690 680 960

Lublin zagra w serialu „Morowe Panny”. Uliczki Starego Miasta zamieniły się w plan filmowy

W środę ruszyły w Lublinie zdjęcia do serialu Telewizji Polskiej „Morowe Panny”. Dzisiaj ekipa filmowa realizowała ujęcia na ul. Kowalskiej.

Miejsca, gdzie kręcone są sceny wyglądają jak w latach 40-tych ub. wieku. Uliczki zostały tak dobrane, aby jak najrealniej oddawały klimat tamtych czasów. To, co powstało w latach współczesnych filmowcy skutecznie zasłonili. Wydarzenia zawarte w serialu rozpoczynają się wiosną 1941 roku i cały serial obejmuje wydarzenia w tym właśnie roku. Realizacja zdjęć rozpoczęła się 14 lipca na terenie Warszawy. Teraz przyszedł czas na te, kręcone w Lublinie. W niedzielę ekipa filmowa pracowała m.in. w rejonie ulicy Kowalskiej.

Serial „Morowe Panny” to opowieść o trudnych latach okupacji hitlerowskiej, widzianych z perspektywy trzech młodych Polek. – Nie są jeszcze matkami, nie są też jeszcze żonami. To bardzo młode dziewczyny, które na progu swego dorosłego życia dostały od losu wojnę. I to wojnę totalną, jedną z najstraszliwszych jakie nawiedziły ich kraj. Przygotowywane przez pierwsze dwadzieścia lat dzieciństwa i młodości do życia według standardów swego środowiska, nagle stanęły bezbronne wobec potężnych sił Zła i Ciemności. I podjęły z nimi walkę. Żeby ta walka była skuteczna, nasze dziewczyny w kolejnych odcinkach przechodzą przemianę. Na początku są jeszcze w dużej części dość naiwnymi dziećmi. Dlatego też ich walka zaczyna się od nienawiści. Na tej emocji budują swoją odwagę i bezkompromisowość. W jednym z odcinków wchodzą w szeregi podziemnej organizacji wojskowej, składają przysięgę, ale i tak nadal będą same sobie wyznaczać cele i prowadzić akcje wbrew regułom obowiązującym w konspiracji – opowiada Joanna Stachurska – Łagodziec, II Kierownik Produkcji.

W związku z pracą filmowców, w miejscach gdzie będą realizowane poszczególne sceny, należy spodziewać się utrudnień w ruchu zarówno dla kierowców jak i pieszych. W najbliższy poniedziałek i wtorek utrudnień należy się spodziewać na ulicy Farbiarskiej a od niedzieli do czwartku także na ulicy Żmigród i Placu Katedralnym, na którym w środę będą kręcone zdjęcia nocne.

2016-08-07 19:47:05
(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. prawda jest bardziej bolesna. Przedsiębiorcom wystarczy zapłacić 200-300zł za dzień strat a im sie to bardziej opłaca jak prowadzenie interesu w tym grajdole…

  2. Wybrali lublin bo na scenografię mało trzeba wydać. Parę złotych na scenografię a sypiące się kamienice gratis:)

    • mają prawo się sypać… w większości kamienice Kowalskiej pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku… a nie jak w innych miastach zostały wybudowane w połowie XX wieku jako rekonstrukcja… poza tym biorąc pod uwagę, jak wyglądało stare miasto jeszcze w latach 80ych, to dziś jest cud-miód ; ))

  3. Bo na szczęście Lublin nie został rozebrany na budulec do odbudowy Warszawy tak jak tysiące innych zabytków w Polsce klasy zerowej (np.zamek w Malborku).

  4. A mnie to natychmiast podoba sie!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli