Lublin zagra w serialu „Morowe Panny”. Uliczki Starego Miasta zamieniły się w plan filmowy

W środę ruszyły w Lublinie zdjęcia do serialu Telewizji Polskiej „Morowe Panny”. Dzisiaj ekipa filmowa realizowała ujęcia na ul. Kowalskiej.

Miejsca, gdzie kręcone są sceny wyglądają jak w latach 40-tych ub. wieku. Uliczki zostały tak dobrane, aby jak najrealniej oddawały klimat tamtych czasów. To, co powstało w latach współczesnych filmowcy skutecznie zasłonili. Wydarzenia zawarte w serialu rozpoczynają się wiosną 1941 roku i cały serial obejmuje wydarzenia w tym właśnie roku. Realizacja zdjęć rozpoczęła się 14 lipca na terenie Warszawy. Teraz przyszedł czas na te, kręcone w Lublinie. W niedzielę ekipa filmowa pracowała m.in. w rejonie ulicy Kowalskiej.

Serial „Morowe Panny” to opowieść o trudnych latach okupacji hitlerowskiej, widzianych z perspektywy trzech młodych Polek. – Nie są jeszcze matkami, nie są też jeszcze żonami. To bardzo młode dziewczyny, które na progu swego dorosłego życia dostały od losu wojnę. I to wojnę totalną, jedną z najstraszliwszych jakie nawiedziły ich kraj. Przygotowywane przez pierwsze dwadzieścia lat dzieciństwa i młodości do życia według standardów swego środowiska, nagle stanęły bezbronne wobec potężnych sił Zła i Ciemności. I podjęły z nimi walkę. Żeby ta walka była skuteczna, nasze dziewczyny w kolejnych odcinkach przechodzą przemianę. Na początku są jeszcze w dużej części dość naiwnymi dziećmi. Dlatego też ich walka zaczyna się od nienawiści. Na tej emocji budują swoją odwagę i bezkompromisowość. W jednym z odcinków wchodzą w szeregi podziemnej organizacji wojskowej, składają przysięgę, ale i tak nadal będą same sobie wyznaczać cele i prowadzić akcje wbrew regułom obowiązującym w konspiracji – opowiada Joanna Stachurska – Łagodziec, II Kierownik Produkcji.

W związku z pracą filmowców, w miejscach gdzie będą realizowane poszczególne sceny, należy spodziewać się utrudnień w ruchu zarówno dla kierowców jak i pieszych. W najbliższy poniedziałek i wtorek utrudnień należy się spodziewać na ulicy Farbiarskiej a od niedzieli do czwartku także na ulicy Żmigród i Placu Katedralnym, na którym w środę będą kręcone zdjęcia nocne.

2016-08-07 19:47:05
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. prawda jest bardziej bolesna. Przedsiębiorcom wystarczy zapłacić 200-300zł za dzień strat a im sie to bardziej opłaca jak prowadzenie interesu w tym grajdole…

 2. Wybrali lublin bo na scenografię mało trzeba wydać. Parę złotych na scenografię a sypiące się kamienice gratis:)

  • mają prawo się sypać… w większości kamienice Kowalskiej pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku… a nie jak w innych miastach zostały wybudowane w połowie XX wieku jako rekonstrukcja… poza tym biorąc pod uwagę, jak wyglądało stare miasto jeszcze w latach 80ych, to dziś jest cud-miód ; ))

 3. Bo na szczęście Lublin nie został rozebrany na budulec do odbudowy Warszawy tak jak tysiące innych zabytków w Polsce klasy zerowej (np.zamek w Malborku).

 4. A mnie to natychmiast podoba sie!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6759zł -0.17%
  • GBP 5.204zł 0.32%
  • EUR 4.4723zł -0.17%
  • CHF 4.1043zł -0.1%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na cenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika