Prokuratura sprawdzi organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Zelwerowicza i Bohaterów Września? Miasto chce zmienić oznakowanie

Do prokuratury ma wpłynąć wniosek o zbadanie dokumentacji pod kątem warunków opracowania zasad ​organizacji ruchu na ​skrzyżowaniach wzdłuż ul. Bohaterów Września i ul. Zelwerowicza. Poszło o brak świateł i liczne wypadki.

Pisk opon i co chwila dźwięk klaksonów to codzienność na skrzyżowaniu ulic Bohaterów Września i Zelwerowicza w Lublinie. Odkąd oddano skrzyżowanie do użytkowania, kierowcy narzekają na organizację ruchu w tym miejscu. Dokładnie na brak tam sygnalizacji świetlnej a jej obecność na sąsiednich skrzyżowaniach. Pierwszym na ulicy Zelwerowicza z drogami prowadzącymi w kierunku pól czy też z ulicą Akacjową, jadąc w kierunku obwodnicy Lublina. Problem ten poruszaliśmy w ubiegłym roku KLIKNIJ TUTAJ jednak od tamtej pory nic się nie zmieniło.

Skutek jest taki, że mieszkające w pobliżu osoby, od świtu do nocy co chwila słyszą dźwięk klaksonów z poruszających się tam pojazdów. Nie trzeba było długo czekać na pierwsze poważne zdarzenie w tym miejscu. Jeden z wypadków zakończył się tragicznie dla kobiety jadącej jednym z pojazdów. Zmarła ona w wyniku doznanych obrażeń. Choć w policyjnych statystykach skrzyżowanie to nie występuje jako bardzo niebezpieczne, to okoliczni mieszkańcy tłumaczą, że co kilka dni dochodzi tu do kolizji, w części z nich uczestnicy dogadują się między sobą.

Nasi czytelnicy uważają, że brak w tym miejscu sygnalizacji świetlnej to niedopatrzenie ze strony projektantów trasy. – Zwróciłem uwagę na zagrożenia wynikające z usytuowania skrzyżowania – wyjaśnia Tomasz. Występuje tam brak widoczności, możliwości prawidłowej oceny sytuacji i prędkości nadjeżdżających od strony obwodnicy aut z uwagi na wzniesienie terenu a znaki ustawione są w sposób wymuszający „wychylenie” pojazdu celem oceny sytuacji. Jednak najbardziej kuriozalny jest „bezpieczny projekt organizacji ruchu” i co za tym idzie rezygnacja ze świateł – wyjaśnia Tomasz.

Wszystko to sprawia, że w połączeniu z prędkościami osiąganymi na obu przecinających się tam trasach, kierowcy jadących pojazdów dostrzegają się w ostatniej chwili. Wtedy najczęściej na skuteczną reakcję jest za późno. – Ciekawostką jest jednak to, iż 800 m dalej na przebiegu ul. Zelwerowicza, ten sam zarządca, ustawił sygnalizację dla ślepych dróg. Jedna prowadząca na pole orne, druga to szutrowy wjazd tzw. ul. Konrada Staczyńskiego. Dodatkowo sygnalizacja w tym martwym miejscu od pół roku działa w systemie ostrzegawczym – kontynuuje Tomasz. Sprawa ta była zgłaszana do Wydziału Zarządzania Ruchem. – Dokumentacja projektowa dla tego skrzyżowania nie uwzględniała budowy sygnalizacji świetlnej. Oznakowanie zostało zrealizowane zgodnie z projektem organizacji ruchu i zapewnia stosowny poziom bezpieczeństwa przy przestrzeganiu podstawowych zasad ruchu drogowego. Ewentualna budowa sygnalizacji świetlnej mogłaby zostać zrealizowana w drodze odrębnego zadania inwestycyjnego – wyjaśnia Andrzej Matacz, naczelnik Wydziału Zarządzania Ruchem.

To właśnie ów projekt jest dla kierowców niezrozumiały. – Dlaczego na skrzyżowaniach, gdzie nie ma żadnego ruchu zamontowano sygnalizację świetlną, zaś tu, gdzie jest największy ruch jej brakuje. Ja nie mam problemu z pokonaniem tego miejsca, jednak jadąc od strony obwodnicy chcę mieć pewność, że ktoś inny nie wyjedzie mi tuż przed maskę – tłumaczy z kolei Michał. – Kolejny problem to tzw. niedzielni kierowcy. Potrafią po kilka minut stać i rozglądać się na wszystkie strony, gdyż boją się wyjechać z ul. Zelwerowicza – dodaje nasz czytelnik Robert.

