690 680 960

Lublin: Szukali wycieku gazu, znaleźli niebezpieczne beczki

Wczoraj po południu silna woń gazu zaniepokoiła mieszkańców jednego z lubelskich osiedli. Zaalarmowane zostały służby ratunkowe.

W czwartek przed godziną 16 lubelskie służby ratunkowe zostały powiadomione o wycieku gazu w rejonie ulicy Chemicznej. W powietrzu czuć było jego intensywną woń, jednak nikt nie był w stanie określić skąd pochodzi. Na miejsce skierowana została straż pożarna, w międzyczasie z minuty na minutę przybywało zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców.

Strażacy i pracownicy pogotowia gazowego jeździli po okolicy usiłując ustalić pochodzenie zapachu. Postanowiono sprawdzić zlokalizowane przy ulicy Chemicznej zakłady przemysłowe, gdyż w tym rejonie woń była najbardziej wyczuwalna. Po jej intensywności trafiono w końcu do jednego ze składów złomu. Tam odnaleziono przyczynę całego zamieszania.

Mianowicie znajdowały się tam metalowe beczki o pojemności 200 litrów, na których znajdowały się oznaczenia o niebezpiecznej substancji. To właśnie jedna z nich została uszkodzona i wydobywał się z niej zapach gazu. Na miejsce natychmiast przyjechała policja oraz specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z lubelskiej straży pożarnej.

Jak się okazało, beczki były po środku służącym do nawaniania gazu. Dlatego też wyczuwalny był jego tak intensywny zapach. Całe znalezisko zostało zabezpieczone a policja ustala jego pochodzenie.

2015-09-04 11:40:24
(fot. lublin112.pl)

14 komentarzy

 1. Nawaniania? A co to?

  • Ciekawość nie boli

   Google nic nie kosztuje, można sprawdzić

  • To że sam propan-butan jest bezwonny. Do gazu dodaje się specjalny ,,zapach” aby można było wyczuć nieszczelności czy niezakręcony gaz np. w kuchence.

  • Gaz sam w sobie nie ma zapachu, nadaje mu się specyficzną woń żeby był latwo wyczuwalny przez ludzi.

  • Gaz jest bezwonny i żeby go czuć nawania się specjalną substancją jego zapach był wyczuwalny. Jednym słowem „zaśmierdzają” go 🙂

  • Sam gaz ziemny jest bezwonny. Aby można było stwierdzić wyciek, jak np uszkodzenie gazociągu, nie zakręcony zawór w kuchence, itp nawania się go za pomocą Tetrahydrotiofenu zwanego potocznie THT. Jeżeli nie posiada się takich informacji można poszukać w necie, a nie zadawać głupie pytanie na forum. Pozdr.

 2. Do szkoły się nie chodziło? Gaz jest bezwonny, nawania się go żeby był wyczuwalny gdyby się ulatniał.

 3. Dobra reklama dla złomowiska, a wracając do tematu to beczki od janusza zapewne 🙂 nawet straż miejska sie tam kręciła 😀

 4. Jasny gwint ale tu wszyscy wyksztalconi coby było jakby gugla nie bylo. Pzdr dla ekipy Intertech!

 5. gaz (w kuchenkach, butlach, autach) sam w sobie nie ma zapachu i nawania się go odpowiednim „zapachem” żeby w razie właśnie wycieku było go czuć, a samo słowo „nawanianie” oznacza proces nadawania zapachu

 6. Zaprawdę, powiadam Wam: szukajcie a znajdziecie!
  I tak znaleźli te beczki. Całe szczęście tylko beczki.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!