Rozpoczęło się Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem

W środowe popołudnie, punktualnie o 17, uroczyście rozpoczęła się 24. edycja Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem. Publiczność jak zwykle dopisała i szczelnie wypełniła włodawski amfiteatr.

Formułę otwarcia festiwalu wypowiedział Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński wspólnie z Wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego Krzysztofem Grabczukiem, Wicestarostą Powiatu Włodawskiego Adamem Panasiukiem i Dyrektorem Włodawskiego Domu Kultury Łukaszem Zdolskim.

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się gospodarze – Zespół Tańca Ludowego Polesie, którzy od razu porwali widzów do wspólnej zabawy. Po występie nagrodzonym owacją na stojąco rozpoczęła się festiwalowa podróż dookoła świata. Niezwykle interesujący był występ zespołu „ Culture Philipines of Ontario” z Kanady, który zaprezentował tradycje kultury filipińskiej.

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu włodawska publiczność przeniosła się na Daleki Wschód a przewodnikiem w tej podróży był zespół „Quichar Paradise” z Japonii. W tym roku przed włodawską publicznością zaprezentują się grupy folklorystyczne z Boliwii, Bułgarii, Indonezji, Macedonii, USA, Czech, Kanady i Japonii. Polskę będą reprezentowały Zespół Tańca Ludowego „Polesie”, oraz Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy”. Zaplanowano również dwa koncerty folkowe.

Celem festiwalu jest upowszechnianie, udostępnianie i ochrona folkloru poprzez integrujące spotkania zespołów z różnych stron świata. Do tego ukazanie kondycji polskiego folkloru na tle innych krajów , pokazanie bogactwa kostiumu polskiego, muzyki, tańca, pieśni i obrzędu.

Ważna jest również edukacja i wychowanie społeczeństwa do integracji europejskiej, potwierdzenie hasła „Kultura nie zna granic” oraz budowanie świadomości wspólnego dziedzictwa kulturowego, tworzenie postaw obywatelskich, inicjowanie długofalowej współpracy w dziedzinie kultury. Nie można także zapominać o rekonstrukcji i kultywowaniu tradycji ludowych oraz wytyczaniu nowych kierunków w pracy z dziećmi i młodzieżą.

(fot. WDK)
2016-07-14 22:03:57

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. a gdzie jest Miecio? Mecio Fog?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

V Międzynarodowy Dzień Slow Joggingu w Ogrodzie Botanicznym UMCS
GÓRKI I DOLINY „festiwal” przyrody Lublina 2022
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
LubYouTub – jedyne takie wydarzenie w Lublinie
Cykl weekendowych wycieczek Gutkiem dla lubelskich rodzin