Jak nas poinformowano, przygotowywany jest wniosek do prokuratury, celem zbadania dokumentacji pod kątem warunków opracowania zasad ​organizacji ruchu na ​skrzyżowaniach wzdłuż ul.Bohaterów Września i ul.Zelwerowicza. Z kolei miejscy urzędnicy myślą o zmianie oznakowania w tym miejscu. Dla kierowców jadących od ul. Zelwerowicza, zamiast znaku ustąp pierwszeństwa przejazdu, mają się pojawić znaki STOP. – STOP stoi też na rondzie przy makro i jaki to daje efekt? Nie ma tygodnia bez kolizji w tym miejscu – kwituje pomysł Michał.

(fot. UAVision)
2016-03-17 22:01:45

25 komentarzy

 1. a to same znaki juz nie starczaja? ludzie sa tak tepi ze bez swiatel nie radza sobie?selekcja,albo patrzysz na znaki i jezdzisz uwaznie albo nie nadajesz sie do jazdy autem jak bez swiatel konczy sie twoje pole manewru.maszeruj albo gin….

  • niestety większość kierowców to faktycznie barany, które nie stosują się do ograniczeń prędkości i do znaków drogowych, a myślą jedynie na poziomie kolorowych światełek, więc sygnalizacja świetlna jest niezbędna na tej krzyżówce, zwłaszcza, ze ruch lada dzień będzie jeszcze większy z powodu przebudowy Ducha…

  • Oby Tobie jakiś tępak wyselekcjonował w bok samochodu i to tak porządnie to przestaniesz może cwaniakować…

 2. Nauczcie się barany jeździć ,a nie szukacie winy we wszystkim tylko nie w swoich marnych umiejętnościach.

 3. W końcu ktos weźmie się za to skrzyżowanie, obecnie nie mam z nim problemu, ale jak jechałem tamtędy pierwszy raz to popełniłem ten sam błąd co osoba, która tam zginęła. Jest to dziwne skrzyżowanie że względu na brak sygnalizacji świetlnej, która jest na każdym skrzyżowaniu z ul zelwerowicza i jedzie się z przeświadczeniem, że jest się na drodze z pierwszeństwem , co skutkuje wjechaniem na pamięć na to skrzyżowanie i możliwym wymuszeniem pierwszeństwa, w dzień nie jest najgorzej, ale nocą w tamtym roku byłem w szoku jak zatrzymałem się motocyklem awaryjnie po drugiej stronie skrzyżowania, na szczęście nikt inny tamtędy nie jechał. Problem może wystąpić w nocy dla osób jadących tamtędy poraz pierwszy.

 4. Otóż to.
  Polecenia-Sygnały-Znaki-Ogólne zasady PoRD.
  Kto tej hierarchii pierwszeństwa nie rozumie, nie powinien mieć uprawnień do kierowania pojazdami.
  A na tamtym skrzyżowaniu panuje zasada „droga szeroka, to co mam się zastanawiać- przecież mam w moim kierunku dwa pasy do jazdy na wprost są, to muszę mieć to pierwszeństwo, mimo tego durnego A-7 co jakiś niedorobiony inżynier z ZDiM mi na drodze postawił”.

 5. tak wszędzie wstawić światła bo płacili za prawo jazdy łapówki dawali a teraz jeździć nie potrafią te skrzyżowanie jest banalne jezdze tamtedy codziennie, tylko barany maja jakis problem !! najlepiej zakorkowac lublin swiatłami!!!

 6. Skoro występuje tam spora ilość wypadków i kolizji, widocznie coś z tym skrzyżowaniem jest nie tak i wg mojej opinii ktoś powinien się tym zająć.

