690 680 960

Rozpoczęło się Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem

W środowe popołudnie, punktualnie o 17, uroczyście rozpoczęła się 24. edycja Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. Publiczność jak zwykle dopisała i szczelnie wypełniła włodawski amfiteatr.

Formułę otwarcia festiwalu wypowiedział Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński wspólnie z Wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego Krzysztofem Grabczukiem, Wicestarostą Powiatu Włodawskiego Adamem Panasiukiem i Dyrektorem Włodawskiego Domu Kultury Łukaszem Zdolskim.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się gospodarze – Zespół Tańca Ludowego Polesie, którzy od razu porwali widzów do wspólnej zabawy. Po występie nagrodzonym owacją na stojąco rozpoczęła się festiwalowa podróż dookoła świata. Niezwykle interesujący był występ zespołu „ Culture Philipines of Ontario” z Kanady, który zaprezentował tradycje kultury filipińskiej.

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu włodawska publiczność przeniosła się na Daleki Wschód a przewodnikiem w tej podróży był zespół „Quichar Paradise” z Japonii. W tym roku przed włodawską publicznością zaprezentują się grupy folklorystyczne z Boliwii, Bułgarii, Indonezji, Macedonii, USA, Czech, Kanady i Japonii. Polskę będą reprezentowały Zespół Tańca Ludowego „Polesie”, oraz Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy”. Zaplanowano również dwa koncerty folkowe.

Celem festiwalu jest upowszechnianie, udostępnianie i ochrona folkloru poprzez integrujące spotkania zespołów z różnych stron świata. Do tego ukazanie kondycji polskiego folkloru na tle innych krajów , pokazanie bogactwa kostiumu polskiego, muzyki, tańca, pieśni i obrzędu.

Ważna jest również edukacja i wychowanie społeczeństwa do integracji europejskiej, potwierdzenie hasła „Kultura nie zna granic” oraz budowanie świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego, tworzenie postaw obywatelskich, inicjowanie długofalowej współpracy w dziedzinie kultury. Nie można także zapominać o rekonstrukcji i kultywowaniu tradycji ludowych oraz wytyczaniu nowych kierunków w pracy z dziećmi i młodzieżą.

(fot. WDK)
2016-07-14 22:03:57

Jeden komentarz

  1. a gdzie jest Miecio? Mecio Fog?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli