie płakał. Dziś to anomalia i powszechny płacz czemu jezdnia nie jest czarna i sucha.

 4. śnieg w zimie ………niesamowite szczególnie dla inteligencji lubelskiej

 5. A oficjalnie jeszcze nie ma zimy.

 6. Co to za polonus który video wstawił , dziadowską muzyką w tle , widać że jakaś patologia.

 7. Szczególnie w środku zimy należy zadbać o użytkowników hulajnóg jako podstawowego środka transportu Polaków- chyba kogoś porąbało zdrowo jechać w taką pogodę hulajnogą jakby nie było o 7 czy 9 miesięcy w roku na taką jazdę.

Dodaj komentarz

Z kraju