 7. a może rondo? bez świateł? bez zbędnych kosztów, prąd i obsługa, zaraz pewnie trzeba będzie wydać milion dla jakiejś firmy, która będzie badać, programować itp, a potem i tak będą przejeżdżać na czerwonym, czemu też nie zawsze trudno się dziwić, bo jeśli się jedzie o 1 w nocy, zero ruchu a tu czerwone, no to coś chyba nie tak. ludzie budujmy ronda do cholery

  • już masz takie „rondo” przy makro i w hamburgu – aby spełniało swoje zadanie musi być zredukowana prędkość przez odpowiednie wyprofilowanie torów jazdy

 8. zadnych swiatel

  Jezdze tamtedy codziennie wlasnie dlatego ze jest szybciej, osobom majacym problem polecam mpk

 9. Takich oto właśnie mamy „znawców projektantów” – ludzi, którzy biorą się za coś, o czym nie mają zielonego pojęcia. Owoce ich działań mówią same za siebie – śmierć jednej osoby, masa kolizji i światła na pole. Ile jeszcze musi zginąć ludzi tam, by to zostało naprawione? DNO DNA.

 10. trochi kultury na drodze idioci! duże miasto to nie wiejska droga

 11. Ciekawe co by było, gdyby tak na jeden dzień wyłączyć wszystkie sygnalizatory w Lublinie?

  • Korków by nie było pewnie.

  • Z większości ulic podporządkowanych byś nie wyjechał, ot co by było ciąg samochodów na głównej i korek na bocznych. Przecież nikt nie przyhamuje, żeby cie wpuścić on jest na prawie pierwszeństwa wiec jedzie a ty sobie stój do us…ej śmierci. Taka prawda.

   • najlepiej zacząć od siebie – dobro wraca

   • U mnie na osiedlu jest skrzyżowanie z drogą główną i sygnalizacją. Jak jadę przed ósmą lub po piętnastej i ani na podporządkowanej ani na głównej nie ma korka to oznacza to zawsze jedno i to samo- nie działa sygnalizacja.

 12. Podoba mi się jak większość komentujących uważa się za mistrzów kierownicy, co to nigdy się nie mylą i wszystkich innych mają za nic. Pomyślcie jednak, że życie, zdrowie czy nerwy możecie stracić także przez czyjś błąd. Ja zawsze jadąc od obwodnicy stresuję się czy mi ktoś z Zelwerowicza nie wyjedzie przed maskę, więc też jestem za światłami, jeśli nie rondem.

 13. Jesli jedziesz zgodnie z przepisami to zdążysz zauważyć takiego delikwenta i zachamowac, nalezy zachowac szczegolna ostroznosc zblizajac sie do skrzyzowania, możesz dodatkowo trzymać się prawego pasa, wtedy teoretycznie pojazd wymuszający który wyjeżdża z zelwerowicza będzie musial przejechać cztery pasy zeby wjechać na prawy ktorym się poruszasz, sygnalizacja jest glownie dla bezpieczeństwa pieszych, a po to jest kurs i egzamin zeby każdy kierowca potrafil jeździć wg znakow. Jesli trafisz na osobe pod wpływem albo bez umiejętności to żadne swiatla nie pomogą. Sygnalizacje powinno zakladac się w miejscach gdzie jest to potrzebne pieszym.

 14. 2 sprawy.
  – do piszących o „selekcji naturalnej” – problem polega na tym że cierpią osoby które nie zawiniły – jadące droga z pierwszeństwem,
  – na dwupasmowej głównej drodze jest ograniczenie do 50km/h,

 15. nareście ! tylko wymyślcie coś sensownego…

 16. lepiej późno niż wcale

 17. Ludzie dajcie spokój z tymi światłami. Kosztowny projekt z kosztowną eksploatacją i hamowaniem ruchu. Już teraz na światłach dalej często stoi się bo czerwone a samochodów w okolicy nie widać żadnych. Jedynym rozwiązaniem jest rondo. Jak nie ma ruchu to nie tamuje a jak jest ruch to go upłynnia!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7302zł 0.17%
  • GBP 4.8878zł -0.27%
  • EUR 4.4139zł 0.09%
  • CHF 4.0856zł -0.34%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Baniek Mydlanych w Łukowie
   Kino CSK: W piątek będzie można obejrzeć „Babyteeth”
   Kino na dachu CSK. Będzie można obejrzeć film „Szczęki”
   Meeting Of Styles, Lublin Poland 2020
   Największe w Europie dmuchane tory przeszkód pojawią się w puławskiej Marinie